en iyi rulet siteleri
RSF: Türkiye basın özgürlüğünde ‘vahim’ durumda
  • Rojev
  • Güncel
  • RSF: Türkiye basın özgürlüğünde ‘vahim’ durumda

RSF: Türkiye basın özgürlüğünde ‘vahim’ durumda

RSF tarafından yayınlanan 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nden Türkiye, 180 ülke arasında 165'inci sırada yer alırken, basın özgürlüğünün durumu “vahim” olarak nitelendirildi.

ABONE OL
Mayıs 3, 2023 07:30
RSF: Türkiye basın özgürlüğünde ‘vahim’ durumda
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – RSF tarafından yayınlanan 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nden Türkiye, 180 ülke arasında 165’inci sırada yer alırken, basın özgürlüğünün durumu “vahim” olarak nitelendirildi.  
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayınladı. Endekse göre Türkiye, 180 ülke arasında 165’inci sırada yer aldı. Türkiye’nin düşük notuna “gazetecilere yönelik baskıya hız verilmesi”, “özellikle Kürt gazetecilere yönelik toplu tutuklamalar” ve “medya özgürlüğünü tehdit eden sosyal faktörler” gerekçe gösterildi. 
 
2022 yılında 149’uncu sırada yer alan Türkiye, 16 sıra gerileyerek, endekste en sert gerileme gösteren ülkelerden biri oldu. Endeks kapsamında, basın özgürlüğünün durumunu 31 ülkede “vahim”, 42 ülkede “kötü”, 55 ülkede “sorunlu” ve 52 ülkede ise “çok iyi” veya “iyi” olarak sınıflandırılıyor. Türkiye, bu çerçevede, “sorunlu” kategorisinden “vahim” kategorisine geriledi. 
 
İSTİKRARSIZLIKLAR 
 
RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, endekse ilişkin yaptığı açıklamada, “Endeks, istikrarsızlıklarla birlikte önemli oynaklıkların yaşandığını doğruluyor. Sıralamadaki önemli ilerleme ve gerilemeler var. Örneğin Brezilya’nın 18 sıra yükselmesi veya Senegal’in 31 sıra gerilemesi, söz konusu beklenmedik değişiklikleri gösteriyor. Bu istikrarsızlığa, birçok ülke yönetimlerinde artan agresif tutum ve gazetecilere yönelik sosyal ağlar ve fiziki alanda gözlenen düşmanlık neden oluyor. Söz konusu savrulma, habere şekil veren, dezenformasyon yayan veya buna araç sağlayan görüntü endüstrisindeki gelişmelerin bir sonucu olarak da görülebilir” ifadelerini kullandı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.