DOLAR 18,0879 0.73%
EURO 18,3071 -0.07%
ALTIN 1.018,390,15
BITCOIN 4220330,97%
Diyarbakır
38°

AÇIK

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muhalefete dokunulmazlık uyarısı: İşkenceye onay vermektir
  • Rojev
  • Güncel
  • Muhalefete dokunulmazlık uyarısı: İşkenceye onay vermektir

Muhalefete dokunulmazlık uyarısı: İşkenceye onay vermektir

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz için başlatılan dokunulmazlığın kaldırılması süreci üzerinden muhalefete uyarılarda bulunan HDP Milletvekili Ebru Günay, “Dokunulmazlığın kaldırılmasına evet demek, işkenceye onay vermektir” dedi.

ABONE OL
Temmuz 8, 2022 11:00
Muhalefete dokunulmazlık uyarısı: İşkenceye onay vermektir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MARDİN – DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz için başlatılan dokunulmazlığın kaldırılması süreci üzerinden muhalefete uyarılarda bulunan HDP Milletvekili Ebru Günay, “Dokunulmazlığın kaldırılmasına evet demek, işkenceye onay vermektir” dedi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü, Meclis Hazırlık Komisyonu tarafından partinin Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde tarafından hazırlanan raporu protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. DBP İl binası önünde yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay da katıldı. Pankart açılan eylemde, sloganlar atıldı. 
 
DBP İl Eşbaşkanı Veysi Parıltı, iktidarın Gemlik Yürüyüşü iradesi karşısında şaşkına döndüğünü belirtti. Aydeniz’in polis şiddetine gösterdiği tepki karşısında hedef gösterildiğini dile getiren Parıltı, iktidar ve muhalefet partilerinden yapılan açıklamaları kınayarak, “Oysaki seçilmiş her vekilimize yapılan saldırı, Meclis’in iradesine darbedir” dedi. 
 
‘DARBE GİRİŞİMİ VAR’
 
HDP Milletvekili Ebru Günay, Gemlik Yürüyüşü sırasında her zaman olduğu gibi iktidarın savaş ve tecrit politikalarındaki ısrarının sonucu olarak engellemelerle karşılaştıklarını belirterek, “Daha da önemlisi polisin sokak ortasına taşan işkencesi ile polisin sokak ortasına taşan, kameraların, kamuoyunun önüne yansıyan şiddet uygulamalarıyla karşılaştık. O günden bu güne DBP Eş Genel Başkanımız ve sevgili fikir arkadaşımız Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılma sürecini bütün kamuoyu yakından takip etti. İktidarın talimat verdiği, yargıya alenen hedef gösterdiği bir süreci tekrardan bütün Türkiye kamuoyu ve özelde de Kürtler yakinen takip etti. Kürtler diyorum, çünkü Saliha Aydeniz Diyarbakır Milletvekili. Diyarbakır’da sadece son birkaç yılda belediye eşbaşkanları tutuklandı ve iradesine kayyum atandı. Musa Farisoğulları’nın dokunulmazlığı kaldırıldı, Semra Güzel’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Şimdi de Saliha Aydeniz dokunulmazlığı kaldırılma süreci başlatıldı. Aslında Diyarbakır halkının iradesine özel bir saldırı, özel bir darbe girişimi var ve daha da önemlisi bir intikam alma politikasının olduğunu hepimiz çok açık bir şekilde görüyoruz” diye konuştu.
 
MUHALEFETE UYARI 
 
Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına onay verilmesinin polisin sokak ortasında işkence yapmasına onay verilmesiyle eş değer olduğunu dile getiren Günay, muhalefete şu uyarılarda bulundu: “Bugün bu dokunulmazlığın kaldırılmasına evet demek, polise sokak ortasında şiddet uygulamasına, kadın cinayetlerine göz yummasına, sağlıkçıları korumamasına ve sağlık emekçilerine işkence yapmasına onay vermektedir. Aslında durum sokağa taşan şiddete evet demek ve bununla beraber bir siyasi darbe girişimidir.” 
 
‘KAZANACAĞIZ’
 
AKP iktidarının siyasi darbelerle ayakta durduğunu söyleyen Günay, şöyle devam etti: “Ama bilinsin ki, darbelerinden daha büyük halkların iradesi, halkların ortak mücadelesi, halkların özgürlük ve demokrasi talepleri vardır. AKP ve MHP iktidarı ve faşizm asla halkların ortak iradesi karşısında, halkların özgürlük iradesi karşısında ve daha da önemlisi kadınların iradesi karşısında ayakta duramayacaktır. Mutlaka bizler, biz kadınlar, siyasetçiler ve demokrasiden yana olanlar, özgürlükten yana olanlar, savaş ve tecride karşı mücadele edenler elbet kazanacağız. Ve bunu asla unutmasınlar Saliha Aydeniz kadınların iradesidir, Saliha Aydeniz Diyarbakır’ın iradesidir, Saliha Aydeniz Kürtlerin ve onun dostlarının, milyonların iradesidir. Kimse onun iradesine dokunamaz. Bizler sonuna kadar arkadaşımızın yanındayız. Her türlü dayanışmayı göstermeye de devam edeceğiz.”
 

En az 10 karakter gerekli