Sancar’dan ‘ortak aday’ açıklaması

Sancar’dan ‘ortak aday’ açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, aday tartışmalarına dair, "Adayımızı çıkardıktan sonra müzakere kapıları kapanmaz. Millet İttifakı'nın çıkaracağı aday 'gelin sizinle müzakere etmek istiyoruz' derse müzakere ederiz" dedi.

ABONE OL
Ocak 8, 2023 21:00
Sancar’dan ‘ortak aday’ açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, aday tartışmalarına dair, “Adayımızı çıkardıktan sonra müzakere kapıları kapanmaz. Millet İttifakı’nın çıkaracağı aday ‘gelin sizinle müzakere etmek istiyoruz’ derse müzakere ederiz” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kapatma davası, Hazine yardımı blokesi ve Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına dair TELE 1’den gazeteci Zeynel Lüle’nin sorularını yanıtladı. Sancar, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda açık kapı bırakarak, “Millet İttifakı’nın çıkaracağı aday, “gelin sizinle müzakere etmek istiyoruz’ derse, müzakere ederiz” dedi. 
 
“Şu iktidardan kurtulalım sonrası Allah kerim” zihniyetiyle hareket eden muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacağına dikkati çeken Sancar, “Biz sessiz kalsak bile seçmenimizi ikna edebilir mi? Bu gerçekleri bu kadar açık konuşmak gerekiyor. Bu gerçekler hesaba katmadan ülkeyi bu karanlıktan çıkaramayacağı gerçeğini herkes açık açık konuşmalı. Biz garanti olan yolu söylüyoruz” dedi.  
 
Yönetime aday muhalefet partilerine “Gelin müzakere edelim” çağrısı yapan Sancar, müzakere için partisinin ülkenin temel sorunlarına dair açıkladığı ve çözüm önerilerini içeren 11 ilkeden oluşan “Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu”na işaret etti. 
 
“Temel noktalarda bir mutabakat oluşursa, ortak aday konusunda da irade ortaya çıkar ve bu iktidar rahatlıkla kaybeder” diyen Sancar, iktidarın bir oyun sahası çizdiğini ve muhalefetin de sürekli söz konusu oyun sahnesine gittiğini ifade etti. 
 
MUHALEFETE ÇAĞRI
 
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ortak adayını çıkaracaklarını bir kez daha vurgulayan Sancar, “Starejimizin gereğini yapıyoruz. Adayımızı çıkardıktan sonra müzakere kapıları kapanmaz. Adayı şantaj ve tehdit olarak çıkarıyor değiliz. Bir buçuk yıldır halka verdiğimiz sözlerin icabını yerine getirmeye çalışıyoruz. Her şeyin HDP’ye yıkılması anlayışının da ne kadar sorunlu olduğunu herkes görmesi gerekiyor. Bu ülkede aydınlığa doğru giderken herkesin sorumlu davranması gerekiyor. Bedel ödemeye gelince bedel ödeyen biz. Bir hedefimiz var bundan vazgeçmiyoruz. Sorumluluğumuzun bilinciyle hareket etme gayreti içindeyiz. Politikamızı şeffaf yapıyoruz. O nedenle adayımızı çıkaracağız, iddialı bir aday çıkaracağız. İkinci tura kalacak hedefimiz olacak. Demokrasi güçlerinin, iki blok arasında kalmış ve ikisini de çok içine sindiremeyenlere umut olacak bir çalışma hedefliyoruz. Aday çıkardığımızda laf olsun diye yapmayacağız. İddialı olacağız. Bu ülkede yönetimi, demokrasi güçlerinin ortak adayıyla belirleme hedefini önümüze koyuyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
“Sıcak baktığınız aday var mı?” sorusunu da yanıtlayan Sancar, “İsim bizim öncelikli gündem maddemiz değildir. Yöntem ve içerik önceliktir. Bunu yapacak olacak kim varsa gelsin. Bizim öncelik meselemiz ilkeler ve yöntemdir. Bu çerçeve Millet İttifakı’nın çıkaracağı aday, ‘gelin sizinle müzakere etmek istiyoruz’ derse müzakere ederiz. Mutabakata varırsak dediğim gibi formül bulunur” diye konuştu.  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.