en iyi rulet siteleri
Muğla’da trafik kazalarına karşı karayolu kapatıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Muğla’da trafik kazalarına karşı karayolu kapatıldı

Muğla’da trafik kazalarına karşı karayolu kapatıldı

Menteşe ilçesi Şahinpaşalar Mahallesi yurttaşları, bölgeden geçen karayolunda yaşanan trafik kazalarına tepki göstererek, yolu trafiğe kapattı.

ABONE OL
Ocak 16, 2023 16:00
Muğla’da trafik kazalarına karşı karayolu kapatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUĞLA – Menteşe ilçesi Şahinpaşalar Mahallesi yurttaşları, bölgeden geçen karayolunda yaşanan trafik kazalarına tepki göstererek, yolu trafiğe kapattı. 

Menteşe Kent Konseyi, Muğla Menteşe ilçesinde bulunan Şahinpaşalar Mahallesi’nden geçen Muğla-Aydın Karayolu üzerinde yaşanan trafik kazalarına ilişkin karayolu üzerinde basın açıklaması yaptı. “Ölüm yolu değil güvenli yollar istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada “Güvenli yollar istiyoruz”, “Sıla’nın ölümü kaza değil ihmal” ve “Kazalarda ölmek istiyoruz” sloganları atıldı. Basın açıklamasına bölgede 14 Aralık 2022’de geçirdiği kazada yaşamını yitiren Sıla Akgül’ün ailesinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Burak Erbay ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

Basın metnini okuyan Menteşe Kent Konseyi Yöneticisi Barış Aydın, karayolunun Menteşe- Yatağan arasında kalan bölümünde yayalar için güvenlik sorunu yaşandığını vurguladı. Bölgede geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası yaşandığını belirten Aydın, “Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından bu konu araştırılmış, ve yapılan değerlendirmeler sonucunda, sorunun kaynağına ilişkin tespit ve çözüm için tedbir önerilerini içeren bir rapor oluşturulmuştur. Oluşturulan bu rapor, muhatabı olan; Muğla Valiliği, Menteşe Kaymakamlığı, Karayolları Şube Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü (UKOME) ve İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne 12.01.2023 tarihinde gönderilmiştir” dedi.

RİSK ARTTI

Karayolunda yoğunluğu son yıllarda özellikle sanayi ve depolama tesislerinin Bayır ve Salihpaşalar mahallelerinde konumlanması nedeniyle çok arttığını söyleyen Aydın, “Bu durum, hemşerilerin araçlarına ek olarak çok sayıda kamyon ve benzeri nakliye aracı ile işçi servislerinin de anılan güzergahta sürekli seyir halinde olmasına yol açmaktadır. Ayrıca, Bayır ve Deştin Mahalleleri sınırları içinde yapımına başlanan çimento fabrikası ile ilgili TMMOB-Mimarlar Odası’nın Mesleki Denetiminde ÇED Çekince Raporu’nda ‘…günlük ağır vasıta yükünün 600-700 tır/gün kapasitesine çıkması çok yüksek ihtimaldir. Bu durum, yaşam alanlarını yaşama kalitesini etkileyecek hem de karayolu güzergahlarındaki olumsuzlukları telafisi mümkün olmayacak şekilde artıracaktır.’ denilmiştir. Raporda belirtildiği üzere, bölgedeki trafik yoğunluğunun çok ciddi bir biçimde artacağı ve riski de artıracağı açıktır. Bölgede genel olarak karayolu trafiğinin çok hızlı aktığı, mahalle merkezlerine giren kavşakların bulunduğu alanlar dışında, trafik akışını kesen veya yavaşlatan trafik ışığı benzeri işaret ve uygulamaların olmadığı yine güzergâh boyunca hız sınırlayıcı sabit bir uygulamanın da olmadığı gözlemlenmiştir. Araç trafiği çok hızlı akarken aynı alanda yaya geçişleri de artmış olup bu durum trafik güvenliği açısından riski artırmıştır” diye belirtti. 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

Diğer bir sorunun da yaz saati uygulaması nedeniyle öğrencilerin de hava aydınlanmadan yola çıkmak zorunda kalması olduğunu aktaran Aydın, çözüm ve önerilerini ise şöyle sıraladı: 

“*Muğla – Aydın karayolunun Menteşe – Yatağan bölümünde bölgede seyir hızı tespitine olanak veren teknik cihazlarla düzenli denetim yapılması ve erişim kontrolü hız denetim sistemine geçilmesi zorunludur. 

* Son yıllarda yerleşimin ve iş alanlarının artmış olması sebebiyle, yaya ve araç geçişi açısından sirkülasyonunun yüksek olduğu noktalarda yeterli sayı ve sıklıkta üst geçit yapılması zorunludur. Üst geçitlerin vatandaşın kullanımını kolaylaştıracak ve erişim engeli olmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. 

* Karayolu boyunca orta refüje kalıcı geçiş engelleri kurularak yayaların karayolundan sadece belirlenmiş ve güvenli geçiş olanağı sağlanmış yerlerden geçmeleri sağlanmalıdır. 

* Karayolu boyunca tüm kavşaklara trafik ışığı sistemi kurulmalı ve acil olarak karayolu aydınlatması sağlanmalıdır.

* Bölge halkıyla yapılan görüşmelerde Muğla Belediyesi’nin kurulu olduğu dönemde öğrencilerin servisler aracılığıyla toplanarak Menteşe ilçe merkezine erişimlerinin sağlandığı ancak Büyükşehir Belediyesi’nin kurulmasından sonra bu uygulamanın sonlandırıldığı öğrenilmiştir. Özellikle Salihpaşalar ve Bayır Mahalle yerleşimleri açısından ortaöğretim çağındaki öğrencilerin sabah ve okul çıkış saatlerinde mahalle merkezlerinden Menteşe İlçe merkezine ulaşmaları sağlanmalıdır. 

* Kalıcı yaz saati uygulaması acilen sonlandırılmalıdır.”

MECLİSE TAŞINACAK 

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ise, “Bu karayolunda sanayi ve turizm anlamında bir hareketlilik var. Alınması gereken önlemleri bir acıyla deneyimledik. Yetkililere sesimizi duyurmak istiyoruz. Karayolları’nın burada mümkünse alt-üst geçit ve ışıklarla gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Başka ölümler olmasın” dedi. Erbay ayrıca konuyu mecliste de gündeme getireceğini belirtti. 

Mahalle sakinleri açıklamanın ardından Muğla-Aydın karayoluna çıkarak, yolu bir süre trafiğe kapattı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.