en iyi rulet siteleri
Otlu: Kadın düşmanı politikalara karşı sözümüzü söyleyeceğiz
  • Rojev
  • Kadın
  • Otlu: Kadın düşmanı politikalara karşı sözümüzü söyleyeceğiz

Otlu: Kadın düşmanı politikalara karşı sözümüzü söyleyeceğiz

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Meclis’in yeni dönem profiline dikkat çekerek, “Kadın düşmanı politikaların yükseltileceği görülüyor. Meclis’te ve sokakta sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 06:33
Otlu: Kadın düşmanı politikalara karşı sözümüzü söyleyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Meclis’in yeni dönem profiline dikkat çekerek, “Kadın düşmanı politikaların yükseltileceği görülüyor. Meclis’te ve sokakta sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi. 
 
Tarihi önem atfedilen 14 Mayıs seçimleri, Cumhurbaşkanlığı’nda 50 artı bir oranın sağlanmamasıyla ikinci tura uzadı. Genel seçimler ile Meclis’in 28. Döneminde görev alacak milletvekilleri belirlenirken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde maraton sürüyor. Seçimlere giren siyasi partilerde gösterdiği aday profili, Meclis’e de yansıdı. Eşit temsiliyetten uzak aday listesi nedeniyle Meclis, yine erkek çoğunluğundan oluştu. AKP 48 kadın vekil ile yüzde 17, CHP 31 kadın vekil ile yüzde 18, MHP 3 kadın vekil ile yüzde 6, İYİ Parti 6 kadın vekil ile yüzde 13 milletvekilini Meclis’e gönderdi. 
 
Kadın kazanımlarını ve “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” olan 6284 Sayılı kanunu pazarlık konusu yapan Cumhur İttifakı’nın seçim ortaklarından HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi de Meclis’te yer aldı. Bununla birlikte Meclis’te yer alan 600 vekilden 481 milletvekili erkeklerden oluştu. 
 
Eşit temsiliyet ilkesinden taviz vermeyen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ise yüzde 49 kadın temsiliyet ile Meclis’e girdi. Yeşil Sol Parti listesinden İstanbul Milletvekili seçilen Çiçek Otlu, 14 Mayıs ve ikinci tur seçimlerini değerlendirdi. 
 
AKP’nin devletin tüm imkanlarını seferber etmesine rağmen 2002 seçimlerinde aldığı oy oranının geriye düştüğüne dikkat çeken Otlu, tek başına iktidar olan AKP’nin gelinen noktada kurduğu ittifaklara rağmen bu sonucu elde ettiğini söyledi. 
 
14 MAYIS SONUÇLARI 
 
Kürtlerin 14 Mayıs seçimlerinde büyük önem verdiğini ve yoğun bir katılım gösterdiğini söyleyen Otlu, “Seçim sonuçlarıyla beraber şu gerçek açığa çıktı. Sonuç ne olursa olsun, bu ülkede Kürt sorununun çözümü, İmralı’da ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması, cezaevlerindeki sorunların çözümü ile kadınların yaşadığı sorunlar ve Alevilerin bütün taleplerini sahiplenen bir kesim olduğunu görmek gerekiyor. Bu topraklarda mücadeleci ve direnişçi bir geleneğin olduğunu kimse unutmamalı” diye konuştu. 
 
KİTLE ÖRGÜTLENMESİ ŞART
 
Seçimlerle birlikte kitle örgütlenmesine ihtiyaç olduğunun açığa çıktığını kaydeden Otlu, “Biz mücadelemizi halkların talepleri üzerine kurmalıyız. Çünkü işçi ve emekçilerin, kadınların, gençlerin daha çok İslamcı, politik kesim arasında kaldığını görüyoruz. AKP rejiminin saflaştırma politikası, yaşam tarzını, politik bir mücadele olarak gören bir kesim var. Bu kesimlere karşı bizler, kendi özgün politikalarımızı oluşturmalıyız. İşçi sınıfının ve emekçi halkımızı yeniden saflarımızda örgütlendirmeyi başardığımız koşullarda, faşist rejimi geriletmek ve onu yenmek mümkün olabilir” diye aktardı.
 
Eşit temsiliyetin Yeşil Sol Parti’nin en önemli hedeflerden biri olduğunun altını çizen Otlu, “Meclis aritmetiğine baktığımızda, Meclis’e giren kadın sayısının 127 kadın olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayıyı da yükselten, Yeşil Sol’un kadın vekilleridir. Son verilere baktığımızda, Meclis’te erkek siyasetinin daha fazla olacağı, eril dilin daha fazla konuşulacağı ve kadın düşmanı politikaların yükseltileceği görülüyor” şeklinde konuştu.  
 
‘SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEYE DEVAM’ 
 
Meclis’te kadın dili ve kadın siyasetinin öne çıkması gerektiğini vurgulayan Otlu, “Bunu en net Yeşil Sol Parti gösterecektir. Kadın özgürlük mücadelesinin ilkelerini sahiplenerek, sadece Meclis’te değil, sokak mücadelesinde örgütleyerek bunu yapmayı hedefliyor. Bu yüzden Meclis’te ve sokakta sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi. 
 
MA / Esra Solin Dal
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.