Oluç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Soylu gibi konuşuyor
  • Rojev
  • Politika
  • Oluç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Soylu gibi konuşuyor

Oluç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Soylu gibi konuşuyor

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in AYM’ye sözlü savunmasıyla ilgili “Soylu gibi konuşuyor” diyerek, istifa etmesi gerektiğini söyledi.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 16:00
Oluç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Soylu gibi konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in AYM’ye sözlü savunmasıyla ilgili “Soylu gibi konuşuyor” diyerek, istifa etmesi gerektiğini söyledi. 

Meclis Genel Kurulu’nda Halkların Demokratik Partisi’nin demokratik siyasetin önündeki engellere dair önerisinde partinin kapatma davası tartışma konusu oldu. Genel Kurul’da konuşan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, kapatma davası kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı sözlü açıklamalara değinerek, “Kim bu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı? 2021 yılı Mart ayında Anayasa Mahkemesine sunduğu kapatma davasına ilişkin iddianamesi geri gönderilen, Anayasa Mahkemesi tarafından ‘mesnetsizdir’ diye geri gönderilen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısından söz ediyoruz. Aslında biraz utanıp istifa etmesi gerekirdi ama etmedi, devam etti, sonra 2021 yılının Haziran ayında bir iddianame daha hazırladı; birincisinin devamı, benzeri bir iddianame hazırladı ama Anayasa Mahkemesine iktidar tarafından o kadar ağır bir siyasi baskı yapıldı ki Anayasa Mahkemesi o iddianameyi kabul etmek durumunda kaldı” dedi. 

‘CÜBBEYİ ÇIKAR SİYASET TARTIŞALIM’ 

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının görevi mi basın açıklaması yapmak?” diye soran Oluç, “Değil ama yapıyor ve basın açıklamasında âdeta Süleyman Soylu gibi konuşuyor, Süleyman Soylu; dili, üslubu aynı, aynı dil ve üslup. Sanki grup toplantısı yapıyor Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı. Ya, ona öneriyoruz, bak, üstündeki cübbeyi çıkar, gel karşımıza siyaset tartışalım. Öyle üstüne cübbe giyip, kapatma davası açıp, yargıdaki vesayeti, siyaseti dizayn etmek için kullanarak olmaz. Yargıda kurulmuş olan vesayeti kullanarak siyaseti dizayn etme çabasıyla olmaz o iş, olmaz. Giyeceksin siyasetçi elbisesini, geleceksin karşımıza tartışacağız seninle, o günleri de göreceğiz, biliyoruz. Şimdi, bu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kime benziyor biliyor musunuz? 2023 model Vural Savaş. AKP’ye kapatma davası açılmış olan zamandaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, bugün işte sizin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kılığında Bekir Şahin olarak karşımıza çıkıyor, sizin Vural Savaş’ınız bu. AKP iktidarının Vural Savaşı’dır esas itibarıyla, bunu tarih yazıyor ve mazlum bir halka, Kürt halkına karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının nasıl düşmanlık yaptığını tarih yazacak” şeklinde konuştu. 

Daha sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Anayasa teklifi görüşmeleri üzerinden siyasi partilerin randevu taleplerini reddetmesine değindi. 

‘BAŞÖRTÜSÜ İLE SORUNUMUZ YOK’

Tekrar söz alan HDP Grup Başkanvekili Oluç, partinin başörtüsü ile ilgili bir sorununun olmadığını, parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin de başörtülü olduğunu belirterek, teklifi reddetmelerinin Hazine yardımına bloke konulması olduğunu söyledi. Oluç, “Anayasa Mahkemesi Anayasa’yı çiğneyerek ve sizin iktidarınızın baskısıyla hazine yardımımızı bloke ediyor, Anayasa Mahkemesi yapıyor bunu. Biz Anayasa’yla ilgili bir tartışmayı samimi bulamayız, kusura bakmayın. Siz eğer Anayasa Mahkemesine: ‘Ya, seçim yılına girdik, Anayasa Mahkemesinin aldığı bu bloke kararı talihsizdir’ deseydiniz iktidar olarak, gerçekten samimi bir duruş göstermiş olurdunuz ama siz baskı kurdunuz zaten bu karar çıksın diye. Dolayısıyla, o durumda biz bir samimiyet bulamadığımız için, Anayasa tartışması yapmayı da gerçekten kendimize yediremiyoruz. Meselemiz başörtüsü değil” diye belirtti. 

‘YARGI VESAYET ALTINDA’

AKP’li Zengin’in “Yargı vesayeti sonlandırıldı” açıklamasını eleştiren Oluç, “Yapmayın Allah aşkına. Yürütme yargı üzerinde tam bir vesayet oluşturdu, bağımlı ve taraflı bir yargı oluşturdu. Yürütmenin verdiği direktifler konusunda yargı adım atıyor. Bakın, yürütme açısından söylüyorum, son bir örnek vereyim size Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum hukuk alanında değil mi? Mehmet Uçum Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı iki gün önce demeç verdi ve diyor ki: ‘HDP kapatılmalıdır’. Ya, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı yürütmenin içinde bir unsur ‘HDP kapatmalıdır’ diyorsa, yargı vesayetinin alasıdır, Anayasa Mahkemesine baskısıdır, Anayasa maddesine yol göstermektedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.