DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348841-1,05%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğrenciler eylemde: Geçinemiyoruz, barınamıyoruz
  • Rojev
  • Gençlik
  • Öğrenciler eylemde: Geçinemiyoruz, barınamıyoruz

Öğrenciler eylemde: Geçinemiyoruz, barınamıyoruz

Yurt kapasitelerinin yeterli olmaması ve fahiş kira fiyatları nedeniyle barınma sorunu yaşayan öğrencilerin kurduğu Çatımız Gökyüzü Hareketi üyeleri, "geçinemiyoruz, barınamıyoruz" diyerek taleplerinin karşılanmasını istedi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 06:38
Öğrenciler eylemde: Geçinemiyoruz, barınamıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- Yurt kapasitelerinin yeterli olmaması ve fahiş kira fiyatları nedeniyle barınma sorunu yaşayan öğrencilerin kurduğu Çatımız Gökyüzü Hareketi üyeleri, “geçinemiyoruz, barınamıyoruz” diyerek taleplerinin karşılanmasını istedi. 
 
Üniversitelerin açılamasına az bir süre kalırken, yurt kapasitelerinin yetersizliği ve emlak kriziyle birlikte artan ev kiraları nedeniyle öğrencilerin barınma problemi başladı. Geçtiğimiz yıl da yaşanan barınma sorununa karşı eylemler yapan öğrenciler Çatımız Gökyüzü Hareketi’ni kurdu. Fahiş yurt ve kira ücretlerini protesto ederek eylem başlatan Çatımız Gökyüzü Hareketi’ndeki öğrenciler Göztepe Özgürlük Parkı’nda sabahladı. 
 
‘KÖHNEMİŞ SİSTEME DUR DİYORUZ’
 
Kalacak bir yeri olmadığı için sokaklarda ya da arkadaşlarında kalan üniversite ikinci sınıf öğrencisi Hivdar Özdemir, geçinemediklerini ve başlarını koyacak bir evlerinin dahi olmadığını söyledi. Üniversiteyi kazanıp ve barınma sorunundan dolayı okula gelemeyip bırakmak zorunda kalan öğrencilere dikkat çeken Özdemir, “Biz, sadece bu öğrencilerden bir kaçıyız. Öğrenicilere reva görülen bu köhnemiş eğitim sistemine artık ‘dur’ diyoruz. Bir şekilde son bulmalı. Öğrenciler daha rahat, daha yaşanılabilir bir üniversite yaşantısı olmalı” dedi. 
 
BURS 850, KİRA 8-9 BİN 
 
Sorunlarının açık ve net bir şekilde ortada olduğunu belirten Özdemir, kira fiyatlarının 8 – 9 bin TL’den başladığını ve öğrencilere 850 TL bursun reva görüldüğünü ifade etti. Özdemir, yurt çıkmadığı için kendileri gibi birçok öğrencinin kalacak evi olmadığını bu nedenle sokaklarda olduklarını söyledi. 
 
İKTİDARIN POLİTİKALARINA İTİRAZ
 
Yurt bulamadıkları için birçok gencin cemaat yurtlarına gitmek zorunda bırakıldığını kaydeden Özdemir, “Eğer iktidar öğrencilerin taleplerini yerine getirmiş olsaydı, biz belki bugün sokakta olmayacaktık” diye konuştu.  
 
Burs fiyatları ile yurt sayılarının arttırılmasını, kira fiyatlarının daha uygun bir hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Özdemir, “Öğrencilere sunulan yurt sayısı öğrencilerin yüzde 9’unu karşılayacak bir düzeyde bile değil. Yine yurt odalarında kalan öğrenci kapasitesi de çok fazla” diyerek tüm öğrencileri dayanışma içinde mücadele etmeye çağırdı. 
 
KOŞULLAR GİTTİKÇE KÖTÜLEŞİYOR
 
Barınacak bir yeri olmadığı için geçici süreliğine akrabalarının evinde kalan İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan Devran Kara, iktidarın yanlış politikalarından dolayı öğrencilerin görmezden gelindiğini söyledi. Bu politikalarla iktidarın gençleri hakimiyet altına almaya çalıştığını ifade eden Kara, “Çünkü bu düzenin değiştirici gücünün gençler olduğunun farkındalar. Ancak gördüğünüz gibi geçen yıla göre koşullar daha fazla kötüleşmeye başladı. Kira fiyatları yüzde iki yüz yüzde üç yüz bandında değişmiş durumda. İki üç gün bile cebimizi dolduramayacak burslarla bizleri avutmaya çalışıyorlar. Bizde, bunları kabul etmiyoruz” diye belirtti.  
 
‘ÖĞRENCİLER ZOR DURUMDA’
 
İktidarın çözümü iki kişilik odalara 6 kişiyi sokarak bulmaya çalıştığını ifade eden Kara, öğrencilerin insani koşularda yaşamak istediğini kaydetti. Ev bulsalar dahi kira fiyatların ve evde elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek bir durumda olduklarını belirten Kara, “Okumak yerine 10 saat çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Çalıştığımız zamanda ayrı bir şekilde sömürülüyoruz. Aldığımız para hiçbir şeye yetmiyor. Bu yüzden öğrenciler zor durumda” dedi. 
 
‘TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN’
 
Kara, “Muhalefet yapan herkese yaptıkları gibi gençliğinde sesini kısmaya çalışıyorlar. Ancak biz, bir realiteden bahsediyoruz. Biz, yaşayamıyoruz, barınamıyoruz, geçinemiyoruz. Sadece biz değil, ailelerimiz de zor durumda. Bu yüzden taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz” diye çağrıda bulundu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.