en iyi rulet siteleri
‘Ortadoğu’da demokrasi Abdullah Öcalan öncülüğünde sağlanacak’
  • Rojev
  • Dünya
  • ‘Ortadoğu’da demokrasi Abdullah Öcalan öncülüğünde sağlanacak’

‘Ortadoğu’da demokrasi Abdullah Öcalan öncülüğünde sağlanacak’

Güney Afrika’da düzenlenen “Öcalan’a Özgürlük” konferansında konuşan katılımcılar, “Güney Afrika'da demokrasi nasıl sağlandıysa Ortadoğu'da da Önder Öcalan’ın öncülüğünde sağlanacaktır" dedi.

ABONE OL
Şubat 28, 2023 17:34
‘Ortadoğu’da demokrasi Abdullah Öcalan öncülüğünde sağlanacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Güney Afrika’da düzenlenen “Öcalan’a Özgürlük” konferansında konuşan katılımcılar,  “Güney Afrika’da demokrasi nasıl sağlandıysa Ortadoğu’da da Önder Öcalan’ın öncülüğünde sağlanacaktır” dedi.

Güney Afrika Kürt İnsan Hakları Çalışma Grubu ve Suriye Önder Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi öncülüğünde “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Dünyaya Barış ve İstikrar” başlıklı konferans Güney Afrika’nın Cape Town kentinde başladı.

İki gün sürecek konferansın ilk gününde Suriye Önder Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi Sözcüsü Ferzende Munzur konuştu. Konferansın Güney Afrika gibi bir ülkede düzenlenmesinin önemine vurgu yapan Munzur, bu ülkede Nelson Mandela liderliğinde ırkçılığa karşı güçlü bir mücadele yürütüldüğünü hatırlattı. Abdullah Öcalan’ın mücadelesi ile Nelson Mandela’nın mücadelesinin ortak noktalarına dikkati çeken Munzur, Güney Afrika halkının Kürt halkı için desteğinin önemine vurgu yaptı. Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkati çeken Munzur, “Önder Abdullah Öcalan tüm halklar için mücadele ediyor. Güney Afrika’da demokrasi nasıl sağlandıysa, halkların özgürlük, adalet ve demokrasi birliğiyle Önder Öcalan’ın öncülüğünde Ortadoğu’da da başarılacak” dedi.

ALİBE ZAKS: KÜRT HALKININ DURUMU BİZDEN DAHA ZOR

Konferansa Güney Afrika’nın ırkçılıkla mücadelesinin önde gelen isimlerinden insan hakları aktivisti Yargıç Albie Zaks da katıldı. Nelson Mandela tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) atanan ilk yargıç olan Zaks, konferanstaki konuşmasında, Kürt halkıyla yaptığı görüşmeleri anlattı. 1968’de Uluslararası Af Örgütü’nün bir konferansında ilk görüşmesinin başladığını belirten Alibe Zaks, “Güney Afrika’da durum zor dedik ama Kürt halkının durumu bizim durumumuzdan çok daha zor. Dünyanın bu insanlara hiç önem vermemesi beni çok etkiledi. İnsanlık asıl meseledir. Mandela için özgürlük diyen şimdiye kadar bunu Öcalan için söylemedi” ifadelerini kullandı.

ABDULLAH ÖCALAN’IN DÜŞÜNCÜLERİ

Abdullah Öcalan’ın düşüncelerinin sadece bir etnik grup için olmadığını ifade eden Alibe Zaks şöyle devam etti: “Bu fikir çok ileri bir fikirdir, birey ve aileden başlıyor, kadın ve erkeğin eşit hak ve görevlere sahip olduğu demokratik bir toplum kuruluncaya kadar devam ediyor.  Türkiye’ye defalarca gittim, her seferinde Kürt sorunundan bahsettiler, bu Kürt sorunu değil, Türkiye’nin sorunu dedim. Her seferinde Kürtlerin sayısı az dediler ancak seçimlerde hep Kürtleri konuşuyorlar. Kürtlerin elinde önemli bir şey var. Bizde aynı acıları yaşadık. Kürtlerle düşüncelerimi paylaşmaya hazırım. Kürtleri destekliyoruz. En önemlisi birbirimizden bir şeyler öğrenmektir. Bizde yokluktan varlığı yarattık. Kürtler de aynısını yapmalıdır. Bizim de hatalarımız oldu ama demokrasiyi, güzel bir demokratik anayasayı inşa ettik. Mücadelenin meyvelerini aldık. Umarım Kürtler de bunu yapar.”

Güney Afrika Kürt İnsan Hakları Çalışma Grubu Eş Başkanı Mihmûd Batil, Güney Afrika’daki nüfuzlu şahsiyetlerin Kürt halkının desteklenmesinde rol oynaması ve Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için çalışma yapması gerektiğini söyledi.

‘ÖCALANİZM’E İHTİYACIMIZ VAR’

Güney Afrika Komünist Partisi Sözcüsü Barry Mitche de Abdullah Öcalan’ın demokratik bir toplum inşa etmeye çalıştığını belirterek, “Toplumu cehaletten kurtarmak için eğitime önem veriyor. Başınız zordaysa yaratıcı olmak zor. Önder Öcalan Ortadoğu toplumunu iyi tanıyor, bu yüzden ona bir çözüm getiriyor. Öcalan’ın fikri Ortadoğu için yeni demokratik bir fikirdir” diye belirtti. Mitch, bürokrasinin hareket alanını yavaşlattığını ifade ederek, “Bu nedenle Güney Afrika’da  Öcalan gibi bir ideolojiye ihtiyacımız var. Buna ‘Öcalanizm’ demeyi tercih ediyoruz. Öcalan’ın önerdiği demokratik konfederalizm bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

Güney Afrika İşçi Sendikaları Kongresi Başkanı Melvin De Bruyne ise sendikalar olarak Abdullah Öcalan’a desteğini ve fiziksel özgürlüğü için çabalarını dile getirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.