en iyi rulet siteleri
Posxovlu kadınlar: Bu düzen değişmeli
  • Rojev
  • Kadın
  • Posxovlu kadınlar: Bu düzen değişmeli

Posxovlu kadınlar: Bu düzen değişmeli

AKP iktidarının artık gitmesi gerektiğini söyleyen Erdexan’ın Posxov ilçesine bağlı köylerde yaşayan kadınlar, düzenin değişmesi için Yeşil Sol Parti’nin artık söz sahibi olması ve kazanması gerektiğini belirtti.

ABONE OL
Mayıs 10, 2023 06:33
Posxovlu kadınlar: Bu düzen değişmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
ERDEXAN – AKP iktidarının artık gitmesi gerektiğini söyleyen Erdexan’ın Posxov ilçesine bağlı köylerde yaşayan kadınlar, düzenin değişmesi için Yeşil Sol Parti’nin artık söz sahibi olması ve kazanması gerektiğini belirtti.
 
Emekleri sömürülen, AKP-MHP’nin 21 yıllık iktidarından yaşamları giderek zorlaşan Erdexanlı kadınlar, AKP iktidarının artık gitmesi gerektiğini söyledi. Bu yoksulluk ve yoksunluk halinden en çok nasibini alanlar ise Posxov’un (Posof) köylerinde yaşayan kadınlar oldu. Yıl boyunca verdikleri emekleri boşa giden, ellerinde zaten az olan hayvanlarını satarak geçimlerini sağlamaya çalışan kadınlar, giderek yoksullaştıklarını ve artık bir torba patates bile alamayacak duruma geldiklerini söylüyor. İlçeye bağlı ve temel hizmetlerden bile mahrum bırakılan Kürt köyleri olan Setkabel, Kırtko ve Çildêrêt’te yaşayan kadınlar, bu düzenin kendi partileriyle (Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi) ancak sonlanabileceğini anlatıyor. İktidarın artık değişmesi gerektiğini ifade eden kadınlar, isyanlarını dile getirdi.
 
‘KÜRT PARTİSİNİN KAZANMASI GEREKİYOR’
 
Köylülerden Ayşe Eraslan, Kürtleri temsil eden Yeşil Sol Parti’nin seçimlerde kazanması gerektiğini belirterek, “Biz köylüler olarak ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Kızım üniversite bitirdi ama atanamadı. Bizim seçimlerdeki amacımız gençlerimiz ve bizim geleceğimizdir. Bu nedenle Kürt partisine oy vereceğim” dedi.
 
‘SULTAN SÜLEYMAN DEVRİ BİTSİN ARTIK’
 
Kadınlardan Bulut Eraslan ise, düzenin değişmesi gerektiğini vurgulayarak, “Herkesi ötekileştirdi, hayvancılık ve çiftçilik bitti. Kimse artık bir şey alamıyor. Patates, soğanın durumu belli. Biz burada geçimimizi hayvancılıkla yapıyoruz. Şimdi üç hayvan satsak, ancak bir hayvan alabiliyoruz. Bitti artık, bu kişinin gitmesi gerekiyor. Muhtarlığın bile iki dönem aynı kişinin yapmaması gerekiyor. Biz artık onu istemiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu, parti olarak ise Yeşil Sol’a oy vereceğim. İnsan konuşmaya bile korkuyor. Sultan Süleyman devri bitti. Bizi içeri alacaklarmış, ne yapıyorlarsa yapsınlar. Biz hakkımızı savunuyoruz. Kürt halkına terörist diyorlar. Bizi terörist olarak görüyorsan da gör. Ne olursa olsun, biz sizden değiliz” diye konuştu.
 
‘BİR KİLO SOĞAN BİLE ALAMIYORUZ’
 
Kadınlardan Gozel Elmas da, artan pahalılığa değinerek, “Pahalılık bizi aştı artık, mazot, ot, küspe alamıyoruz. Köylüler artık aç kaldı. Yolumuz uzak, doktora bile gidemiyoruz. İnsanları çok ezdiler ve artık bu düzenin değişmesi gerekiyor. Şimdi bir kilo soğan alacak durumda değiliz” diyerek dert yandı. 
 
GENÇLERİN GELECEK UMUDU YOK 
 
Kürtlerin artık söz sahibi olması gerektiğini ifade eden Sabiha Eraslan ise, “Bizim partimiz (Yeşil Sol Parti), Kürtler başarılı olsun. Bizim de söz hakkımız olsun. Özellikle ekonomik sıkıntılarımız var. Gençler bu durumdan çok şikayetçi ve geleceğe dair umutları yok. Gençlerimiz için güzel olsun. Bir kadın olarak ben de erkekle eşit olmak istiyorum. Mesela ben de emekli olmak istiyorum ama bizim geleceğimizle ilgili hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı. 
 
‘MADEM KARDEŞİZ NE BİZ ÖZGÜR DEĞİLİZ?’
 
Gelecek için birlikte mücadelenin önemine vurgu yapan Gülseren Güler de, “Bu kez kazanacağız. Çocuklarımızın geleceği için birleşmemiz gerekiyor. Biz bu ülkede birlikte yaşıyoruz ama biz dilimizi bile özgür konuşamıyoruz. Hepimiz kardeşsek, biz Kürtler neden özgür değiliz? Seçimde kazanmak dışında başka da yol yok” dedi.
 
MA / Adnan Bilen 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.