en iyi rulet siteleri
‘Rojava’daki kazanımlara saldırıyorlar’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Rojava’daki kazanımlara saldırıyorlar’

‘Rojava’daki kazanımlara saldırıyorlar’

Türkiye’nin havadan gerçekleştirdiği saldırıları Kobanê sınırında protesto etmek isteyenler Pirsûs’a alınmadı. DBP Riha İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek, “Rojava'daki kazanımları almak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar” diyerek, Kobanê’yi sahiplenme çağrısı yaptı.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 12:00
‘Rojava’daki kazanımlara saldırıyorlar’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Türkiye’nin havadan gerçekleştirdiği saldırıları Kobanê sınırında protesto etmek isteyenler Pirsûs’a alınmadı. DBP Riha İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek, “Rojava’daki kazanımları almak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar” diyerek, Kobanê’yi sahiplenme çağrısı yaptı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad- TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi’ndeki saldırılarına karşı “Savaş ve işgale hayır” şiarıyla Kobanê sınırında bulunan Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde yürüyüş düzenlemek istedi. Ancak yürüyüş öncesi asker ve polisler tarafından tüm girişleri kapatılan ilçe ablukaya alındı. Yine yürüyüş için kitlenin buluşacağı Nar Heykeli’nin bulunduğu Atatürk Bulvarı da demir bariyerlerle kapatıldı. 
 
VEKİLLER İLÇEYE ALINMADI 
 
Yürüyüş için kente gelen ve aralarında DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Nusrettin Maçin ve Sıddık Taş ile yurttaşların bulunduğu grup, Aligör Mahallesi’nin girişinde yüzlerce asker tarafından ablukaya alınarak ilçeye girişleri engellendi. 
 
DAİŞ’in canlı bombayla 33 genci katlettiği Amara Kültür Merkezi önünde bir araya gelen Pirsûs halkı ise, grubun ilçeye girişinin engellenmesine tepki gösterdi. Daha sonra HDP Pirsûs İlçe Örgütü binasına geçen yüzlerce kişi, abluka altındaki parti binasında açıklama yaptı. Açıklamada konuşan DBP Riha İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek, “AKP-MHP faşist zihniyetinin hukuk tanımaz sistemini bugün bir kez daha gördük” dedi.
 
‘AYNI ZİHNİYET’
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve milletvekillerinin ilçeye girişlerinin engellenmesine tepki gösteren Enmek, “Gün yok ki siyasi partilerimizin, dernek ve kurumlarımızın açıklamaları engellenmesin. Son 3 gündür Rojava saldırı altında. 2 gündür de Kobanê ve köyleri obüslerle bombalanmakta. 2015 yılında Kobanê DAİŞ’ten kurtuldu. O dönem Rojava’da bu mücadeleyi yürüten o ruh kendini yeniden bugün gösterirken o ruhu yok etmek isteyen güçler saldırılar başlattı. Bu da şunu gösteriyor ki o dönem bu saldırıları yapan zihniyetle bu dönem saldıran zihniyet arasında fark yok. Rojava’daki kazanımları almak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar” diye belirtti.
 
DESTEK ÇAĞRISI
 
İstanbul İstiklal’de gerçekleşen saldırının gerekçe gösterilerek, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların başlatıldığını hatırlatan Enmek, şöyle dedi: “Suruç, Urfa ve Kurdistan halkları, bu saldırılara sessiz kalmamalıdır. Unutulmamalıdır ki Kürtler dört parçada da varlar ve kazanımlarını sonuna kadar koruyacaklardır. Şuan Avrupa’da bulunan Kürtlerin vermiş oldukları destek, daha yüksek sesle Kurdistan ve Türkiye’deki tüm halkların desteklemesini istiyoruz. Kobanê sürecini birebir yaşayan Suruç’tan çağrımız budur.”
 
Açıklama, “Biji berxwedana Kobanê” sloganıyla son buldu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.