en iyi rulet siteleri
ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu’na başvurdu
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu’na başvurdu

ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu’na başvurdu

ÖHD, PKK Lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım'ın avukatlarıyla görüştürülmesi için İzmir ve Şirnex Barosu'na başvurdu.

ABONE OL
Kasım 29, 2022 14:30
ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu’na başvurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – ÖHD, PKK Lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için İzmir ve Şirnex Barosu’na başvurdu.

ÖHD İzmir Şubesi, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım ile avukat görüşünün engellenmesi üzerine İzmir Barosu’na başvurdu. Avukatlık mesleklerini ifa etmelerinin engellenmesine karşı yapılan 37 avukat başvuru sonrası İzmir Barosu önünde açıklama yapıldı.

‘HUKUKSUZDUR’

Açıklamayı yapan ÖHD İzmir Şubesi Eş Başkanı Velat Zeren, 3 yıldır Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmediğini belirterek, kararın hukuksuz olduğunu söyledi. Cezaevinde tutulan hiç kimsenin ulusal veya uluslararası mevzuata dayanılarak avukat görüşünün bu denli engellenmesinin mümkün olmadığını dile getiren Zeren, “Bu istisna halinin yasal olmadığı herkesçe bilinmektedir. Yine İmralı’nın mevcut hukuk sisteminde bir kara delik olarak kullanılmaya çalışıldığı ortadadır” diye konuştu.

37 AVUKAT BAŞVURDU

Öcalan ile görüşmek için yapılan başvuruları anımsatan Zeren, tümünün yanıtsız bırakıldığını aktardı. Zeren, 37 avukat olarak bağlı bulundukları İzmir Barosu’na başvuru yaptıklarını belirterek, ağır tecrit koşullarının sona erdirilmesini talep ettiklerini ifade etti. Zeren, şöyle devam etti: “Uzun yıllardır hapishanede tutulan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Sayın Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın süreç içerisinde müvekkillerin avukatları tarafından yapılan tüm hukuki girişimlerin sonuçsuz kaldığı, yerel ve uluslararası insan hakları kurumları, hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin girişimlerinden sonuç alınamadığı ve 775 avukat tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya herhangi bir yanıt verilmediği göz önünde bulundurulduğunda, avukatlık görevinin ifasını ve müvekkillerin adil yargılanma haklarını teminen başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm Baroları göreve davet ediyoruz.”

ŞİRNEX

ÖHD Şirnex Şubesi’nden 13 avukat da aynı taleple Şirnex Barosu’na başvuruda bulundu. 

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Barolara görevlerini yerine getirme konusunda çağrıda bulunularak, “Zira Avukatlık Kanununa göre Barolar; hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Uzun yıllardır hapishanede tutulan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Sayın Abdullah Öcalan, Sayın Hamili Yıldırım, Sayın Ömer Hayri Konar ve Sayın Veysi Aktaş’ın süreç içerisinde müvekkillerin avukatları tarafından yapılan tüm hukuki girişimlerin sonuçsuz kaldığı, yerel ve uluslararası insan hakları kurumları, hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin girişimlerinden sonuç alınamadığı ve 775 avukat tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya herhangi bir yanıt verilmediği göz önünde bulundurulduğunda avukatlık görevinin ifasını ve müvekkillerin adil yargılanma haklarını teminen başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm Baroları göreve davet ediyoruz” denildi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.