en iyi rulet siteleri
Peace in Kurdistan: Erdoğan’ın seçimleri halktan çalmasına izin vermeyin
  • Rojev
  • Güncel
  • Peace in Kurdistan: Erdoğan’ın seçimleri halktan çalmasına izin vermeyin

Peace in Kurdistan: Erdoğan’ın seçimleri halktan çalmasına izin vermeyin

Gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Peace in Kurdistan, seçim arifesinde siyasi faaliyetlere ve bağımsız medyaya yönelik baskılara son verilmesi için yetkililer üzerinde baskı oluşturulmasını istedi.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 20:30
Peace in Kurdistan: Erdoğan’ın seçimleri halktan çalmasına izin vermeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Peace in Kurdistan, seçim arifesinde siyasi faaliyetlere ve bağımsız medyaya yönelik baskılara son verilmesi için yetkililer üzerinde baskı oluşturulmasını istedi.

İngiltere merkezli kampanya yürüten Kürdistan’da Barış İnisiyatifi (Peace in Kurdistan) seçimlere sayılı günler kala Amed merkezli yapılan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, seçin arifesinde siyasi faaliyetlerin engellendiğine işaret edildi. 

Açıklamada, “Mayıs seçimleri öncesinde Türkiye’de yürütülen baskı dalgasının kaçınılmazlığı ortada. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan umutsuzca iktidarda kalmak istiyor ve bunu sağlamak için neredeyse her şeyi yapacaktır.  Seçim öncesi 25 Nisan’da yapılan son baskında, Kürt siyasi yetkililer, gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve avukatlar, 20 ilde 128 kişinin ev ve işyerlerine açıkça koordine edilmiş şafak baskınlarıyla gözaltına alındı. Bu son baskı dalgasında, terörle mücadele operasyonu kapsamında toplam 216 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı da bildirildi” denildi.
 
‘21 YILLIK EGEMENLİK SONA ERMEKTE’ 
 
Söz konusu gözaltı ve tutuklamaların AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin giderek zayıfladığı bir dönemde gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, “Halk desteğinin azaldığı ve Erdoğan’ın Türk siyasetindeki 21 yıllık egemenliğinin nihayet sona ermekte olduğuna dair işaretlerin ortaya çıktığı bir dönemde gerçekleşti. Seçim öncesi yorumcular, ilk turu 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimi kaybedebileceğini öne sürüyor. Erdoğan hem siyasi hem de fiziksel olarak zayıf görünüyor. Cumhurbaşkanı bu hafta bir televizyon röportajı sırasında rahatsızlandıktan sonra kampanya çalışmalarını askıya aldı ve canlı yayın aniden sonlandırıldı. Erdoğan’ın itibarı çok azalmış durumda. Görünüşte zayıf ve hasta bir adam gibi görünüyor. Ancak bu fiziksel zayıflığın sembolik olmaktan öte bir anlamı var” diye belirtildi. 
 
‘ERDOĞAN ARTIK RAKİPSİZ BİR GÜÇ DEĞİL’
 
Erdoğan’ın siyasi olarak zayıfladığı ve artık bir zamanlar olduğu gibi “rakipsiz bir güç” olmadığı vurgulanan açıklamada, “Güç tabanı daralıyor. Erdoğan, uzun siyasi kariyeri boyunca kendisini Türkiye’nin güçlü adamı, devletin kontrolünü tamamen elinde tutan ve iktidar kollarını sıkı sıkıya kavrayabilen acımasız bir siyasi operatör olarak sunmaya çalıştı. İçgüdüsel olarak otokratik bir kişiliğe sahip olan Erdoğan, yıllar boyunca pek çok yorumcunun uyarıda bulunduğu üzere, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı makamına çok daha fazla yetki vermeye çalışmıştır” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘ERDOĞAN’DAN AYNI NUMARA’
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Erdoğan’ın popülaritesi, 50 binden fazla insanın ölümüne ve milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olan yıkıcı Şubat depremlerine hükümetin verdiği sarsıcı tepkinin bir sonucu olarak çok azaldı. Kürt aktivistleri ve örgütlerini hedef alan baskının, Türk’ü Kürt’e karşı kışkırtarak toplumsal ayrışmayı körükleyen bir korku ve şüphe havası yaratmak için tasarlandığı inkar edilemez. Erdoğan, Kürtlerden geldiği iddia edilen terör tehdidini, destek toplamak ve kendisini ulusun kurtarıcısı olarak göstermek için düzenli olarak ve acımasızca manipüle etmiştir. Aynı numarayı bir kez daha çekmeye çalışıyor.  
 
BAĞIMSIZ GÖZLEMCİLERE İHTİYAÇ VAR
 
Mevcut alaycı ve öngörülebilir hareket, seçim gününün gidişatı için kötü bir işarettir ve özgür ve adil olup olamayacağı konusunda alarm vermektedir. İzin verildiği takdirde bağımsız seçim gözlemcilerine ihtiyaç duyulacaktır. Nisan ayındaki gözaltılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı yükselen muhalefeti zayıflatmaya yönelik bariz bir girişimden ve hükümetin çizgisine gelmeyi reddeden eleştirel bağımsız medyanın sesini susturma çabasından başka bir şey değildir.
 
DERHAL SERBEST BIRAKILSIN
 
Gözaltına alınan ve tutuklanan tüm gazeteciler, parti yetkilileri ve avukatlar derhal serbest bırakılmalıdır.  Seçim arifesinde siyasi faaliyetlere ve bağımsız medyaya yönelik baskılara son verilmesi için Türk yetkililer üzerinde baskı oluşturulmalıdır. Peace in Kurdistan, İngiliz Hükümetini Türkiye’de demokrasiye yönelik tehditle ilgili endişelerini açıkça dile getirmeye çağırmaktadır. Dış dünya, böylesine tartışmalı koşullarda ve aleyhlerinde çok az kanıt sunulmuşken kişilerin tutuklanmasını görmezden gelemez. Türk makamlarının bu eylemi, seçimleri manipüle etmek için kasıtlı olarak hesaplanmış ve zamanlanmış görünmektedir ve kritik seçim öncesi dönemde muhalefetin kampanya yürütmesini engellemeyi ve böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’ye karşı muhalefeti zayıflatmayı amaçlamaktadır.
 
Peace in Kurdistan, sonucu iktidar partisi ve onun görevdeki cumhurbaşkanı lehine düzeltmek amacıyla kamuoyunu manipüle etmeye yönelik bu kaba çabayı kınamaktadır. Erdoğan’ın seçimleri halktan çalmasına izin verilmemelidir.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.