en iyi rulet siteleri
Sancar’dan iktidara: Amed öyle bir ders verecek ki unutamayacaksınız
  • Rojev
  • Politika
  • Sancar’dan iktidara: Amed öyle bir ders verecek ki unutamayacaksınız

Sancar’dan iktidara: Amed öyle bir ders verecek ki unutamayacaksınız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Amed’in iktidarın savaş politikaları ve irade gaspının tanığı olduğunu belirterek, iktidara, “Amed yarın size öyle bir ders verecek ki bir daha asla unutamayacaksınız” mesajı verdi.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 13:32
Sancar’dan iktidara: Amed öyle bir ders verecek ki unutamayacaksınız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Amed’in iktidarın savaş politikaları ve irade gaspının tanığı olduğunu belirterek, iktidara, “Amed yarın size öyle bir ders verecek ki bir daha asla unutamayacaksınız” mesajı verdi.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti), Amed’in Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı’da yüzbinlerin katılımıyla düzenlediği mitingde son olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuştu.  
 
Konuşmasına Kürtçe selamlamayla başlayan Sancar, şunları söyledi: “Merhaba Amed, sizinle gurur duyuyoruz. Biz Amed’e sevdalıyız. Nasıl anlatabiliriz bu sevdayı, bakın çok söz söylenebilir ama biraz önce İbrahim yoldaşımın okuduğu şiirin başıyla anlatayım. Ey Amed bir inancın yüceliğinde sevdim seni, bir kavganın güzelliğinde sevdim. Bin kez budadılar körpe dallarımızı, bin kez kırdılar. Yine çiçekteyiz, yine meyvedeyiz. Evet bin kez budasalar da Amed meyveye durur, çiçeğe durur, ölümleri korkuları aşar, yeni yaşamı inşa eder. Onun için size sevdalıyız Amed. 
 
AMED KARARINI VERMİŞ
 
Amed kararını vermiş, Amed hazır, Amed bu ülkede değişimin öncülüğünü yapmaya çoktan hazır. Yarın bunu sandıklarda gösterecek Amed. Sizler kararınızı verdiniz elbette. Bütün siyasi rehine olarak tutulan yoldaşlarımız, bugün selamını burada dinlediğiniz Selahattin Demirtaş yoldaşımız, Selçuk Mızraklı, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, adını sayamadığım yüzlerce, binlerce yoldaşımız sizlerin oyları ve iradesiyle, sizlerin mücadelesiyle elbette özgürlüğe kavuşacak, özgür günlerde burada el ele, hep birlikte halay çekeceğiz, birlikte özgürlük şarkıları söyleyeceğiz. 
 
ERDOĞAN KÜRT DÜŞMANIDIR
 
Bakın Erdoğan geçen gün ne diyor, ‘Sevgili Kürt kardeşlerim, sizler samimi gayretlerimizin en yakın şahitlerisiniz’ diyor. Evet, Kürt halkı sizlerin yaptığınızın her birini iyi biliyor, yaptıklarınızın şahididir, hiçbirini unutmuyor. Neler yaptınız, kayyımlar atadınız, Kürt halkının iradesinin üstüne çöktünüz. İrade gaspını unutmuyor Amed, unutmuyor. Kumpas davalarını unutmuyor, yoldaşlarımızı binlerle tutuklayarak cezaevlerinde siyasi rehine olarak tutmanızı unutmuyor Amed. Dil yasaklarını, hafızaya saldırıyı Amed unutmuyor. Erdoğan ve ortaklarının savaş politikalarının şahididir Amed, Kürt düşmanlığı üzerine kurulan bu ittifakın ülkeyi sürüklediği felaketin şahididir. Erdoğan ve ortakları Kürt düşmanıdır. Bu ittifak, Kürt düşmanlığı üzerine kuruludur. Amed yarın size öyle bir ders verecek ki bir daha asla unutamayacaksınız. Hazır mıyız Amed? Ne yapacağız. Yarın sandığa gidiyoruz, Amed’in iradesini nasıl ortaya koyduğumuzu gösteriyoruz, 12 milletvekilini 12’sini de Meclis’e gönderiyoruz. 
 
