en iyi rulet siteleri
Pınar Gültekin davası yeniden görülecek
  • Rojev
  • Kadın
  • Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

Pınar Gültekin davasında verilen kararı bozan İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, davasının yeniden görülmesine karar vererek, duruşma tarihini 15 Şubat olarak açıkladı.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 11:33
Pınar Gültekin davası yeniden görülecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Pınar Gültekin davasında verilen kararı bozan İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, davasının yeniden görülmesine karar vererek, duruşma tarihini 15 Şubat olarak açıkladı.
 
Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i (27) katleden Cemal Metin Avcı’nın (32) “Canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan yargılandığı dava yeniden görülecek. Mahkemenin, son duruşmada “Haksız tahrik indirimi” uygulanarak verdiği 23 yıl hapis cezasını bozan İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, davanın yeniden görülmesine karar vererek, duruşma tarihini 15 Şubat olarak açıkladı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Muğla’da 16 Temmuz 2020 tarihinde kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin, 21 Temmuz’da Cemal Metin Avcı tarafından katledilmiş halde bulundu. 9 Kasım 2020’de başlayan ve 13 duruşma süren yargılama sürecinde, fail Metin Avcı değil, işkenceyle katledilen Pınar Gültekin yargılanarak, özel hayatı irdelendi. 
 
İNDİRİM VE BERAAT
 
Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ile ona yardım eden aile bireylerinin karar duruşması 20 Haziran 2022’de görüldü. Karar duruşmasında mahkeme heyeti, Cemal Metin Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ancak ardından “Haksız tahrik indirimi” uygulayarak, cezayı 23 yıla indirdi. Avcı’ya yardım eden ve tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan, annesi Ayten, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan hakkında ise beraat kararı verildi.
 
Mahkemenin tartışmalı kararına karşı Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Gültekin’in ailesi, avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na itirazda bulundu. Yine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, fail Cemal Metin Avcı hakkında verilen indirim ve failin kardeşi Mertcan Avcı hakkında verilen beraat kararını İstinaf’a taşıdı.
 
KARAR BOZULDU
 
Yapılan itirazları ve dosya içeriğini inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 4. Ceza Dairesi, davayı usulden bozarak, mahkemeye geri gönderdi. Mahkeme, davanın yeniden görülmesine karar vererek, duruşma tarihini 15 Şubat olarak açıkladı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.