en iyi rulet siteleri
ÖHD Riha Ekoloji Komisyonu’ndan anız yakmaya karşı uyarı!
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD Riha Ekoloji Komisyonu’ndan anız yakmaya karşı uyarı!

ÖHD Riha Ekoloji Komisyonu’ndan anız yakmaya karşı uyarı!

Anız yakmanın “bir doğa katliamı” olduğunu belirten ÖHD Riha Şubesi Ekoloji Komisyonu, çiftçilerin bilinçlendirilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

ABONE OL
Haziran 9, 2023 15:00
ÖHD Riha Ekoloji Komisyonu’ndan anız yakmaya karşı uyarı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RIHA – Anız yakmanın “bir doğa katliamı” olduğunu belirten ÖHD Riha Şubesi Ekoloji Komisyonu, çiftçilerin bilinçlendirilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi Ekoloji Komisyonu, anız yakılmasına karşı yazılı açıklama yaptı. Ekosistemin anız yakılmalarından etkilendiğinin altı çizilen açıklamada, anız yakılmasının bir doğa katliamı olduğu vurgulandı.

Anız yakılmasının toprakta yer alan mikroorganizmalara zarar verdiği belirtilen açıklamada, anız yakılmasının neden olduğu zararlar ise şu şekilde sıralandı:

“* Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir.

* Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir.

* Anız yakılması su ve rüzgâr erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgâr ve su ile taşınarak yok olmaktadır.

* Orman ve konut yangınlarına sebep olabilmekte, yaban hayvanları ya yok olmakta, ya da yuvalarını kaybetmektedir.

* Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak hastalıklar çoğalmaktadır.

* İlk birkaç santimetre kalınlıktaki toprakta oluşan yüksek sıcaklık, verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddeleri yok etmektedir.

* Anızı yakılan toprağın üst kısımlarında 250 derece civarında sıcaklık oluşarak toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları da öldürmektedir. Halbuki toprakta bulunan ve gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik maddeler parçalanarak toprak verimliliğini artıran humusa dönüşmektedir.

* Yangınlar sırasında hava kirlenmekte, karayolu civarındaki anız yangınları görüş mesafesini azaltarak, trafik kazalarına sebep olmaktadır.

* Kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin  yanmasına sebep olabilmektedir.

* Yangınlar bazen çitleri, tarla içerisindeki direkleri, meyve ağaçlarını yakabilmektedir.”

ÇİFTÇİLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Anız yakmalarına karşı Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere yetkililere sorumluluk çağrısı yapılan açıklamada, “Yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için çiftçilerin daha çok bilinçlendirilmesine ve önlemlerin alınmasına yönelik çalışmalar yapılması, başta Ziraat Odaları olmak üzere alanında uzman oda ve STK’lar ile ortaklaşması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. Anız yakmanın yasak olduğunun altı çizilen açıklamanın devamında, yakanlara para cezası uygulandığı vurgulandı.

ZİRAAT ODASI’NA ZİYARET

Öte yandan ÖHD Riha Şubesi Ekoloji Komisyonu Eşsözcüleri Dicle Aksu ve Serhan Paydaş, anız yakmalarının fazla olduğu Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde, Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar’ı makamında ziyaret ederek konuya dair görüş alışverişinde bulundu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.