en iyi rulet siteleri
Şen davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı
  • Rojev
  • Güncel
  • Şen davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı

Şen davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı

Helin Şen'i kasten öldürmekten yargılanan polis Abdullah Ercan'ın tutuklanması istemi bir kez daha reddedilirken, muaf tutulmadığı halde duruşmalara katılmayan Ercan hakkında zorla getirilme kararı çıkardı.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 13:30
Şen davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Helin Şen’i kasten öldürmekten yargılanan polis Abdullah Ercan’ın tutuklanması istemi bir kez daha reddedilirken, muaf tutulmadığı halde duruşmalara katılmayan Ercan hakkında zorla getirilme kararı çıkardı.
 
Amed’in Sur ilçesinde, sokağa çıkma yasakları döneminde fırına gittiği sırada polis zırhlı aracından açılan ateşle 12 Ekim 2015’te kasten öldürülen “Helin Hasret Şen’in (12) ölümüne ilişkin davanın duruşması görüldü. Polis zırhlı araç silahçısı Abdullah Ercan’ın Şen’i “kasten öldürülmekten” yargılandığı dava, Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Ercan’ın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden hazır edilmesi yönündeki talimata rağmen duruşmaya mazeretsiz katılmazken, avukatı duruşmada hazır bulundu. Şen’in babası Ekrem ve annesi Nazmiyen Şen ile avukatları Abdullah Zeytun, Ercan Yılmaz, Yakup Güven’in hazır bulunduğu duruşmada, Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) istenen görüntü iyileştirilmesi ve Şen’in ölümüne ilişkin bu iyileştirmeler üzerine tespiti yönündeki rapor düzenlemesi istemine karşı ATK’nin “görev ve yetki” alanlarında olmadığı belirtilerek, reddedildiği mahkeme tarafından taraf avukatlarına bildirildi.
 
‘KEYFİ BİR BİÇİMDE DURUŞMALARA KATILMIYOR’
 
Duruşmada, iddia makamı mütalaasını hazırlamak üzerine dosyanın kendisine gönderilmesini talep etti. Ailenin avukatlarından Abdullah Zeytun, ATK raporunun kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek, raporun kendilerine ulaştırılmasından sonra rapor hakkında beyanda bulanacaklarını kaydetti. Sanığın mazeretsiz bir şekilde duruşmaya katılmadığına işarete eden Zeytun, sanığın bu tavrının soruşturma ve mahkemenin kovuşturma sırasındaki tavrına bağladıklarını dile getirdi. Sanığa doğrudan soru sorma ve yüz yüzelik ilkesi gereği sanığın duruşmada hazır edilmesi yönündeki taleplerine işaret eden Zeytun, bu taleplerin mahkeme tarafından kabul edilmediğine dikkati çekti. Sanığın suçu kasten işlediği ve kuvvetli suç şüphesi bulunması nedeniyle tutuklanması yönündeki taleplerinin de önceki duruşmalarda reddedildiğinin altını çizen Zeytun, sanığın keyfi bir biçimde mahkeme kararlarına aykırı bir şekilde duruşmaya katılmadığını ifade etti.
 
‘ATK GÖRÜŞ BELİRTMEMİŞTİR’
  
ATK’nin gönderdiği rapora değinen Zeytun, ATK görüş belirtmekten imtina ettiğini, sanki sadece görüntü iyileştirme yoluna gittiğini, Şen’in ölümüne ilişkin görüş belirtmeden kaçındığını bunun kendi görev ve yetki alanında olmadığı yönünde beyanda bulunduğuna işaret ederek, “Burada bir saik vardır. Bu çok açıktır. Fail polis memuru olduğu için ATK görüş belirtmekten imtina etmiştir” dedi.
 
Zeytun, ATK’den kendi alanında uzman bir birim tarafından rapor istenmesini talep ederek, olay anında sanık, tanık ve failin pozisyonlarının belirlenmesi ve ateş şeklinin tespitini istedi.
 
TUTUKLAMA TALEBİ
 
Sanık polisin beyanları ile tanık, kamera kayıtları, olay yerinde polislerin beyanları tarafından yalanlandığını, sanığın kullandığı silahın bin metreden netleme yapma yeteneğine sahip dile getiren Zeytun, bu verilerin sanığın suçu kasten işlediğini gösterdiğini ifade etti. Sanığın kamu görevlisi olması nedeniyle delilleri karartma durumu bulunduğunu ve Ceza Muhakemeleri Kanununa göre sanığın işlediği suçun katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklanmasını talep etti.
 
Failin kamu görevlisi olması nedeniyle benzer dosyalar gibi bu dosyanın da cezasızlıkla karşı karşıya bırakılmak istendiğini vurgulayan Şen ailesinin avukatı Yakup Güven, tanık beyanları ve delilleri suçun sanık tarafından işlendiğine dair bilgiler verdiğine dikkati çekerek, sanığın tutuklanmasını talep etti.
 
Avukat Ercan Yılmaz da olay anında yapılan ihbarlarla olayın anlatıldığı, bu ihbarların tanık beyanı olarak kabul edilmesi ve ihbarlarda bulunanların mahkeme huzurunda tanık olarak dinlenmesini talep etti.
 
Sanığın avukatı Alper Uğurlu ise, kendisinin müvekkiline duruşmaya katılmaması durumunda bir sorun olmayacağını söylediğini belirtti. Uğurlu, müvekkilinin üzerine atılı suçu işlemediğini dile getirerek beraatini istedi.
 
TÜM TALEPLER REDDEDİLDİ
 
Tutukluluğun ölçülü olmayacağına kanaat getiren mahkeme, tutukluluk talebini, olayı ihbar edenlerin tanık olarak dinlenmesi talebini ve ATK’den yeni bir rapor istemeni reddetti. Mahkeme, bir sonraki duruşmada sanığın SEGBİS’ten hazır edilmesi için zorla getirme kararı çıkardı. 
 
‘MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
 
Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapan Avukat Abdullah Zeytun, Helin’i katleden failin duruşmaya katılmadığını hatta sanık olduğunun farkında dahi olmadığını belirtti. Abdullah, “Bunun nedeni uzun yıllardır devam eden cezasızlık politikasıdır. Bütün delillere rağmen tutuklanma talebimiz reddediliyor. Halen de görevinin başında yer alıyor. Bizler elbette ki cezasızlıkla mücadele eden bizler bu dosyanın da cezasız kalmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.