en iyi rulet siteleri
Saldırıların sürdüğü Suriye’ye ‘toprak bütünlüğü’ savunması
  • Rojev
  • Politika
  • Saldırıların sürdüğü Suriye’ye ‘toprak bütünlüğü’ savunması

Saldırıların sürdüğü Suriye’ye ‘toprak bütünlüğü’ savunması

Dış politikada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, işgal saldırılarının sürdüğü Suriye ile ilgili toprak bütünlüğünü savundukları söyledi.

ABONE OL
Aralık 12, 2022 19:32
Saldırıların sürdüğü Suriye’ye ‘toprak bütünlüğü’ savunması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Dış politikada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, işgal saldırılarının sürdüğü Suriye ile ilgili toprak bütünlüğünü savundukları söyledi.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbeycan-Ermenistan savaşında soydaşlık siyaseti yürüttüklerini belirterek, Amerika’da Türk Evi ile övündü. Muhalefetin dış politikada “U” dönüşü eleştirilerine “normalleşme” diyen Çavuşoğlu, eleştirilere sitem etti. Türkiye’nin işgal saldırılarına rağmen Suriye’de toprak bütünlüğünü savunduklarını söyleyen Çavuşoğlu, HDP Milletvekili Hişyar Özsoy’un Suriye politikasıyla ilgili sorularına yanıt vermekten kaçındı. Çavuşoğlu, HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın eleştirilerine ise, “Kürt düşmanı değiliz” diye yanıt verdi. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmadığını kabul eden Çavuşoğlu, bu durumu kararları uygulamayan diğer ülkeleri örnek göstermekle savundu. 

NORMALLEŞME TARTIŞMALARI

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “normalleşme” tartışmalarıyla ilgili, “Niye normalleşiyorsunuz diye sormuyoruz ve eleştirmiyoruz. Siz kavga ederken, niye kavga ediyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz diyorduk. Kelime oyunu yapmayın. Bu dış politikayla bir yere gidilmez diyorduk. Şimdi oradan döndünüz, dönmüş olmanız doğrudur ama orada yaptığınız yanlışları ortadan kaldırmıyor. Demek ki Sisi katil değilmiş, Esed katil değilmiş, yada katilse bugün neden katil değil. Birilerine katil diyerek dış politika yapılmaz diyorduk ve haklı çıktık. Böyle bir dış politika olabilir mi? Böyle zikzaklarla, aklınıza gelince birine saydıracaksınız, sonra buradan dış politika üreteceksiniz. Halkı aldatıyorsunuz. Bizim itirazımız buna” ifadelerini kullandı. 

AİHM KARARLARININ UYGULANMAMASI

Çavuşoğlu’nun AİHM kararlarıyla ilgili savunmasına yanıt veren Oluç, “Türkiye’de devam eden mahkeme süreci var. AİHM’e ancak Türkiye’deki başvuru süreçleri bitirilince gidilebiliyor. Karar verilmiş, Demirtaş-Kavala kararı, bunu siyasi nedenlerle uygulamıyorsunuz. AİHM kararlarında da AİHS’in 18’inci maddesini çiğnediğiniz diyor. Siyasi nedenlerle rehin tutuyorsunuz. Karar bunu söylüyor. Bu nedenle Demirtaş ve Kavala ile diğer arkadaşlarımızı bırakmıyorsunuz. Hukuki değil, siyasidir” dedi. 

KÜRT DÜŞMANLIĞI

Oluç, son olarak Çavuşoğlu’nun “Kürt düşmanı değiliz” sözlerine dair, “Size biat etmeyen her Kürt’ü dünyanın neresinde olursa olsun, terörist olarak görüyorsunuz. Irak’ta, İran’da, Suriye’de, Japonya’da da olsa öyle bakıyorsunuz. Böyle bakarak olmaz. Kürt halkı ile hem ülke sınırları içinde hem ülke sınırları dışında, Suriye’de, İran’da, Irak’ta barış içinde yaşamanın yoları vardır ve bu yollar kullanılmalıdır. Demografik değişimle, başka ülkenin topraklarında ameliyat yapmakla, ilhakçı zihniyetle hareket etmekle iş çözülmez. Eminiz bundan. Nasıl Mısır ve diğer politikalarda gün geldi değiştirdiniz. Bunda da değiştireceksiniz. Aynı yanlışı yapmaya devam ediyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.