en iyi rulet siteleri
Semsûr’da dayanışma kararlılığı

Semsûr’da dayanışma kararlılığı

Semsûr’da kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi’nde yer alan DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Aynur Sarıca, insanların yaşamlarını yeniden kurmak için dayanışma ağını büyüteceklerini ifade etti.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 10:30
Semsûr’da dayanışma kararlılığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SESMSÛR – Semsûr’da kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi’nde yer alan DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Aynur Sarıca, insanların yaşamlarını yeniden kurmak için dayanışma ağını büyüteceklerini ifade etti. 
 
Depremin yaşandığı ilk gün Semsur’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimarlar Odalar Birliği (TMMOB), bölge baroları ve yöre derneklerinin kentte kurduğu Kriz Koordinasyon Masası, çalışmalarını sürdürüyor. Enkaz altındaki yurttaşların arama kurtarma çalışmalarından, çadır kent kurulmasına birçok alanda yardım ağı kuran koordinasyon, Türkiye ve Kurdistan’ın birçok kentinden gelen gıda, kıyafet ve çadır gibi yardımları halka ulaştırdı. Kriz Koordinasyon Masası, kendilerine gelen 250 TIR un, su, kahvaltılık, kuru gıda, temizlik malzemeleri, ayakkabı, erkek giyim, kadın giyim, kadın hijyen, kadın iç çamaşır, bebek gıda, bebek bakım ürünleri, çadır, battaniye, elektrikli ısıtıcı, katalitik soba, odun sobası gibi 17 farklı kategorideki yardım malzemesini depremzedelere dağıttı. Kent merkezi, ilçeler, beldeler, köyler ve mezralarda kurulan 675 noktadaki gönüllüler üzerinden yardımları halka ulaştıran koordinasyon, yüzbinlerce yurttaşa ulaştı. Kentte kurdukları çadır kenti, sağlık revirleri ve çocuklar için oyun alanlarıyla Semsûrlu yurttaşlara destek olmaya çalışan koordinasyon masası, kurulan gönüllü ağını daha da büyütüp yardımlaşmayı uzun vadeye yaymayı hedefliyor.
 
‘TEDBİRSİZLİK BU FELAKETİ BÜYÜTTÜ’
 
Semsûr’da kurulan Kriz Koordinasyonu bileşeni olan DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Aynur Sarıca, depremle yaşanan felaketin faturasının halka mal edilmeye çalışıldığını söyledi. Türkiye’nin doğal afet bölgesi olmasına rağmen hiçbir risk önleyici faaliyet yürütülmediğini sorumluların da korunduğunu belirten Sarıca, “Valilerin, belediye başkanlarının yaptığı açıklamalar kendilerini aklamaya çalışan tarzda gelişiyor. Kesinlikle yaşananların sorumluluğunu üzerlerine almayan tarzdalar. Ama bizler burada gördük. Daha anahtar teslimi yapılmayan binaların bile çökmesinin sebebi bunlara ruhsat veren belediyelerdir” dedi.
 
GÖNÜLLÜLER MÜCADELE ETTİ
 
Depremin yaşandığı ilk gün 10 ilde kriz koordinasyon merkezleri kurduklarını dile getiren Sarıca, “İlk geldiğimiz aşamada krizin boyutunu tespit etmeye çalıştık ve nelerin yaşandığını gözlemledik. Devletten, AFAD’tan ya da kolluk kuvvetlerinden herhangi bir destek yoktu. İlk geldiğimiz aşamada net bir şekilde insanların kendi çabasıyla kendi yaralarını sarmaya çalıştığını gördük. Depremzedeler kendileri yaralılarını çıkarmaya çalışıyordu. Cenazelerini kendileri kaldırmaya çalışıyordu. Hemen her yerden gönüllüler buraya gelmeye başladı. İlk 3 günde gönüllülerle birlikte ailelere barınma, gıda gibi desteklerde bulunduk. Arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Burada depolar oluşturduk ve depolarda ailelerin ihtiyaçlarına göre yardım malzemelerini dağıttık. Binlerce gönüllü gençle birlikte çalıştık. Oluşturduğumuz gönüllü ağıyla birlikte kent merkezinden ilçeler, köylerden mezralara kadar her yere ulaştık ve halkın ihtiyaçları doğrultusunda yardım sağladık” diye konuştu.
 
‘DAYANIŞMA AĞINI BÜYÜTECEĞİZ’
 
Semsûr merkezde oluşturdukları kriz koordinasyon merkezi ile yardımları kent merkezinden ilçelere, köylerden mezralara kadar oluşturdukları gönüllü ağı üzerinden halka ulaştırdıklarını ifade eden Sarıca, “Bugüne kadar yüzbinlerce insana ulaştık. Semsûr’da ulaşmadığımız mekan ve insan yok. Bu yardımlaşma ağımıza kısa vadeli bakmıyoruz. Çünkü yaşanan tahribat az bir tahribat değil. İnsanların yaşam alanlarının tamamen yok olduğunu görebiliyoruz. Bu yaşam alanlarını tekrar inşa edebilmek için tüm gücümüzle seferberlik ilan ederek önümüzdeki süreçte yine dayanışma ağını büyüteceğiz” ifadelerini kullandı.
 
MA / Ömer Akın
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.