DOLAR 18,5462 0.15%
EURO 18,0653 0.21%
ALTIN 983,93-0,34
BITCOIN 3576381,70%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ODTÜ’den Cudi Yürüyüşü’ne: Ağacın ülkesi yoktur
  • Rojev
  • Güncel
  • ODTÜ’den Cudi Yürüyüşü’ne: Ağacın ülkesi yoktur

ODTÜ’den Cudi Yürüyüşü’ne: Ağacın ülkesi yoktur

Cudi Yürüyüşü’nde yer alan rant yoluna karşı direnen ODTÜ’lü öğrenciler, “Doğamızı korumak ve toprağımızı korumak için her yerde olduğu gibi burada da mücadeledeyiz. Ağacın ülkesi yoktur” dedi.

ABONE OL
Eylül 18, 2022 06:30
ODTÜ’den Cudi Yürüyüşü’ne: Ağacın ülkesi yoktur
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNAK – Cudi Yürüyüşü’nde yer alan rant yoluna karşı direnen ODTÜ’lü öğrenciler, “Doğamızı korumak ve toprağımızı korumak için her yerde olduğu gibi burada da mücadeledeyiz. Ağacın ülkesi yoktur” dedi. 
 
Şırnak’ın Besta bölgesi ile Cudi ve Gabar dağlarında askerlerin gözetiminde korucuların eliyle sürdürülen doğa talanı ve savaşa karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde, “Savaş yıkımına ve doğa talanına karşı yürüyoruz’” şiarıyla gerçekleştirilen Cudi Yürüyüşü’ne, tüm engellemelere rağmen binlerce kişi katıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni (ODTÜ) ikiye bölen “ODTÜ Yolu” projesine karşı çıkan ve direnişte yer olan ODTÜ’lü öğrenciler de Cudi Yürüyüşü’ne katıldı. ODTÜ’lü öğrenciler, doğa talanına karşı mücadele çağrısında bulunarak, her alanda doğa katliamına karşı duracaklarını vurguladı. 
 
TALANIN BOYUTLARI 
 
Rant yoluna karşı direnen ODTÜ öğrencisi Tuna Gözlügör, doğanın ranta kurban edildiğini ifade ederek, “Her alanda olduğu gibi burada da orman talanının karşısında olmak için buradayız. Burada çok ciddi bir talanın olduğunu öğrendik ve Ankara’dan yola çıkıp buraya geldik. Buraya gelişimiz zor oldu. Girişler de biraz oyalamak maksadıyla uzun süre tutma gibi faaliyetler oldu ama en sonunda bu alana ulaşabildik. Güvenliğin sağlanabileceği başka çeşitleri vardır. Sadece her zaman kolayına kaçıyorlar. Tıpkı talanın başka boyutlarında olduğu gibi maddi çıkarlar için de ağaçlar kesiliyor. Orada da doğayla uyumlu projeler yapabilecekken doğayı katledip üzerine kendi rantlarını inşa edebiliyorlar” dedi. 
 
‘EKOLOJİYİ SAVUNUYORUZ’ 
 
Gözlügör, doğayı katledenlerin bir gün halka hesap vereceğini belirterek, “Ancak ne ağacı kestiği için savunan insanlar teröristtir, ne de buna talan diyen insanlar teröristtir. Bizim burada savunduğumuz şey ekolojinin kendisidir, doğanın kendisidir ve yaşamın kendisidir. Dolayısıyla bizler burada bir şey söylerken, herhangi bir siyasi amaç gütmeden tamamen ekolojik olarak söylüyoruz. Ancak bunun politik boyutu vardır.  Bunu söylerken, ’doğa bir talan aracıdır’ dediğimizde, aslında her şey politiktir. Ama karşı tarafın bahsettiği gibi politik bir zemini yoktur. Bizler doğanın kendisini, yaşamın kendisini savunmak için buradayız. Dolayısıyla bu terörize etme hali de boşa düşüyor. Elbette ki bunun hesabı bir gün sorulacaktır” diye belirtti. 
 
DOĞA İÇİN MÜCADELE 
 
ODTÜ’lü direnişçilerden olan Biyolog Umut Hasanoğlu, doğa katliamının olduğu her alanda mücadele edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Ne olursa olsun, talan talandır, rant ranttır. Her şekilde halkın çıkarının gözetilmediği, sadece rantın ve başka insanların çıkarının gözetilmesine karşıyız. O yüzden doğamızı korumak için, toprağımızı korumak için her yerde olduğu gibi burada da mücadeledeyiz. Ağacın ülkesi yoktur. Bir ağaç bütün dünyayı, ülkeyi etkiler. Onu keserseniz, sadece oradaki halk etkilenmez. Biliyorsunuz iklim değişimi çok yüksek boyutlara ulaştı ve bunun en önemli sebebi de ormansızlaşmadır.” 
 
MA / Zeynep Durgut
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.