Ökten: İktidar TTB’den intikam almak istiyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Ökten: İktidar TTB’den intikam almak istiyor

Ökten: İktidar TTB’den intikam almak istiyor

TTB Merkez Konseyi 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, iktidarın TTB'den intikam almak istediğine işaret ederek, "İktidar, TTB ile uğraşacağına, sağlıkta yaşanan sorunları çözmelidir" dedi.

ABONE OL
Ocak 9, 2023 10:30
Ökten: İktidar TTB’den intikam almak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – TTB Merkez Konseyi 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, iktidarın TTB’den intikam almak istediğine işaret ederek, “İktidar, TTB ile uğraşacağına, sağlıkta yaşanan sorunları çözmelidir” dedi. 
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB), üye ve yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma ve davalara dair Ankara’da bulunan bir otelde bir araya geldi. TTB Merkez Konseyi 2’nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, etkinlikte yaptığı açıklamada, TTB’nin etik ve bilimsel temellerde halk sağlığını önceleyen çalışmalarının iktidara ters düştüğünü söyledi. Ökten, “Sağlıkta yaşanan çöküşü gün yüzüne çıkarmamız iktidarın bizleri hedef almasında asıl nedenidir” dedi. 
 
KONSEY ÜYELERİNE AÇILAN DAVA
 
TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın kimyasal silah kullanımına dair yaptığı değerlendirmeler sonrası tutuklanmasını “haksız, hukuksuz ve antidemokratik” olarak değerlendiren Ökten, sonrasında Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması için dava açılması ve TTB’ye dair gündeme getirilen yasa değişikliğine tepki gösterdi. Ökten, “Şebnem hocanın dosyası yaptığı açıklama nedeniyle propaganda suçlamasıdır. Propaganda suçlaması gözaltına alınmasını dahi gerektirecek bir durum değildir. 10 Ocak’ta Ankara’da Merkez Konseyimize yönelik ‘görevden alma davası’ vardır. Bu dosyanın da içeriği boştur. Bu davanın açılma gerekçesi Konseyin faaliyetleri dışında bulunmaktadır. Ancak bu faaliyetler nedir? Bununla ilgili herhangi bir bilgi yoktur” diye konuştu. 
 
TTB NEDEN HEDEFTE?
 
İktidarın TTB’den intikam almak istediğini söyleyen Ökten, şunları söyledi: “TTB, nitelikli, ücretsiz ve herkese eşit sağlık hizmeti istediği, toplumsal koruyucu sağlık hizmetlerini öncelediği, birinci basamağı kuvvetlendirip basamak sistemine geçilmesini önerdiği için hedeftedir. Sağlık hizmetlerinin ticarileşmesine ve özelleştirilmesine karşı çıktığı, şehir hastanelerine ödenecek miktarın ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini 25 yıl ipotek almasına karşı çıktığı, 3-5 dakikada bir muayenenin hasta ve hekim haklarına karşı olduğu, hekimlerin ekonomik ve özlük haklarına sahip çıktığı, aylar sonraya verilen muayene, tetkik ve ameliyat randevularına karşı geldiği, sağlıkta Dönüşüm Projesinin kışkırtılmış sağlık politikaları, sağlıkta şiddet, malpraktis, çalışma barışını bozma, niteliksiz sağlık hizmetine dönüştüğünü ve sağlıkta bugünkü çöküşü yıllar önce söylediği, pandemide sahadan aldığı verileri bilimsel verilerle güçlendirip hakikat üzerinden yaptığı açıklamalarla iktidarın bu konudaki turkuaz tablosunu, kara tabloya çevirdiği için hedeftedir.”
 
Haklarında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla soruşturma açıldığını aktaran Ökten, Konseyin 8 üyesinin de devlet memuru olduğuna işaret etti. Ökten, “Hepimiz işinde olan, hasta bakan, ameliyat yapan, öğrencilere veya asistanlara ders anlatan kimseleriz. Hakkımızda böylesine ciddi bir suçlama nasıl olabilir? TTB, tüm bu baskı, soruşturmalara rağmen tüm örgütü ile normal çalışmasına devam etmektedir. Şu an ülkemizde çok ciddi sağlık sisteminin getirdiği sorunlar vardır. Başta aşı ve ilaç eksiklikleri veya bulunmamaları ile birlikte, aylar sonraya verilen muayene ameliyatı tetkik randevuları, yaşanmaktadır. İktidar, TTB ve diğer meslek örgütleri ile uğraşacağına, yaşanılan ekonomik, siyasal krizle çökme noktasına gelen sağlıkta yaşanan sorunları çözmelidir.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.