en iyi rulet siteleri
Sınırda İran rejimine seslendiler: İdamları durdurun
  • Rojev
  • Güncel
  • Sınırda İran rejimine seslendiler: İdamları durdurun

Sınırda İran rejimine seslendiler: İdamları durdurun

Sınırda İran rejimine seslenen Van Barosu, "İdam kararlarından vazgeçin" dedi.

ABONE OL
Ocak 16, 2023 11:30
Sınırda İran rejimine seslendiler: İdamları durdurun
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Sınırda İran rejimine seslenen Van Barosu, “İdam kararlarından vazgeçin” dedi. 
 
Van Barosu İnsan Hakları Merkezi önlüğünde, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesiyle başlayan eylemlerde, protestocuların idam edilmesi kararlarına karşı İran sınırına giderek basın açıklaması yaptı. Serav ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır kapısında yapılan açıklamada, “İran İslam Cumhuriyetine sesleniyoruz yargısız infazlara son verin idam cezalarını derhal durdurun” pankartı açıldı. Açıklamada basın metnini, avukat Jîyan Özkaplan okudu.
 
‘DÜZMECE GEREKÇELERLE İDAM KARARLARI’ 
 
İran ve Rojhilat’taki eylemlerin sürdüğünü hatırlatan Özkaplan, şuana kadar 4 hak savunucusunun idam edildiğini, en az 26 kişinin de idamla yargılandığı ve 11 kişi hakkında idam cezası verildiğini söyledi. İdam gerekçelerinin, “Allah’ın yeryüzündeki düşmanı olmak, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak ve devlete savaş açmak” şeklinde gerekçelendirildiğine dikkat çeken Özkaplan, “Yaratılan düzmece gerekçe ve rejim güçlerinin sınırsız yetkileri bir araya gelince muhalif protesto eyleminde yer alan bütün hak savunucuları idam cezasıyla yargılanmaya başladı. Hak savunucuları arasında korku ve panik yaymak için idam cezaları sıklaştırıldı ve akabinde hızlıca cezalar infaz edilmeye başlandı” dedi. 
 
‘KEYFİ UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN’ 
 
Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olan bir devletin, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nde yer alan “yaşam haklarına ilişkin müdahalelerin kaldırılması” yükümlülüklerine uyması gerektiğini kaydeden Özkaplan, İran rejiminin keyfi uygulamalarına BM’nin sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. İran yönetimine seslenen Özkaplan, “Halk ayaklanmasını vahşice bastırmak için idam cezasını kullanan İran yönetimine sesleniyoruz; Bu faşizan tavırlarınızdan vazgeçin. İdam infazlarının derhal durdurması ve verilen idam kararlarının kaldırması çağrısında bulunuyoruz. Bir çağrımız da uluslararası kamuoyuna, İran devletinin kendiliğinden hukuka dönmeyeceği bilinmelidir. Bu anlamda uluslararası kamuoyundan İran devletine baskı yapılmasını ve İran faşizmine direnen halka desteğin arttırılmasını istiyoruz” dedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.