DOLAR 18,5429 0.09%
EURO 18,0589 0.17%
ALTIN 982,99-0,44
BITCOIN 3603752,75%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ÖHD’den hasta tutuklular için çağrı

ÖHD’den hasta tutuklular için çağrı

Hasta tutukluların her geçen gün artan hak ihlallerinden kaynaklı yaşamlarını yitirdiğini söyleyen ÖHD üyeleri, yaşanan durum karşısında tüm hukuk ve insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırdı.

ABONE OL
Eylül 22, 2022 10:30
ÖHD’den hasta tutuklular için çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Hasta tutukluların her geçen gün artan hak ihlallerinden kaynaklı yaşamlarını yitirdiğini söyleyen ÖHD üyeleri, yaşanan durum karşısında tüm hukuk ve insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırdı. 
 
Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla Bayraklı ilçesinde bulunan İzmir Adliyesi C Kapısı önünde açıklama yaptı. Açıklamada sık sık “Biji berxwedana zindana”, “Hasta mahpuslara özgürlük” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, hasta tutuklular için Adalet Nöbeti sürdüren tutuklu yakınları ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Açıklamayı ÖHD İzmir Şubesi Cezaevi Komisyonu Eş Sözcüsü Halil Coşkun okudu. 
 
Türkiye cezaevlerinde yaşanan şüpheli ölümlerin tarihe kara iz daha bıraktığını vurgulayan Coşkun, barış, adalet, eşitlik, özgürlük, insan onurunun korunması, sağlık, yaşam hakkı ve bunları güvence altına alacak demokratik düzenden giderek uzaklaşıldığını söyledi. Bunun en olumsuz yansımalarının da hasta tutukluların durumlarında yaşandığını belirten Coşkun, “Türkiye hapishaneleri, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere her türlü insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin yapıldığı birer işkence mekânları haline gelmişlerdir. Mahpuslar yaşam hakkı ihlalinden işkenceye, sağlık hizmetlerine erişimden otoriter uygulamalara kadar ağır ve ciddi ihlaller ile karşı karşıyadır. Yıllardır gündemde olan ancak çözümü noktasında adım atılmayan hasta mahpusların yaşadıkları durumlar da hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin başında gelmektedir. Nitekim İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından ‘Türkiye hasta mahpusları büyük risk altında bırakıyor’ şeklinde çağrıda bulunulmasına rağmen; her yeni yargı paketinde siyasi mahpuslar kapsam dışı bırakılmakta” dedi. 
 
‘DERS ALINMADI’
 
Cezaevlerindeki ölümlerden Adalet Bakanlığı’nın ders çıkarmadığını kaydeden Coşkun, “Bugün Kırıklar 2 Nolu Cezaevi’nde bulunan mahpuslara karşı uygulanan tecrit ve keyfi uygulamalar nedeniyle 29 Ağustos tarihinden bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevindeler. Açlık grevini başlatan mahpusların bir çoğu ağır hasta tutsak olmasına rağmen artık cezaevi koşullarının yaşanmaz bir hale gelmesi nedeniyle bu yola başvurmak zorunda kaldıkları tarafımıza aktarılmıştır. Türkiye hapishanelerinin olumsuz koşullarının ve iyileştirmelerin yapılması gerekirken aksine mahpusların yaşamlarını daha da zorlaştıran uygulamaların, özellikle ağır hasta mahpuslar için ciddi bir tehdit olduğunu belirtmek isteriz. Defalarca yapılan infaz erteleme başvuruları, yapılan açıklamalar ve kamuoyu gündemine rağmen Mehmet Emin Özkan ve Aysel Tuğluk özelinde ağır hasta mahpuslar tüm başvurulara rağmen tahliye edilmeyerek yaşam hakları ihlal edilmektedir” diye belirtti. 
 
‘HAREKETE GEÇİN’ ÇAĞRISI 
 
Siyasal iktidar ve yetkililerin daha fazla ölümler yaşanmadan gerekli tedbirleri alması gerektiğini dile getiren Coşkun, “Sorunlara, temel hak ve özgürlüklerin esas alınarak yaklaşılması ve mahpusların taleplerinin bu doğrultuda değerlendirilerek çözüme kavuşturulması için Adalet Bakanlığı’nı, ulusal ve uluslararası hukuk ve insan hakları kurumlarını bu anlamda harekete geçmeye davet ediyoruz” diye konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.