en iyi rulet siteleri
ÖHD’den hukuk örgütlerine: Tecride kayıtsız kalmayın
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD’den hukuk örgütlerine: Tecride kayıtsız kalmayın

ÖHD’den hukuk örgütlerine: Tecride kayıtsız kalmayın

Ortadoğu ve Avrupa’dan avukatların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı “çözüm için bir ışık” olarak gördüklerini belirten ÖHD’li Xebat Demircan, hukuk örgütlerine İmralı tecrit sistemine karşı kayıtsız kalınmaması çağrısında bulundu.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 06:00
ÖHD’den hukuk örgütlerine: Tecride kayıtsız kalmayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Ortadoğu ve Avrupa’dan avukatların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı “çözüm için bir ışık” olarak gördüklerini belirten ÖHD’li Xebat Demircan, hukuk örgütlerine İmralı tecrit sistemine karşı kayıtsız kalınmaması çağrısında bulundu. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 24 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan yaklaşık 20 aydır haber alınamıyor. Abdullah Öcalan ve diğer tutukluların avukat ve aile görüş başvuruları ise “disiplin cezaları” ve “görüş yasağı” gerekçeleriyle engelleniyor. İmralı’da yaşanan haber alamama haline karşı Türkiye’de Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) öncülüğünde 775 avukat ile Avrupa ve Ortadoğu’da bulunan yüzlerce hukukçu, tecridin ve görüş engellerinin sona ermesi için Adalet Bakanlığı’na görüşme başvurusunda bulundu. Ancak bakanlık, yapılan başvurulara bugüne kadar olumlu ya da olumsuz yanıt vermedi.
 
Abdullah Öcalan ile derhal görüşme talebiyle bakanlığa başvuru yapan ÖHD’li avukat Xebat Demircan, Öcalan üzerindeki tecridi ve yaptıkları başvuruyu değerlendirdi.
 
İMRALI’NIN ‘İZDÜŞÜMÜ’ 
 
ÖHD’li Demircan, iktidarın İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uyguladığı tecrit politikasının Kürt halkına uyguladığı politikanın bir “izdüşümü” olarak değerlendirdi. Öcalan’ın yıllarca Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü yönündeki çabalarını ve rolünü tüm kamuoyu gibi kendilerinin de bildiğini ifade eden Demircan, 2013 ile 2015 yılları arasında devlet ile Öcalan arasında yürütülen “çözüm süreci” dönemini hatırlattı. 
 
ÖZEL SAVAŞ UYGULAMASI
 
İktidarın, tecridi derinleştirmesindeki temel nedenin bu süreçteki Kürt sorununa olan yaklaşımıyla yakından bağlantısı olduğunu ifade eden Demircan, “Öcalan’ın ‘çözüm süreci’ndeki rolü çok iyi görülmüştü aslında. Öcalan önderliğinde yürütülen o süreçte çatışmalar bitirilmişti, çözüme yaklaşılmıştı. Öcalan’ın bu sorunu çözme noktasındaki iradesini görmüştü. Hükümet Öcalan’ın iradesini gördükten sonra bu süreci bitirdi ve tecridi derinleştirdi. Kürt sorunundaki çözüm rolünü bildiği için bu hukuksuzlukları bugün öne sürmekte. Bir devlet düşünün kendi yasalarını uygulamaktan aciz. Öcalan üzerindeki tecrit ‘istisnai’ bir durum. Ne ülkede ne de dünyada örneği olmayan bir durum. Öcalan’a uygulananlar özel savaş politikalarının bir sonucudur. Biz hukukçular olarak böyle bakıyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
‘HUKUKEN AÇIKLAYAMIYORUZ’
 
2015 yılından sonra Kurdistan’da savaş ve çatışma dönemine geçildiğini anımsatan Demircan, o süreçten sonra Öcalan’a uygulanan tecrit döneminin paralel seyretmesinin tesadüf olmadığının altını çizdi.  Demircan, gelinen süreçte Öcalan’ın yaklaşık 20 aydır aile, vasi ve avukatlarla görüştürülmemesinin, yine tecritle tamamen toplumdan izole edilmesini, bu sürecin bir devamı olarak gördüklerini aktararak, “Yaşanan hukuksuzlukları, hukuksal anlamda açıklayamıyoruz” şeklinde açıkladı. 
 
HUKUKSUZLUĞU AFİŞE ETMEK İSTEDİK
 
Kurdistan ve Türkiye’den 29 baroya kayıtlı 775 avukatın Adalet Bakanlığı’na yaptığı “Öcalan’la derhal görüşme” başvurusuna da değinen Demircan, “Biz ÖHD’li Kürt avukatlar ve dostları olarak Adalet Bakanlığı’na yaptığımız başvuruyla yaşanan hukuksuzluğu da afişe etmek istedik. Bu durum sadece biz avukatları ilgilendirmiyor; tüm hukuk bürolarını, başta baroları ilgilendiren bir durum söz konusu. Çünkü ortada bir tutuklunun, aile, vasi ve avukatlarıyla görüştürülmeme durumu var. Bariz bir hukuksuzluk ortada. Yani kendisine hukukçuyum diyen herkesin bu duruma tepki göstermesi gerekir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi barolarında tepki göstermesi gerekirdi. Bu hukuksuzluğa kayıtsız kalınmamalı ama gelin görün ki barolarda bu hukuksuzluğa kayıtsız kalıyor. İmralı’da uygulanan tecrit sistemi bugün tüm cezaevlerine yayıldı. Bugün sudan sebeplerle siyasi tutukluların infazları yakılmakta, tahliyeleri engellenmekte yine tutuklu yakınlarının, cezaevlerindeki yakınları için başlattıkları eylemler engellenmekte.  Tutukluların da aile görüşleri engellenmeye başlandı. Bunun en bariz örneği Bakırköy Cezaevi’ndeki siyasi mahpusların aile görüşlerinin engellenmesiydi yine tutuklulara sudan gerekçelerle hücre cezaları verilmeye başlandı” diye konuştu. 
 
‘ÖCALAN ÇÖZÜM İÇİN IŞIK KONUMUNDA’
 
Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde bulunan avukatların da Öcalan ile görüşmek için bakanlığa başvurduğunu dile getiren Demircan, “Öcalan çok büyük bir hareketin lideri. Bu avukatlar da Öcalan’ın rolünü çok iyi bilmekte. Sonuçta Kürt sorunu sadece Türkiye’de olan bir sorun değil tüm Ortadoğu’da ve dünyada olan bir sorun. Öcalan’ın Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü noktasındaki konumu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri için aynı zamanda bir ışık konumunda. Bundan dolayı Avrupa ve Ortadoğu’daki avukatların bu başvurusu son derece önemli” şeklinde konuştu. 
 
‘ROLÜMÜZÜ OYNAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Adalet Bakanlığı’nın hala kendilerine herhangi bir cevap vermediğini de sözlerine ekleyen Demircan, “Başvurulara cevap verilmemiş olsa da bu hukuksuzluğu ifşa etmeye devam edeceğiz. Rolümüzü en iyi şekilde oynamaya devam edeceğiz. Çünkü Öcalan üzerindeki tecrit basit bir tecrit değildir, bu tecrit inkar ve imha politikasının devamıdır. Bir halkın kaderi söz konusu. Tecridin sona erdirilmesi için sivil siyasetin, sivil toplum örgütlerinin, baroların girişimleriyle uluslararası kurumların harekete geçirilmesi elzemdir” dedi.
 
MA / Ergin Çağlar 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.