en iyi rulet siteleri
Öztürk: Erdoğan ve zihniyetine karşı sandığa gidilmeli
  • Rojev
  • Politika
  • Öztürk: Erdoğan ve zihniyetine karşı sandığa gidilmeli

Öztürk: Erdoğan ve zihniyetine karşı sandığa gidilmeli

DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, AKP’li Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın yüzyıllık inkar siyasetinin temsilcisi olduğunu belirterek, “Yeni yüzyılın anlayışı, geçen yüzyılın anlayışı olmasın. Erdoğan zihniyetine karşı sandıklara gidilmeli" diye seslendi.

ABONE OL
Mayıs 19, 2023 08:00
Öztürk: Erdoğan ve zihniyetine karşı sandığa gidilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, AKP’li Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın yüzyıllık inkar siyasetinin temsilcisi olduğunu belirterek, “Yeni yüzyılın anlayışı, geçen yüzyılın anlayışı olmasın. Erdoğan zihniyetine karşı sandıklara gidilmeli” diye seslendi. 
 
Tarihi önem atfedilen 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri maratonu devam ediyor. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerde yüzde 50 artı bir oranın sağlanmamasıyla, seçimler ikinci tura kaldı. 28 Mayıs’ta seçmen bir kez daha sandığa giderek, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında oylama yapacak. Seçim kampanyasını Kürtleri hedef alarak yürüten Erdoğan, imha ve inkar politikalarını sürdürüyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Kürt soykırımı üzerine kurulu planı harita üzerinden anlattı. 
 
Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştirerek savaş politikalarında ısrar eden Erdoğan, ilk turda istediği sonucu alamadı. Kurdistan’da ciddi bir düşü yaşayan Erdoğan, ikinci tur seçimlerinde de aynı kampanyayı yürütmeye devam ediyor. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, 14 Mayıs seçimleri, iktidarın Kürt karşıtı seçim kampanyası ve ikinci tur seçimlerine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
KÜRTLERİN NET DURUŞU 
 
İktidarın devletin tüm imkan ve olanaklarıyla 14 Mayıs seçim çalışmalarını yürüttüğünü belirten Öztürk, “Seçimlerde, valisinden kaymakamına, karakol komutanlarına kadar, devletin valisi kaymakamı olarak değil, AKP’nin ortağı gibi hareket ettiler. Neticeyi değerlendirdiğimizde, Kurdistan’da büyük darbe yediklerini açık ve net şekilde görebiliyoruz. AKP iktidarı, 20 yıldır iktidarda ve son 8 yıldır da başta MHP olmak üzere farklı demokrasi düşmanlarıyla ittifaklar kuruyor. İktidar, Kürtlere düşman politikalarıyla yaklaşırken, farklı muhalif kesimleri de Kürt düşmanlığı üzerinden konsolide etmeye ve baskılamaya çalışıyor. Bu baskılar devam ediyor. Buna karşı, bugün cumhurbaşkanı seçimleri ikinci tura kalmışsa, bunda Kurdistan’ın ve Kürtlerin net bir duruşu var. Açık ve net şekilde Kürt halkı ve ittifakları Üçüncü Yol’un önemini bir kez daha vurgulamış oldular” şeklinde konuştu.
 
22 YILLIK KÜRT DÜŞMANLIĞI 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanı Soylu’nun “demokrasi” açıklamalarına atıfta bulunan Öztürk, “Demokrasiden en son bahsetmesi gereken bu zihniyet ve anlayıştır. Pudracılardan tutun, mafya, çetelere kadar, herkesle fotoğrafları olan ve ‘Suç işleri bakanı’ olarak bilinen birinin kalkıp bu tür değerlendirmelerde bulunmasını, bizler Türkiye halklarının takdirine bırakıyoruz. Kürt halkının belediyelerini gasp eden, ‘cumhurbaşkanı talimat verdi, ben hemen belediyelere el koydum’ diyen bir anlayış, demokrasiden bahsedecek en son anlayıştır. Bunların gerçek yüzü bu şekilde ortaya çıkmıştır. Darbeciler, faşistler ve Kürt düşmanıdırlar. 22 yıldır iktidardalar, Türkiye halklarına terk bir şey veremediler, sadece Kürt düşmanlığı yaptılar. Bunlar üzerinden rant devşirdiler. Bugün açlık, ekonomik çöküş varsa ve demokrasi diye bir kavramdan söz edemiyorsak, adalet ve hukuk yerlerde sürünüyorsa, Türkiye halkları bunun nedenini sorması gerekir. Nedenlerin başında da Soylu gibi zihniyetlerin olduğu açık ve net bir şekilde görülecektir” dedi. 
 
SANDIKLARA GİTME ÇAĞRISI 
 
Seçimlerin ikinci tura kalmasında Kürtlerin etkisi üzerinde duran Öztürk, 28 Mayıs seçimlerinde de tavırlarının net olduğunun altını çizdi. Kürt karşıtı Erdoğan’a karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Öztürk, “Halkların şunu çok iyi bilmesi gerekiyor: Cumhurbaşkanı sadece AKP veya bir siyasi partinin cumhurbaşkanı değil, yüzyıldır inkar imha asimilasyon üzerine kurulmuş bir zihniyetin temsiliyetidir. Biz bu temsiliyeti düşürme noktasında gereken kararlılığı gösteriyoruz. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için de daha güçlü cevap olabilecek şekilde sandıklara gitmeliyiz. Yeni yüzyılın anlayışı, geçen yüzyılın anlayışı olmasın. Yeni yüzyıl onurlu bir barışın ve demokrasinin yüzyılı olsun ve bunu hep birlikte kuralım. Tabi bunu kurmanın adını da ikinci turda cumhurbaşkanı faşist anlayışını ortadan kaldırıp düşürmekle mümkündür. Açık ve net şekilde söylüyoruz, hiçbir kaygıya kapılmadan, Erdoğan ve onun zihniyetine cevap olma noktasında sandıklara gidilmelidir” diye seslendi. 
 
MA / Cengiz Özbasar – Bazid Evren
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.