DOLAR 18,4533 0.1%
EURO 17,9013 0.09%
ALTIN 973,870,10
BITCOIN 346643-0,65%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

ODTÜ’lü akademisyen Mutlu’nun yurt dışı yasağı kaldırıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • ODTÜ’lü akademisyen Mutlu’nun yurt dışı yasağı kaldırıldı

ODTÜ’lü akademisyen Mutlu’nun yurt dışı yasağı kaldırıldı

ODTÜ Rektörlüğü tarafından açığa alınan Akademisyen Mehmet Mutlu’nun yargılandığı davanın duruşmasında dinlenilmesi planlanan gizli tanık duruşmaya katılmazken, Mutlu hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı.

ABONE OL
Eylül 22, 2022 15:00
ODTÜ’lü akademisyen Mutlu’nun yurt dışı yasağı kaldırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ODTÜ Rektörlüğü tarafından açığa alınan Akademisyen Mehmet Mutlu’nun yargılandığı davanın duruşmasında dinlenilmesi planlanan gizli tanık duruşmaya katılmazken, Mutlu hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından açığa alınan Akademisyen Mehmet Mutlu’nun gizli tanık ifadesiyle “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyeleri, ODTÜ öğrencileri ve akademisyenlerin de katıldığı duruşma ilk olarak kimlik tespiti ile başladı. Sonrasında savunmasını yapan Mutlu, somut delile dayanmayan iddialarla suçlama yapıldığını ifade ederek beraat talep etti. Mutlu’nun müdafileri ise suç isnadının hukuki olmadığını dile getirerek davanın düşürülmesini talep etti.

GİZLİ TANIK GELMEDİ

Sonrasında dinlenilmesi istenen gizli tanık M4L1T2P5Z3’un hazır edilebilmesi için Ankara Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’ne müzekkere yazıldığı ancak duruşma gün ve saatinde İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi kalemi ile yapılan telefon görüşmesinde tanık koruma şube müdürlüğünün tanığın hazır olmadığını bildirildiği için gizli tanığın beyanlarına geçilemedi.

MÜTALAA

Ardından mütalaasını sunan iddia makamı Mutlu müdafilerinin CMK’nın 109/3-a maddesi uyarınca uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına yönelik taleplerinin bu aşamada reddi ile aynen devamına ve gizli tanığın dinlenilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmesine dair görüş bildirdi.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ KALDIRILDI

Son olarak ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların tevsi tahkikat taleplerinin dosyaya ek bir katkı sağlamayacağını belirterek reddine, Mutlu hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin (yurt dışı çıkış yasağı) kaldırılmasına, gizli tanık M4L1T2P5Z3’in zorla getirme emri ile celp edilmesi suretiyle ifadesinin alınmasına yönelik talimat müzekkeresi yazılmasına karar verdi.

Duruşma 6 Aralık 2022’ye ertelendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.