DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315738-0,51%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

ODTÜ’lü öğrencilerden Yavaş’a: Rant yolunu yaptırmayacağız
  • Rojev
  • Gençlik
  • ODTÜ’lü öğrencilerden Yavaş’a: Rant yolunu yaptırmayacağız

ODTÜ’lü öğrencilerden Yavaş’a: Rant yolunu yaptırmayacağız

ABB Belediye Meclisi’ne girmek istedikleri sırada polisler tarafından darp edilen ODTÜ’lü öğrenciler, “Yavaş karşımızda Gökçek olmak istiyorsa, biz de onun karşısında Kavaklık Direnişi olacağız” dedi.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 12:00
ODTÜ’lü öğrencilerden Yavaş’a: Rant yolunu yaptırmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – ABB Belediye Meclisi’ne girmek istedikleri sırada polisler tarafından darp edilen ODTÜ’lü öğrenciler, “Yavaş karşımızda Gökçek olmak istiyorsa, biz de onun karşısında Kavaklık Direnişi olacağız” dedi. 
 
Melih Gökçek döneminde (2017) başlatılan ve CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş tarafından sürdürülen “Bilkent İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantı Projesi”ne karşı verdikleri dilekçeleri Belediye Meclisi’nde takip etme talebinde bulunan ODTÜ’lüler ve Ankaralılar, 8 Kasım’da “pandemi” gerekçesiyle Meclis’e alınmadı. Kitle, kapıları zorlamaları üzerine özel güvenlik ekipleri tarafından darp edildi. Başkanlık binasına 5 temsilcinin alınacağının söylemesi üzerine kitle geri çekildi. İçeriye 5 kişinin alınmasının hemen ardından alana çevik kuvvet polisleri sevk edildi. Kitle, darp edilerek ve biber gazı sıkılarak alandan uzaklaştırıldı. Bu sırada 2 kişi ters kelepçe ile darp edilerek gözaltına alındı. Görüşmek üzere içeriye alınan 5 kişi de gözaltına alındı. 
 
‘AMAÇ ULAŞIM DEĞİL’ 
 
Yaşanan saldırıya dair öğrenciler bugün ODTÜ’de açıklama yaptı. Öğrencilerden Sualp Özel, ABB’nin demokratik bir hakkı engellediğini belirtti. Hatay’da 2013’de yürütülen direnişlere destek vermek adına yapılan eyleme katılan ve polisin, başına biber gazı kapsülü atması sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakı’ı anan Özel, şunları söyledi: “ABB, AKP’den tanıdığımız iktidar diline başvurarak, oldukça basit bir demokratik hakkı kullanmaya çalıştığı için işkence ettirip gözaltına aldırdığı öğrencileri marjinalize etmeye çalışmakta, yalana ve manipülasyona başvurmaktan geri durmamaktadır. Yavaş ve yönetiminin amacının Ankara’nın ulaşım sorununu çözmek olmadığı, 2013 yılında ODTÜ Yol Direnişi’nde haklarında dava açılıp dava sürecinde cezası istinaftan dönen öğrenciler için yeniden yargılanmaları sırasında ceza verilmesini istemesinden anlaşılmaktadır. Bugün sözde muhalif olan ABB yönetimi 2013’teki direnişimize de mahkemelerden saldırıyor. Mansur rantın, ODTÜ Ahmet Atakan’ın yolundadır.”
 
‘RANT YOLUNU YAPTIRMAYACAĞIZ’
 
Taleplerini yineleyen Özel, “Ranta hizmet etmek dışında hiçbir işlevi olmayan, ODTÜ Ormanını parçalayacak, büyük bir ekolojik yıkıma sebep olarak Ankara’nın yekpare tek doğal alanını, ormanını yok edecek bu projenin koşulsuz ve açık iptalini istiyoruz. Mansur Yavaş bizim karşımızda Melih Gökçek olmak istiyorsa, biz de onun karşısında Kavaklık Direnişi olacağız! Bütün gücümüzle ve kararlılığımızla direnecek ve Rant Yolunu yaptırmayacağız!” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.