en iyi rulet siteleri
Saliha Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü olmazsa olmazdır
  • Rojev
  • Güncel
  • Saliha Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü olmazsa olmazdır

Saliha Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü olmazsa olmazdır

Wan'da yüzbinlere seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Tecritte ısrar savaşta ısrardır. Sayın Öcalan’ın tarihi rolünü oynaması için özgür olması gerekiyor. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkı için olmazsa olmazdır" dedi.

ABONE OL
Mart 19, 2023 12:00
Saliha Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü olmazsa olmazdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
WAN – Wan’da yüzbinlere seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Tecritte ısrar savaşta ısrardır. Sayın Öcalan’ın tarihi rolünü oynaması için özgür olması gerekiyor. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkı için olmazsa olmazdır” dedi. 
 
Wan’da yüzbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Newroz programı devam ediyor. “Bijî Serok Apo” sloganlarının hiç susmadığı Newroz’da, Koma Sorjiyan sahne aldı. Daha sonra konuşan Yeşiller Sol Partisi MYK üyesi Cahit Kırkızak, “Saray’da oturan kişi bu kitleyi gördükçe titriyordur. Mart ayı direniş ve mücadele ayıdır. Kürt halkı hiçbir zaman baş eğmedi, bundan sonra da eğmeyecektir. Bugün her yerde bir direniş var ve halkımız bu direnişle destan yazıyor. Biz, Sayın Öcalan’a yönelik tecridi kabul etmiyoruz. Tecrit, Kürt halkının tecrit altına alınmasıdır” diye konuştu. 
 
‘BU SEÇİM, TECRİDİ BİTİRME SEÇİMİDİR’
 
HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise, Newroz’un yeni bir başlangıç ve direniş olduğunu vurguladı. Oluç, “Cezaevinde ve sürgündeki arkadaşlarımızın bayramını kutluyorum. Bu Newroz, bir yas Newroz’udur. Onbinlerce insanımızı yitirdik. Yasımız var ama öfkemiz de var. Öfkemiz büyük çünkü on binlerce insanımızı deprem değil, AKP-MHP faşist iktidarının önlem almaması sonucu kaybettik. Bu Newroz, AKP-MHP faşizminden kurtulma Newroz’udur. Bu Newroz, iktidarı değiştirme, 20323’ü zafer yılı ilan etme Newroz’udur. 53 gün sonra seçime gideceğiz ve bu sandıklardan en iyi sonucu alarak AKP-MHP’yi sandıklara gömeceğiz. Bu seçim, Kürde düşman olan iktidardan kurtulma seçimidir. Bu seçim, aynı zamanda halkın iradesini gasp eden kayyımdan kurtulma seçimidir. Bu seçim, zindandaki arkadaşlarımızı oradan çıkarma, iktidara hesap sorma seçimidir. Bu seçim, barışın gerçekleşmesi için aklını, fikrini barış için harcayan İmralı’ya 24 aydır tecrit uygulayan iktidardan kurtulma seçimidir. Dünyada böyle bir tecrit yoktur, olmamıştır. Bu iktidar barış istemediği için, savaş politikasını devam etmek için bu tecridi sürdürüyor. Bu seçim tecridi sonlandırma seçimidir” diye konuştu.
 
‘ÖCALAN’A SELAM OLSUN’
 
Daha sonra DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, yüzbinlere hitap etti. Aydeniz, “Mazlumların, Rahşanların, Zekiyelerin üç kibrit çöpüyle yaktığı ateş, milyonlara ulaşıyor. Newroz, zalime başkaldırı, direniş ve örgütlenmek, kendisini alanlarda var etmektir. Kürt halkı özgürlüğünü haykırıyor ve özgür olana kadar Newrozlaşacağız. Newroz Kürt halkının birliğidir. Selam olsun, ‘jin, jiyan, azadî’ ruhuyla buluşturanlara, selam olsun Sayın Öcalan’ın fikirlerini devrimle buluşturanlara” diye konuştu. 
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE’YE SALDIRILARI TEPKİ
 
Depremde yaşamlarını yitirenleri anan Aydeniz, “Bu ölümlerin tek nedeni iktidardır. Asıl afetin bu yönetimden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. İnsanlar canlarını enkazdan çıkarmaya çalışırken, devlet hiçbir yerde yoktu. Yaptıkları tek şey yardımları engellemek oldu. Sizinle halleşmeyeceğiz ve affetmeyeceğiz. Bu iktidar kadın ve Kürt düşmanlığından besleniyor. Bunlar, arama kurtarma yapmaları gerekirken, Rojava’ya saldırdılar. Çünkü kaybettiklerini biliyorlar ve onlara kazandıracak şeyin savaş olduğunu biliyorlar. Bu talancı ve rantçı iktidara sesleniyoruz; Efrin Kürtlerindir ve Kürtlerin kalacak. Yine özgürlük alanlarına kimyasal kullanarak yok etmek istiyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Savaşta kaybedenler, insanlık suçu işlemeye başladılar. Savaşta ısrar ettikçe daha çok kaybedeceksiniz. Bu savaş siyaseti size kazandırmayacak ve kaybettirecek. Bu savaştan bir an önce vazgeçin” diye konuştu.
 
‘ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşması gerektiğini vurgulayan Aydeniz, “Savaşla birlikte tecrit derinleştiriliyor. Tecridi asla kabul etmiyoruz. Tecritte ısrar savaşta ısrardır. Tecritte ısrar Kürt düşmanlığı, çözümsüzlükte, kimliksizlik dayatmakta ısrardır. Bu tecridin tek nedeni Sayın Öcalan’ın barışa olan inancıdır. İmralı’da son iki yıldır süresiz bir iletişimsizlik hali var. Sayın Öcalan’ı Kürt halkına unutturmak istiyorlar. Asla Sayın Öcalan’ı unutturamazsınız ve sonuç alamazsınız. Sayın Öcalan’ın tarihi rolünü oynaması için özgür olması gerekiyor. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkı için olmazsa olmazdır. Sayın Öcalan özgür olmadan ülkeye demokrasi gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Bunun için mücadele edecek ve direnişimizle kazanacağız. 2023 yılı Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü kazanacağı yıl olacaktır. Biz Sayın Öcalan’ın direnişine ve barış ısrarına yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Newroz, Bajar’ın müzik dinletisiyle devam ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.