en iyi rulet siteleri
Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde

Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde

Yeni dönemde kadın özgürlük mücadelesi ve birikimiyle mecliste olacaklarını belirten Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, halkı oy kullanmaya çağırarak, “Bu kader seçiminin mührü de bizlerin elinde” dedi.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 06:33
Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Yeni dönemde kadın özgürlük mücadelesi ve birikimiyle mecliste olacaklarını belirten Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, halkı oy kullanmaya çağırarak, “Bu kader seçiminin mührü de bizlerin elinde” dedi. 
 
Türkiye tarihinde kader seçimi olarak nitelendirilen 14 Mayıs seçimlerinde yapılan tüm manipülasyonlara rağmen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 61 milletvekili kazandı. Bu seçimle mecliste kadın vekillerin sayısı 120’ye yükselirken, Yeşil Sol Parti yüzde 49 temsiliyetle 30 kadın vekil çıkardı. 
 
Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, yeni dönemde meclise taşıyacakları sorunlara, mecliste kadın temsiliyetini ve ikinci tur seçiminin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  
 
‘UZUN SOLUKLU MÜCADELE’
 
Mersin’in hem emekçi hem de halklar mozaiği olmasından dolayı Türkiye’nin portatifi olma özelliğini taşıdığını söyleyen Koca, seçim çalışması boyunca dokundukları her kadının çoklu krizlerle boğuştuğunu belirtti. Mersin’in emek kenti olduğunu fakat yanlış tarım politikalarıyla kadın işsizliğinin kalıcılaşmaya başladığını aktaran Koca, “Mersin’de kadınlar, kadın olmaktan kaynaklı istihdam sorunu yaşıyor. Seçim çalışmaları boyunca tarımdan narenciyeye, tekstil atölyelerinden fabrikalara gezdiğimizde kız çocuklarının çok yoğun çalıştığını gördük. Burada kadınlar yıllardır uzun soluklu mücadelenin içerisinde” diye anlattı. 
 
‘KADINLAR SEÇİMİN ÖZNESİ’
 
Mersin’de güçlü bir kadın hareketi olduğunu ifade eden Koca, “Faşizm karşısında dimdik duran kentlerden bir tanesi. Bunun yansımalarını 14 Mayıs seçimlerine giderken gördük. Cumhur İttifakı’nın kadın politikalarını kadınlarla konuştuğumuzda kadınlar, yaşamlarının bir cendereye sıkıştırılmak istendiğini gördü. Yaşadıkları derin yoksulluk ve eşitsizlikleri anlatırken taleplerini yeni yaşam üzerinden aktardı. Kadınların Konca Kuriş’in katilleriyle yapılan ittifaka çok büyük öfkelerinin olduğunu gördük. Seçim çalışmamızda kadınlar en önde mücadele etti, seçim kampanyasının ana öznesi oldular. Diğer ittifakları gören kadınlara seçim beyannamemizi anlatma gereği bile duymadan kadınlar direk çalışmaların içerisinde yer alıyorlardı. Mersinli kadınların sorunlarını mecliste dile getireceğiz ve bunun için çalışmalar yapacağız” dedi. 
 
‘SOKAK VE MECLİS ARASINDA KÖPRÜ’
 
Mecliste Yeşil Sol Parti olarak kadın mücadelesinde sokak ve meclis arasında bir köprü görevi göreceklerini aktaran Koca, şöyle konuştu: “Yeni dönemin kapılarını açmaya çalışacağız, kadın özgürlük mücadelesinin birikim ve deneyimiyle mecliste olacağız. Demokratik cumhuriyet ve demokratik anayasa mücadelesini, kadınların haklarını güvence altına alacak bir mücadelenin kavgasını vereceğiz. Bu dönem meclis kadın düşmanlarıyla dolu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en faşist, gerici karanlık bir ittifakı. Bizler sayısal olarak onlardan az da olsak onlarla her alanda mücadele edeceğiz. Kadın vekillerimiz sokaktan, mücadelenin içinden geldi. O yüzden bizi onlardan ayıran şey mücadelenin ana öznesi olmamızdır. Bu mücadeleyi meclisle buluşturacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması ve 6284’ü ortadan kaldırmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Kadınların taleplerini mecliste sesi olacağız. Kadın cinayetleri artmış durumda, buna yönelik koruyucu önlem alanları oluşturacağız. Kadınların yaşam haklarını garanti altına alabilecek uygulamaları hayata geçireceğiz.” 
 
‘TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI’
 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çağrıda bulunan Koca, şunları söyledi: “Referandum niteliği taşıyan bir ikinci tura gidiyoruz. Yarınlarımızın yaşamlarımızın oylandığı bir seçim. İlk turda algı operasyonlarıyla çeşitli manipülasyonlarla süreci belirsizliğe bırakarak TC tarihinde en uzun seçim gecesini yaşadığımız yerden, bir umutsuzluk iklimi yaratmaya çalıştılar. Buna asla izin vermemeliyiz. Bir yüzyıl daha bu despotik cumhuriyetle yaşamaya bir gün bile tahammülümüz kalmamış. Bu yüzden oyumuza sahip çıkacağız, halkımıza çağrımdır; biz kendi kaderimizi elimize alabiliriz. Demokratik bir cumhuriyet için de bu seçimlerde sandığa giderek tavrımızı en net biçimde gösterelim. Bu kader seçiminin mührü de bizlerin elinde.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.