en iyi rulet siteleri
Riha Barış Anneleri: Abdullah Öcalan ile görüşme sağlansın
  • Rojev
  • Kadın
  • Riha Barış Anneleri: Abdullah Öcalan ile görüşme sağlansın

Riha Barış Anneleri: Abdullah Öcalan ile görüşme sağlansın

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulmasını isteyen Riha Barış Anneleri, "Tecrit kalksın, savaşlar son bulsun, barış gelsin" çağrısında bulundu.

ABONE OL
Aralık 14, 2022 06:33
Riha Barış Anneleri: Abdullah Öcalan ile görüşme sağlansın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 RIHA – PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulmasını isteyen Riha Barış Anneleri, “Tecrit kalksın, savaşlar son bulsun, barış gelsin” çağrısında bulundu.   
 
İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan avukat ve aileleri 20 ayı aşkın bir süredir haber alamıyor. İmralı’da her gün ağırlaştırılarak devam eden tecrit, beraberinde Kürt sorununda çözümsüzlüğü getiriyor. Riha Barış Anneleri, savaşın sonlanması için PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve diyalogla müzakerelere geri dönülmesi çağrısında bulundu.  
 
‘YARIN DEĞİL BUGÜN SON BULSUN’  
 
Barış Annesi Fatma Akbaş, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Biz tecridin kaldırılmasını, savaşın durmasını istiyoruz. Artık yeter çocuklarımız ölmesin” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın konuşması durumunda kötüye giden şartların düzeleceğini belirten Akbaş, “Her şey Abdullah Öcalan ile tecrit ile bağlantılıdır. Tecrit sonlanırsa bu çatışmalarda son bulur. Biz ne gerillanın ne askerin ölmesini istemiyoruz. Tecritte bitsin, savaşta bitsin. Bu ateşin sönmesini istiyoruz. Ve yarın değil hemen bugün sönmesini istiyoruz” diye konuştu.    
 
‘TECRİT KALKSIN, SAVAŞ SON BULSUN’ 
 
Barış Annesi Adalet Çay, akan kanın artık durması gerektiğine işaret etti. Kanın durmasının yolunun 20 aydır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş engellerinin ve haber alınamama durumunun sonlanmasıyla mümkün olacağını belirten Çay, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) İmralı Adası’na gidişine değindi. “CPT’nin gidişi boş çıktı” diyen Çay, Abdullah Öcalan’ın CPT ile görüşmediğini belirtti.  Çay, “Abdullah Öcalan ile görüşülsün ve bu savaş son bulsun. Hiçbir anne artık ağlamasın” diye konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin gerçekleşmesinin bir an önce sağlanması gerektiğini ifade eden Çay, uluslararası devletlerin de savaşa, tecride karşı sessizliğine tepki gösterdi. Annelerin her gün sokaklarda görüşmelerin gerçekleşmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Çay, “Bütün dünyaya sesleniyoruz. Tecrit kalksın, savaşlar son bulsun. Hiçbir ana ağlamasın” dedi.    
 
‘GÖRÜŞME OLURSA SORUNLAR ÇÖZÜLÜR’
  
Annelerden İslim Demir ise, “Tecridin kaldırılmasını, savaşın sonlanmasını istiyoruz. Görüşmeler sağlanırsa Abdullah Öcalan konuşursa barış anında tesis olur. Herkes rahata ve huzura erer” diye konuştu. İmralı’da işkence olduğunu belirten annelerden Ayşe Can, sorun ve sıkıntıların çözülerek barışın ve özgürlüklerin tesis edilmesini istedi. Can, “Abdullah Öcalan ile görüşme sağlansın. Bu görüş sağlanırsa tüm sorunlar çözülür” diye konuştu. Aygül Sağır adlı anne, tecridin sonlanmasını ve barışın sağlanmasını istedi. Tecridin halklara sıkıntılar getirdiğini ve Kürt halkının tamamının tecritten rahatsız olduğunu belirten Sağır, “Tecrit kaldırılsın barış sağlansın” çağrısında bulundu. 
 
‘TECRİT İŞKENCESİ SON BULSUN’ 
 
Barış annesi Makbule Yavuzer, nerede ölümlü bir olay olsa annelerin yüreğinin yandığını belirterek, “Biz tecridi istemiyoruz. Barışı istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Ayşe Çiçek de, birlikteliklerin sağlanması için tecridin kaldırılmasının önemine değindi. Çiçek, “Bu işkence artık yeter! Bu savaşı, bu tecridi istemiyoruz. Barış anneleri olarak tecritle beraber savaşın artmasını istemiyoruz. Tecrit kalkarsa savaş son bulur. Bu savaşın ortamızdan kaldırılması, birliktelik ve barışın sağlanmasını istiyoruz” dedi.   
 
‘ANNELER BARIŞ İÇİN EL ELE VERSİN’ 
 
Son olarak konuşan Barış Annesi Aynur Yılmaz ise, “Yıllardır savaş devam ediyor. Bir sürü genç yaşamını yitirdi. Bir sürü genç cezaevinde kaldı. Tecrit artarak tüm cezaevlerine yayıldı. Savaşlar artmaya, ölümler çoğalmaya başladı. Bütün dünyaya ve devletlere sesleniyorum; bir an önce herkes elini taşın altına koysun. Tecrit son bulsun, bütün cezaevleri boşalsın, herkese barış gelsin. Bütün anneler el ele verelim barışı getirelim” diye konuştu.   
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.