Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar anıldı
  • Rojev
  • Kadın
  • Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar anıldı

Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar anıldı

Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar için Riha’nın ilçelerinde yapılan anmalarda, “mücadeleyi büyütme” mesajı verildi.

ABONE OL
Ocak 8, 2023 12:33
Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Paris ve Silopiya’da katledilen kadınlar için Riha’nın ilçelerinde yapılan anmalarda, “mücadeleyi büyütme” mesajı verildi. 
 
Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde 4 Ocak 2016 tarihinde katledilen Sêvê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır; Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez; Paris’te 23 Aralık’ta katledilen Emine Kara (Evîn Goyî), Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl için anma programları düzenlendi. 
 
Riha’nın Wêranşar (Viranşehir), Xelfetî (Halfeti) ve Pirsûs (Suruç) ilçelerinde yapılan anmalara çok sayıda kişi katıldı. Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Wêranşar İlçe Örgütü’nde bir araya geldi. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. 
 
HDP PM üyesi Sevda Çelik Özbingöl, “Katledilen kadınların faillerini sormaya devam edeceğiz” dedi. “Acımız büyük” diyen Özbingöl, “Bu failler bulunup ardındaki güçler ortaya çıkarılana kadar mücadele edeceğiz. Bize düşen bu mücadele yükseltmektir” dedi. 
 
XELFETÎ
 
TJA, Xelfetî ilçesinde HDP binasında anma düzenledi. Buradaki anmada katledilen kadınların mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Konuşmalarda, katledilen kadınların mücadelesini anlatıldı. 
 
PIRSÛS
 
HDP Pirsûs İlçe Örgütü binasında yapılan anmaya birçok kadın katıldı. HDP Riha İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, mücadele eden kadınların hedef aldığını belirtti. Dünyanın her yerinden Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi verdiğine dikkati çeken Kızıldamar, “Bugün ‘jin, jiyan, azadî’ sözü Afganistan’dan İran’a mücadele eden kadınların ışığı oldu. Kürt kadınlarının verdiği özgürlük mücadelesini yok etmek isteyenler kadınları hedef alarak onları katlediyor” dedi. 
 
HDP Riha Milletvekili Ayşe Sürücü ise, Fransa hükümetinin katliama dair başlatılan soruşturmada üzerine düşeni yapmadığını belirtti. Sürücü, “Katliamın sorumluluğu bir kişinin üzerine atılarak olay kapatılmak istendi. Bu katliamın arkasındaki güçler açığa çıkarılmadı. Bu bilinçli bir katliam organizasyonudur. Fransa hükümetinin üzerine düşeni yapması gerekiyor.  Kürt halkını öncüsüz bırakmak istiyorlar. Özellikle kadın mücadelesini hedef alıyorlar. Bu zihniyete karşı bizler de Sakinelerin, Evinleri, Sêvêlerin verdiği mücadeleyi yürüteceğiz ve eşit bir yaşamı inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı
 
Anmada sık sık “Şehîd namirin” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı.  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.