Rojbin Çetin’in karar duruşması 23 Mart’a ertelendi
  • Rojev
  • Güncel
  • Rojbin Çetin’in karar duruşması 23 Mart’a ertelendi

Rojbin Çetin’in karar duruşması 23 Mart’a ertelendi

Polisin köpekli ve fiziki işkencesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Sevil Rojbin Çetin’in karar duruşması, heyet değişikliği gerekçesiyle 23 Mart’a ertelendi.

ABONE OL
Ocak 24, 2023 13:00
Rojbin Çetin’in karar duruşması 23 Mart’a ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Polisin köpekli ve fiziki işkencesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Sevil Rojbin Çetin’in karar duruşması, heyet değişikliği gerekçesiyle 23 Mart’a ertelendi.
 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA) aktivisti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin hakkında “örgüt üyesi” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, heyet değişikliği nedeniyle ertelendi. Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Çetin tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı da hazır bulundu.  
 
Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan Çetin, tahliyesini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, heyet değişikliği gerekçesiyle dosyayı incelemeye alarak, davanın karar duruşmasını 23 Mart’a erteledi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Amed’de 2020 yılında “İşkenceyle Mücadele ve İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü” olan 26 Haziran’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Rojbin Çetin, köpekli işkenceye maruz kaldı. Çetin‘in gözaltı süresi 3 kez uzatıldı. 11 gün süren gözaltı işleminin ardından “örgüt üyeliği”  iddiasıyla tutuklandı.
 
8 Aralık 2022’de esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, Çetin hakkında “örgüte üye olmak” iddiasıyla üst sınırdan hapis cezası istedi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.