en iyi rulet siteleri
Seçime 2 gün kala: Değişimin anahtarı kadınlarda
  • Rojev
  • Kadın
  • Seçime 2 gün kala: Değişimin anahtarı kadınlarda

Seçime 2 gün kala: Değişimin anahtarı kadınlarda

Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmalarında yoğun çaba sarf eden kadınlar, “Değişim ve dönüşümü getiren de kadınlar olacaktır. Değişimin anahtarı kadınlardadır” dedi.

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 06:33
Seçime 2 gün kala: Değişimin anahtarı kadınlarda
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SÊRT – Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmalarında yoğun çaba sarf eden kadınlar, “Değişim ve dönüşümü getiren de kadınlar olacaktır. Değişimin anahtarı kadınlardadır” dedi.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), kadınlar öncülüğünde yürüttüğü seçim çalışmalarını “seçim güvenliğini” sağlamak için sürdürüyor. Seçim çalışmalarının startının verilmesiyle birlikte Yeşil Sol Partili kadınlar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile birlikte Sêrt’te köy köy, kapı kapı gezerek 14 Mayıs seçimlerinde yeni bir yaşamın inşası için emek veriyor. 
 
Seçim çalışmalarının startının verildiği ilk günden bu yana yoğun emek sarf eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyesi Meliha Örenç, yaklaşan seçimlerin kadınlar için önemine dikkati çekerek, “Hem ekonomik anlamda, hem baskı, zulüm ve katletmeler anlamında en çok etkilenen kadınlardır. Türkiye’de halk, üç yerden zarar görüyorsa ikisini kadınlar görüyor. Kalkınmamız, başarmamız, özgürleşmemiz ve özgür bir ülkede, özgür düşüncelerle yaşamamız için, baskı ve yokluktan kurtulmamız için biz kadınlar, gece gündüz çalışmamız gerekiyor. Aynen bu şekilde çalışıyoruz” diye belirtti.
 
‘KADININ ÖNÜ, KÜRT PARTİLERİYLE AÇILDI’
 
Kadın karşıtı politikalara karşı dayanışmanın önemini vurgulayan Örenç, “El ele verelim, gece gündüz bir olup Türkiye’deki bu zinciri kadınlar ve çocuklar için kıralım. Bugün kadın, erkek tarafından baskı görüyor. Kadın, Kürt olduğu için baskı görüyor, kadın esir olduğu için baskı görüyor, devletten baskı görüyor, öldürülen ve ezilen kadın oluyor. Kadının başına getirilenleri yok etmek ve önünü almak için Yeşil Sol Parti demeliyiz. Kadının önü, Kürt partileriyle açılmıştır. Kadın hak ve özgürlükleri Kürt partileriyle tanınmıştır. Yönetim koltukları kadınlarla doldurulmuştur. Biz eşitliğimizi orada yaşıyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Değişimin anahtarı Yeşil Sol Parti’dedir, demokrat ve gelişmiş insanların, gençlerin, kadınların, Türkiye’de yaşayan ve dilleri, hakları ve kimlikleri yok sayılan insanların elindedir. Bu kilidi açmamız için, Türkiye’nin yüzüne demokrasiyi getirmek ve güzel günler görmek için Yeşil Sol Parti dememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
KADINLARIN MÜCADELESİ 
 
Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi üyesi Belkıs Beştaş Epözdemir ise kadınların üstlendiği rolün önemine vurgu yaparak, “Mücadelenin öncü gücü olan kadınlar, her yerde olduğu gibi seçimlerde de öncülük yapıyor. Bu öncülüğü mücadelenin verdiği birikimle, bu günlere taşımıştır. Bundan dolayı kurtuluş mücadelesinde kadının rolü ve misyonu, Botan ve Garzan kadınları olarak kendini gösteriyor. Değişim ve dönüşümü getiren de kadınlar olacaktır. Yani değişimin anahtarı kadınlardadır. Tarihten bugüne kadın mücadelesi, her partiye örnek olmuştur” ifadelerini kullandı. 
 
‘BU İKTİDARA DUR DEMELİ’
 
Yeşil Sol Parti’nin kadın partisi olduğu belirten Epözdemir, “Gerçekten de bu sistemi değiştirecek olan kadınlar, bu iktidara ve sisteme karşı bir dur demeliler. Bundan dolayı Botan ve Garzan kadınlarına çağrım, gelin partimize sahip çıkalım, değişim ve dönüşümün adresi biz olalım” çağrısında bulundu.
 
‘DEĞİŞİM İSTİYORUZ’
 
Yeşil Sol Parti’nin seçim çalışmalarına destek sunmak amacıyla yaşadığı köyden Sêrt merkeze gelen Gülistan Sevim, değişime katkı sunmak istediğini dile getirerek, Türkiye’nin hali ortadadır. Birlikte bu sistemi değiştirmek istiyoruz. Bu sistemi kadınlar, renkleriyle ve sesleriyle değiştirecektir. 21 yıldır, ömrümüz boyunca Erdoğan’ı gördük, bir değişim istiyoruz. Bu topraklarda en çok acı çeken kadınlardır. Kimse kadın haklarını savunmuyor. Eğer Erdoğan tekrar seçilirse, kadınları yok etmek isteyecek. Türkiye kadınları, İran’ın kaderini paylaşacaktır. Kadınlar olarak el ele verip bunun önünü almamız gerek” dedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.