en iyi rulet siteleri
PKK Lideri Öcalan’ın avukatı Uysal beraat etti
  • Rojev
  • Güncel
  • PKK Lideri Öcalan’ın avukatı Uysal beraat etti

PKK Lideri Öcalan’ın avukatı Uysal beraat etti

DTK dosyasından “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Newroz Uysal, beraat etti.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 11:30
PKK Lideri Öcalan’ın avukatı Uysal beraat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED- DTK dosyasından “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Newroz Uysal, beraat etti. 
 
Cizîr’deki sokağa çıkma yasakları döneminde, çatışmalardan zarar görenlere hukuki destek sağlanmak amacıyla 37 avukatın kurduğu wahtsapp grubunda olması ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) organlarında yer aldığı iddiasıyla yargılanan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Newroz Uysal beraat etti. “Örgüt üyesi olmaktan” 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılamanın bugünkü karar duruşmasında, Uysal hakkındaki suçlamaların yasal unsurları oluşmaması nedeniyle beraat kararı verildi. 
 
Uysal, avukatları Gulan Çağın Kaleli ve Faik Özgür Erol’un hazır bulunduğu duruşmaya, dün yapılan operasyonda gözaltına alın avukatı Halise Dakalı katılamadı. Dakalı’nın yerine duruşmaya Amed Barosu Başkanı Nahit Eren katıldı. 
 
DURUŞMANIN ERTELENMESİ TALEBİNE RET
 
Uysal avukatları, dün yapılan gözaltı operasyonuna dikkati çekerek, avukatının da gözaltına alındığını, meslektaşlarının gözaltı işlemleriyle ilgilendikleri için savunma yapamayacaklarını, yargılamanın devam etmesi durumunda bunun savunma hakkının kısıtlaması anlamına geleceğini belirterek, duruşmanın ertelenmesini istedi.
 
Mahkeme, iddia makamının duruşmanın ertelenmesi talebinin ret edilmesi doğrultusundaki görüşüne uyarak, erteleme talebini reddetti. 
 
İddia makamının ceza istemiyle bir önceki celsede verdiği mütalaaya karşı savunma yapan Uysal, suçlamanın kendisine yönelik olmadığını, avukatlık mesleğine, insanlığa karşı işlenen suçlardaki dosyaların avukatı olması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı olması nedeniyle yapıldığını kaydetti. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık greviyle PKK Lideri Abdullah Öcalan’la görüşmeye gitmesinden sonra dosyanın açıldığını ifade eden Uysal, soruşturmanın bu görüşmeyle doğrudan bağlantılı olduğunu dile getirdi. 
 
‘ÖCALAN’I DURUMUNU ANLATMAK SUÇ DEĞİL’
 
Müvekkilinin DTK’nin, Tevgera Jinên Azad’ın düzenlediği iki panel ile bu panellerde müvekkili Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi anlatmakla suçlandığını ifade eden avukat, Faik Özgür Erol’un kendisinin de Öcalan’ın avukatlığını yaptığını belirterek, Öcalan üzerinde uygulanan tecridi ayrıntılı bir şekilde anlattı. Tecridin yasal olmadığını ve tecridin kaldırılması için başlattıkları yasal girişimlerin sonuç vermediği, müvekkilinin de kendi müvekkilinin bu durumunu kamuoyuyla paylaşmasının suçlama konusu yapılamayacağını aktardı. Ergenekon davaları döneminde, bu davadan suçlananların avukatlarının çeşitli televizyon programlarına konuk edilip davaya ilişkin değerlendirmelerine işaret eden Erol, bu davadan müvekkilinin durumuyla açıklama yapan hiçbir avukat hakkında dava açılmadığının altını çizerek, müvekkilinin avukatlığını yaptığı Öcalan’ın durumuyla ilgili bilgilendirme yapmasının suç oluşturamayacağını ifade etti. DTK dosyalarının, İmralı’daki görüşme notlarına dayandırıldığını ifade eden Erol, bu zabıtların hukuki delil olarak kullanılamayacağını, onaylı zabıtlar olmadığını ifade etti. 
 
Müvekkilinin 2 panel ve çeşitli basın yayın organlarında müvekkili Abdullah Öcalan’la ilgili beyanları nedeniyle suçlandığını ifade eden avukat Gulan Çağın Kaleli, dosyada müvekkilinin 3 ay mahkeme kararı olmadan usulsüz bir şekilde dinlendiğini ve bunların dosyada delil olarak yer aldığını belirterek, müvekkilinin beraatını talep etti. 
 
BERAAT KARARI
 
Mahkeme, Uysal’a isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığını kaydederek beraatına karar verdi.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.