KÜRTLER OYUNU NEREYE VERECEĞİNİ BİLİYOR
 
Kürt halkı oyunu nereye vereceğini biliyor. Kürt halkı, Türkiye halkları, Ortadoğu halkları Amed’in mücadelesiyle, Amed’in direnişiyle gurur duyuyor. Evet, Kürt halkı Erdoğan ve ortaklarının bu savaş koalisyonunun neler yaptığını çok iyi görüyor, iyi biliyor. Onun için oyunu nereye atacağını da çok iyi biliyor. Kürt halkı oyunu özgürlüğe, haklara, hukukuna atacak. Hakkını, hukukunu, özgürlüğünü savunacak. Bunu en güçlü şekilde bu savaş, inkar, imha ve talan iktidarına ittifakına gösterecek Amed. Mahcup ediyorsunuz bizi, biz size layık olmaya çalışıyoruz. Sizlerin on yıllardır biriktirdiği mücadeleyle, buraya getirdiği mirasla, kazanımlarla biz gurur duyuyoruz. Size borcumuz var, bizler bu halk borçluyuz. Bu halka özgürlüğü getirmeye, haklarını kazandırmaya, hukukunu kurmaya sorumluyuz. Biz bunun borcun altındayız. O nedenle biz sizinle gurur duyuyoruz, biz size borçluyuz. 
 
SANDIK GÖREVLİSİ GİBİ ÇALIŞACAĞIZ
 
Bugün bu coşkunuz, yarın Türkiye’yi bambaşka bir güne taşıyacak, bu coşku Türkiye’nin dört bir yanındaki eşitlik ve özgürlük iradesiyle bütünleşecek, bu ülkeyi aydınlığa taşıyacak. Bakın yarın 14 Mayıs, ertesi gün 15 Mayıs. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı, aynı zamanda Kürt halkı 15 Mayıs’ı hem seçim zaferi hem de dilinin bayramı olarak kutlayacak. Boynumu sizin önünüzde saygıyla minnetle eğiyorum. Sevgili Amedliler, Kürt halkı, Türkiye’nin bütün halkları, şiirin devamını okuyacağız. Yarın hepimiz sandıklara gideceğiz. Arkadaşımız, dostumuzu, komşumuzu, akrabamızı sandığa götüreceğiz. Oylarımızı kullanacağız, oylarımıza sahip çıkmak için her birimiz sandık görevlisi gibi çalışacağız. İrademizi çaldırmayacağız. 
 
‘Saraylar, saltanatlar çöker, kan susar bir gün, zulüm biter, menekşeler de açılır üzerimize, leylaklar da güler. Bu günlerden geriye bir yarına gidenler kalır, bir de yarınlar için direnenler.’ Direnerek geldik, direne direne kazandık, şimdi bu direnişi inşayla bütünleştireceğiz. Direnişin üzerine yeni bir yaşamı inşa edeceğiz. Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz Bu direnişin üstüne aynı zamanda Kürt sorununa demokratik çözümü inşa edeceğiz. Bu ülkeye büyük barışı, birlikte getireceğiz hem bu ülkeye hem Ortadoğu’ya. Kürt sorunu demokratik bir şekilde çözülürse, bu ülkeye, Ortadoğu’ya barış gelir. Bunun için bizleri, Yeşil Sol Parti en güçlü şekilde Meclis’e göndereceksiniz. 
 
İNŞADA MOTOR GÜCÜZ
 
Bizler yeni yaşamın inşasında motor gücü olacağız. Belirleyici aktör olacağız, Demokratik Cumhuriyetin inşasını bizler yapacağız. Barışın da hem kurucu hem güvencesi olacağız. Onun için Yeşil Sol’un ağacı altında buluşuyoruz. Türkiye’de barış ve kardeşlik isteyen, demokrasi, eşitlik, özgürlük isteyen herkes mührü ağacın altına vuruyor. O ağacın kökleri bu topraklarda, dalları bütün Türkiye’ye yayılmış, yaprakları özgürlük, eşitlik ve barış içindir. O nedenle yarın bu ağacın altına mühürleri basıyoruz ve en güçlü temsiliyetle Yeşil Sol’u Meclis’e gönderiyoruz. 
 
EN BAŞTA ERDOĞAN’I GÖNDERİYORUZ
 
Bunu yaparken en başta Erdoğan’ı gönderiyoruz. Tek adam rejimine son veriyoruz. Türkiye’ye aydınlığın yolunu bizler açıyoruz. Bizler bu yolda en güçlü şekilde yürüyeceğiz. Onun için desteğinize ihtiyacımız var. Onun için Meclis’e en güçlü şekilde girmeye ihtiyacımız var. Bizi asıl olan, kurucu olan, demokrasi, barış ve özgürlük için güvence olan biziz. Yarın sandığa gidiyoruz, 15 Mayıs’ta aydınlığa uyanıyoruz. Ve yolumuz açıktır.”
 
Miting, Gölgedekiler’in sahne almasıyla son buldu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.