OHAL ve KHK’lilerin yaşadıkları tartışıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • OHAL ve KHK’lilerin yaşadıkları tartışıldı

OHAL ve KHK’lilerin yaşadıkları tartışıldı

İHD Hatay Şubesi İhraçlar Komisyonu, “OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu" konulu panel düzenledi.

ABONE OL
Ocak 21, 2023 16:00
OHAL ve KHK’lilerin yaşadıkları tartışıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – İHD Hatay Şubesi İhraçlar Komisyonu, “OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu” konulu panel düzenledi.  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi İhraçlar Komisyonu, Turunçlu Defneevi’nde “OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu” konulu panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Barış Akademisyeni Esra Ergüzeloğlu, İHD Onur Kurulu Üyesi Yasemin Dora Şeker ve KHK Platform Sözcüsü Münir Korkmaz katıldı. 
 
ENGELLİ MAAŞI VERİLMİYOR
 
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaevinde olan KHK mağdurlarının yaşadıklarını dile getirdi. Hamile olup düşük riski bulunan KHK’li kadınların tutukluluklarına devam edildiğini anlatan Gergerlioğlu, annesi ile birlikte cezaevlerinde tutulan ve burada yaşamını yitiren çocukların durumunu aktardı. Gergerlioğlu, KHK mağdurlarının engelli çocuklarına engelli maaşı verilmediğini de sözlerine ekleyerek, KHK mağdurlarının durumunu özetledi.
 
‘OHAL KOMİSYONU KARARLARINI KABUL ETMİYORUZ’
 
KHK Platformu Sözcüsü Münir Korkmaz kendisinin de bir KHK olduğunu vurgulayarak, “Biz kimiz; 147 hak ihlaline uğranmış, seçme ve seçilme hakkı bile engellenmiş KHK mağdurlarıyız. Biz resmen sivil ölüyüz. Neredeyse tüm haklarımız elimizden alınmış, ayrıca vebalı gibi değerlendiriliyoruz. Dolayısıyla bir düşman hukuku uygulanıyor bizlere. Buradan özellikle söylüyoruz, biz KHK’liler olarak OHAL komisyonun verdiği kararları kabul etmiyoruz, kendisini ve kararlarını tanımıyoruz, bu kararlar hukuk önünde geçersizdir. KHK’lilerin çocukları oyun bahçelerinde teröristin çocukları diye dışlandı. KHK’liler yaşadıkları bu zulmü asla unutmayacaklar” dedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.