en iyi rulet siteleri
Rojava’ya saldırılar protesto edildi: Kobanê düşmeyecek
  • Rojev
  • Güncel
  • Rojava’ya saldırılar protesto edildi: Kobanê düşmeyecek

Rojava’ya saldırılar protesto edildi: Kobanê düşmeyecek

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik hava saldırıları, birçok kentte yapılan açıklamalarla kınandı. Açıklamalarda, savaş politikalarının halklara herhangi bir faydası olmayacağı belirtilerek, “Kobanê düşmedi, düşmeyecek” denildi.

ABONE OL
Kasım 21, 2022 13:00
Rojava’ya saldırılar protesto edildi: Kobanê düşmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik hava saldırıları, birçok kentte yapılan açıklamalarla kınandı. Açıklamalarda, savaş politikalarının halklara herhangi bir faydası olmayacağı belirtilerek, “Kobanê düşmedi, düşmeyecek” denildi. 
 
Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik hava saldırıları birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto edildi. 
 
WAN
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wan İl Örgütü, Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan il örgütü, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi, HDP Artemêt ilçe binası önünde bir araya geldi. Polis, ilçe binasını tamamen kapatırken, HDP Wan Milletvekili Muazzez Orhan ablukadan çıkarak, açıklama yapmak istedi. Bu sırada kitle, “Bijî Berxwedana Kobanê”, “Bijî Serok Apo” sloganları attı. Orhan’ın açıklaması sırasında HDP Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun darp edildi. Açıklamanın yapıldığı sokağı kapatan polis, kalkanlarda ilçe binası önünde kitleyi binanın içerisine soktu. Gazetecilere de müdahale eden polis, Yeni Yaşam ve Xwebun Gazetesi çalışanı Şakir Bedir’i gözaltına alındı. 
 
GEVER 
 
HDP Gever İlçe Örgütü, basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama öncesi HDP Gever ilçe örgütü binasının kapısı zırhlı araçlar ve polisleri tarafından kapatılırken, parti binasının bulunduğu ara sokaklar ise yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Çarşı merkezinde parti binasına doğru gelen yol ise trafik polisleri tarafından kapatıldı. Açıklamaya izin verilmemesi üzerine balkona çıkan yurttaşlar sloganlarla durumu protesto etti, polis protestoyu siren sesleriyle bastırmaya çalıştı.  
 
Siren sesleri arasında il binası balkonunda açıklama yapan HDP Colemêrg ilçe yöneticisi Emin Ertuş, daha önce Efrin ve Kürt bölgelerine yönelik gerçekleştirilen işgal saldırılarının IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürüldüğünü belirterek, “Saldırılar, iktidarın iddia ettiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için değildir. Aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri arttırmaktır. Türkiye’ye tehdit oluşturan Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen alanlarında palazlandırılan İŞİD ve türevleridir” dedi.  Açıklama sonrası yurttaşlar siren sesleriyle bastırılan sese rağmen sık sık, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı. 
  
ADANA 
 
HDP Adana İl Örgütü ve Adana Birleşik Mücadele Güçleri, HDP Çukurova ilçe binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hava saldırılarını protesto etmek istedi. HDP’nin basın açıklamasına polis izin vermedi. Açıklamaya hazırlanan HDP üyeleri bina önünde bekledikleri esnada çevik kuvvet ve sivil polisler HDP üyelerini şiddet kullanarak bina içerisine girmeye zorladı.
 
O esnada görüntü alan Evrensel Gazetesi muhabiri Volkan Pekal da polislerce darp edildi. 
 
Polis saldırısında HDP Adana İl Eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Parti binasında konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, operasyonlara tepki göstermek ve barış talep etmek için topladıklarını belirterek, polis saldırısıyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Karakış, “Biz bu ülkenin vatandaşları olarak Türkiye’nin başka bir ülkenin sınırları içerisinde savaşa girmesini istemiyoruz” diye konuştu.
  
HATAY 
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hava saldırılarını protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Abdurrahim Şahin, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hava saldırılarını kınayarak, “TSK’nin hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır” dedi. HDP Erzin ve Dörtyol ilçe örgütleri önünde de basın açıklamaları yapılarak, saldırı protesto edildi.
 
MERSİN 
 
HDP Mersin İl Örgütü, Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yapmak istedi. Açıklama öncesi il binasını abluka altına alan polis, kitlenin binadan çıkmasını engelledi. Polis valilik kararını gerekçe göstermesi üzerine kitle il binası önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri,  İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Kitle oturma eyleminde sık sık, “Kobanê düşmedi düşmeyecek”, “Kobanê umuttur, umut dimdik ayakta”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bijî berxwêdana Kobanê” sloganları attı. 
 
Burada konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, valiliğin yasaklama kararı ile Türkiye’nin saldırılarını kınayarak, “Bu savaş politikalarının halklara herhangi bir faydası olmayacaktır. Kobanê düşmedi düşmeyecek” dedi.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.