en iyi rulet siteleri
QSD: Türkiye Şubat’ta 24 kez saldırdı, 4 sivil yaşamını yitirdi
  • Rojev
  • Güncel
  • QSD: Türkiye Şubat’ta 24 kez saldırdı, 4 sivil yaşamını yitirdi

QSD: Türkiye Şubat’ta 24 kez saldırdı, 4 sivil yaşamını yitirdi

Şubat ayında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 24 kez saldırıda bulunduğunu belirten QSD, 4 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

ABONE OL
Mart 1, 2023 17:00
QSD: Türkiye Şubat’ta 24 kez saldırdı, 4 sivil yaşamını yitirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Şubat ayında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 24 kez saldırıda bulunduğunu belirten QSD, 4 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Şubat ayı saldırı bilançosunu açıkladı. ANHA’da yer alan açıklamada, Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle yapılan uluslararası çağrılara rağmen Kuzey ve Doğu Suriye’deki bölgelere yönelik saldırıların sürdüğü vurgulandı. Açıklamada, “Bir kez daha işgalci Türk devleti ve çeteleri, deprem mağdurlarının hislerin savaş için kullanarak bölgelerimize yönelik saldırılarını arttırdı” denildi.

‘24 KEZ SALDIRIDA BULUNULDU’

İlk depremin yaşandığı 6 Şubat’tan sonra Türkiye’nin 24 kez saldırıda bulunduğu aktarılan açıklamada, “Bölgelerimize yönelik insansız hava araçlarını ve keşif araçlarını kullandı. İşgalci Türk devletinin uçakları 348 kez bölgemizin üzerinde dolaştı, savaş uçakları ve helikopterler 27 kez Suriye hava sahasına girdi. Bunun yanı sıra Türk devleti, Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi’nde ve Hesekê’de birer sivil aracı hedef aldı” ifadeleri yer aldı.

‘4 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ’

Saldırılarda Efrînli 70 yaşında bir göçmek olmak üzere 4 sivilin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, 1’i kadın olmak üzere 2 kişinin de yaralandığı ifade edildi.  Açıklamada, “Ayrıca yapılan bombalı saldırılarda bölgedeki yurttaşların ev ve mülkleri büyük hasar gördü, bölge halkının tarım ürünlerine ulaşması engellendi.

Türkiye’nin İstanbul saldırısıyla ilişkin olduğunu iddia ettiği  ve öldürdüğünü açıkladığı Xelil Menci isimli kişiye ilişkin ise açıklamada, “Ancak o kişinin güçlerimizle hiçbir bağlantısının olmadığını, sivil olduğunu, askeri ve siyasi faaliyetlerden uzak olduğunu teyit ediyoruz” denildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.