DOLAR 18,4533 0.1%
EURO 17,9013 0.09%
ALTIN 973,870,10
BITCOIN 346643-0,65%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polis tarafından katledilen Feray Şahin anıldı
  • Rojev
  • Kadın
  • Polis tarafından katledilen Feray Şahin anıldı

Polis tarafından katledilen Feray Şahin anıldı

Mersin’de, özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından katledilen üniversite öğrencisi Feray Şahin ölümünün 5’inci yılında adının verildiği parkta anıldı.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 11:33
Polis tarafından katledilen Feray Şahin anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Mersin’de, özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından katledilen üniversite öğrencisi Feray Şahin ölümünün 5’inci yılında adının verildiği parkta anıldı. 
 
Mersin’de, özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından katledilen Toros Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Feray Şahin (23), ölümünün 5’inci yılında anıldı. Mezitli ilçesinde Şahin’in adının verildiği parkta bir araya gelen kitle, “Feray için adalet kadın cinayetleri son bulsun” pankartı ile Şahin’in fotoğraflarını taşıdı. Anmaya, Şahin’in ailesi, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, CHP il ve ilçe yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Eşbaşkanları ile çok sayıda kişi katıldı. 
 
Anmada konuşan baba Bekir Şahin, katilin 5 yıl 3 ay gibi komik bir cezayla serbest bırakıldığın söyledi. Verilen kararla kızlarının bir kez daha öldürüldüğünü belirten Şahin, “Adalete olan güven yok edildi. Dosya 28 Şubat 2019 yılından bu yana Yargıtay’ın tozlu raflarında bekliyor, kızımın katili sokakta insanların arasında geziyor” diye belirtti. 
 
‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN’
 
“Kadın faillerinin neden cezasızlıkla ödüllendirildiğini?” soran Şahin, verilen cezalarla kadın katliamlarının meşrulaştırıldığını dile getirerek, “Katiller, cinayetlerin üzerini örtmek için çok rahat yalana başvuruyor. Erkekler bu cesareti haksız tahrik indirimi uygulayan yargıdan alıyor. Bu ülkede yaşayan kadınlar her an evde, sokakta, iş yerinde erkek şiddetiyle karşı karşıya. Yeter artık. Kadın cinayetlerini önleyici politikalar geliştirilsin, şiddeti önlemeye dair yasalar uygulansın. İstanbul Sözleşmesi’ni istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
ADİL YARGILAMA TALEBİ
 
Ardından konuşan Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, şöyle dedi: “Cinayetin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Yargıtay aşamasında olan dosya henüz kesinleşmedi. Biz avukatlar, adil yargılamanın yanında hızlı bir yargılama da talep ediyoruz. Kararın adil olması için yargılamanın bir an önce yapılması gerekiyor.” İHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Zeynep Benli ise, “Hak savunucuları olarak katiller dışarıda dolaşmasın diye mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti.  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.