en iyi rulet siteleri
Qamişlo’da 8 Mart etkinlikleri

Qamişlo’da 8 Mart etkinlikleri

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Hareketleri ve Örgütleri Ortak Eylem Platformu, Qamişlo Kantonu’nda 8 Mart nedeniyle çeşitli etkinlik gerçekleştirdi.

ABONE OL
Mart 5, 2023 16:00
Qamişlo’da 8 Mart etkinlikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Hareketleri ve Örgütleri Ortak Eylem Platformu, Qamişlo Kantonu’nda 8 Mart nedeniyle çeşitli etkinlik gerçekleştirdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Hareketleri ve Örgütleri Ortak Eylem Platformu’nun, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle başlattığı etkinler devam ediyor. Etkinlikler, “Jin, Jiyan, Azadî ile Kadın Devrimi’ne Doğru” sloganıyla düzenleniyor. Bu kapsamda Qamişlo Kantonu’nda çok sayıda seminer, kutlama ve sergi gerçekleştirildi.

Suriye’nin Geleceği Partisi Kadın Meclisi, Qamişlo’da bölgenin folklorunu tanıtmak için Qamişlo’nun Xerbî Mahallesi’ndeki Kadınlar Meclisi alanında bir folklor sergisi açtı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özgür Kadın Vakfı temsilcileri, Ermeni Toplumu Derneği, Cizre bölgesindeki kadın kurum ve örgütleri ile yurttaşlar sergiye büyük ilgi gösterdi.

Sergi 5-6 Mart tarihleri arasında saat 11.00’den öğleden sonra saat 16.00’ya kadar devam edecek. Sergi ilk gün Qamişlo’da açıldı, yarında Til Hemîs ilçesinde saat 10.00’dan saat 15.00’a kadar devam edecek.

TIRBESPIYÊ

Kongra Star, Tirbespiye ilçesinde erkeklere yönelik bir seminer düzenledi. Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) salonunda düzenlenen seminere onlarca sivil toplum kuruluşu mensubu katıldı. Seminerde 8 Mart’ın önemine ve kadın mücadelesine etkisine dikkat çekildi.

Seminerde konuşan Kongra Star Üyesi Gulê Behdê, kadınların mücadele tarihine, kadınlara yönelik şiddet ve katliamlara dikkat çekti. Behde, ayrıca kadınların Rojava Devrimi’ndeki öncü rolünü de hatırlattı.

Ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadının toplumdaki yeri, önemi ve kadın özgürlüğünün önemine ilişkin değerlendirmeleri dinlendi.

İlçedeki Okul Yönetimleri Komitesi, Şehit Cahîde Okulu’nda ilçe bileşenlerinin (Kürtler, Araplar ve Süryaniler) ulusal elbiseleri ile folklorunu gösterdi. İlçeden yüzlerce yurttaş, Özerk Yönetim kurumları üyeleri ve siyasi partiler festivale katıldı.

Festivalde konuşan Eğitim Merkezi Yönetim Üyesi Semîhe Remedan Osman, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, festivaller yoluyla bölgedeki bileşenler arasındaki birliği salmaya, folklorlarına ve kültürlerine dikkat çekmeye istediklerini belirtti.

GIRKÊ LEGÊ

Kongra Star, Girkê Legê ilçesinde 8 Mart’ı tanıtmak için bir seminer düzenledi.

Seminer, Rimêlan ilçesindeki İşçi Sendikası Merkezi’nde düzenlenen seminere, onlarca yurttaş, sivil kurum üyeleri ve Kongra Star üyeleri katıldı.

Seminerde, Abdullah Öcalan’ın kadın mücadelesi ve toplumun özgürlüğü üzerindeki etkisini anlatan değerlendirmeleri dinlendi.

Burada konuşan Kongra Star Üyesi Kewser Mihemed, “8 Mart Devrimi’nin” öneminden bahsetti. Kongra Star Yürütme Üyesi Şemale Hisên, kadınların 8 Mart direnişinin feodal zihniyetin sonlandırılmasını gösterdiğini belirtti.

DÊRIK

Kongra Star, Dêrik ilçesinde erkeklere yönelik verdiği seminerde 8 Mart’ın kadınlar için önemine dikkat çekti. Seminer Dîcle Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

TIL HEMÎS

Aynı kapsamda Til Hemîs İlçe Meclisi binasında da bir seminer düzenlendi.

Til Hemîs Meclisi Eş Başkanı Coze El Hasûd, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, 8 Mart’ın kadın hareketlerinin mücadelesinde büyük değişimler yarattığını kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.