en iyi rulet siteleri
Sincan Kadın Cezaevi’nde odalar kameralarla izleniyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Sincan Kadın Cezaevi’nde odalar kameralarla izleniyor

Sincan Kadın Cezaevi’nde odalar kameralarla izleniyor

MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, avluya takılan kameraların odaları gördüğünü belirterek, buna yaptıkları itiraza “Kimse sizi izlemiyor” yanıtı verildiğini söyledi.

ABONE OL
Ocak 14, 2023 08:30
Sincan Kadın Cezaevi’nde odalar kameralarla izleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, avluya takılan kameraların odaları gördüğünü belirterek, buna yaptıkları itiraza “Kimse sizi izlemiyor” yanıtı verildiğini söyledi.
 
Ankara merkezli soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirleriyle birlikte 29 Ekim’de tutuklanan MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, 29 Ekim’den bu yana tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Bulundukları odayı gören kamera olduğunu belirterek, buna karşı yaptığı itirazların ise sonuçsuz kaldığını söyledi. Yurtsever, “Odamın içini gören bir kamera var. Bir kaç ötedeki avludan bakıyor. Dilekçe yazıp itiraz ettim. Bana dönüşleri ise ‘kamera var ama kimse sizi izlemiyor’ oldu. Odamın içinin olduğu gibi göründüğünü, bunun özel alanı ihlal ettiğini ve hareket alanımı sınırladığını söyledim” diye belirtti.
 
KAMERAYA ‘ÇOCUK KORUMA’ SAVUNMASI!
 
Cezaevi yönetiminin, yaptığı ikinci itiraza ise “Bu kamera çocukları korumak için” yanıtının verildiğini söyleyen Yurtsever, “İstersem kendim cama bir şey takabileceğimi söylediler. O camın önüne bir şey takmak için, tüm yaratıcılığımı kullanmam gerek. Dışarıda korumadıkları çocukları kameralarla odalarımızın içine girme pahasına ‘koruma’ savunması pek samimi değil. Zaten burada olmaması gereken o çocuklar, ne kadar korunabilir ki! Dışarıda her yerin kameralarla dolu olduğu sokaklarda koruyamadıkları gibi” dedi.
 
ZİYARETÇİLERE KOPYALA-YAPIŞTIR RET
 
Yurtsever, ziyaretçi hakkı kapsamında yaptıkları başvurularda tüm isimlerin reddedildiğini aktararak, “Yazdığımız görüşçülerin tamamı reddediliyor. Benim iki görüşçüm reddedildi. Ceylan’ında (Ceylan Şahinli) 2, Berivan’ın da (Berivan Altan), Öznur’un da (Öznur Değer) reddedildi, şuana kadar Habibe’ye (Habibe Eren) dönüş olmadı. Örneğin; bir görüşçünün adresi Ankara, diğerinin Amed. Ancak ikisinin de ret yazısı aynı. Adresi Amed olan ziyaretçinin incelemesini Diyarbakır Jandarma Komutanlığı yapmalıydı, ancak kopyala-yapıştır yapılmış” diyerek, ret kararlarına itirazda bulunduğunu söyledi.
 
CEZAEVİNDE SOHBET YASAĞI
 
Cezaevinde sosyal aktiviteler sırasında sohbet yasağıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Yurtsever, “Spora çıktığımızda gardiyanlar ‘yan yana yürümeyin’, ‘yürüyüş yasak’ uyarısında bulunuyor. Spora başka bir koğuşla çıkıyoruz bu arada. Yürüyüş yapmamanın da bir spor olduğunu söyledik. Onlarda bize ‘yürüyüş yaptığınız da sohbet ediyorsunuz’ dediler. Bir sosyalleşme faaliyeti olan sporda sosyalleşmeyin zihniyetiyle karşı karşıyayız. Bu durumu kurs sırasında da yaşadık. İletişim kurmak yasaklanıyor” diye aktardı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.