MSD ve Suriye Ulusal İttifakı’ndan ortak çalışma kararı
  • Rojev
  • Güncel
  • MSD ve Suriye Ulusal İttifakı’ndan ortak çalışma kararı

MSD ve Suriye Ulusal İttifakı’ndan ortak çalışma kararı

MSD ve Suriye Ulusal İttifakı, Suriye krizinin çözümü için ortak çalışma yapacaklarını açıkladı.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 06:30
MSD ve Suriye Ulusal İttifakı’ndan ortak çalışma kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – MSD ve Suriye Ulusal İttifakı, Suriye krizinin çözümü için ortak çalışma yapacaklarını açıkladı. 
 
Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Suriye Ulusal İttifakı, 27 Aralık 2022’de Kuzey ve Doğu Suriye genelinde yaptıkları bir dizi ziyarete dair dün Rojava Stratejik Araştırma Merkezi’nin Qamişlo’daki bürosunda basın toplantısı düzenledi. ANHA’da yer alan habere göre, MSD Eşbaşkanı Emine Omer ve Suriye Ulusal İttifakı Genel Sekreteri Aram El Domanî, toplantıda yaptıkları açıklamalarda, önümüzdeki süreçte kimi başlıklarda ortak çalışma yapacaklarını belirtti.  
 
TÜRKİYE TEHDİTLERİ 
 
Emine Omer, Suriye’yi ilgilendiren birçok konuyu ele aldıklarını aktardı. Türkiye’nin bölgeye yönelik tehditleri, Suriye’de işlenen suçlar, demografik yapının değiştirilmek istenmesi ve mültecilerin dönüşü konularının ele alındığını paylaşan Omer, “Toplantıda Rusya’nın arabuluculuk ettiği Türkiye-Suriye yakınlaşması, bu yakınlaşmanın bölgenin güvenliği ve istikrarı üzerindeki tehlikesini ele aldık. Suriye krizinin çözümünün engellenmesi ve siyasi bir çözüme varmayı tartıştık. Aynı zamanda BM’nin 2254 sayılı kararına göre siyasi çözüm için verilen emekleri de ele aldık” diye konuştu. 
 
Omer, “MSD ve Suriye Ulusal İttifakı arasında pek çok ortak nokta var. Bu noktalar önümüzdeki aşamada pratik bir şekilde hayata geçirilecek” diye kaydetti. 
 
‘MSD İLE BİRÇOK ORTAK HEDEFİMİZ VAR’
 
Suriye Ulusal İttifakı Genel Sekreteri Aram El Domanî ise, “MSD ve Suriye Ulusal İttifakı arasındaki bu görüşme, Washington ve Avrupa’da yapılan birçok görüşmenin ardından gerçekleşti. Birçok ortak hedefimiz var. Bu ziyaret aynı zamanda sivil yönetim işleyiş mekanizmasını tanımak için de yapıldı. Bu tecrübeyi Suriye genelinde hizmet, güvenlik ve istikrarın sağlamak için Kuzey ve Doğu Suriye’de gördük” diye konuştu. 
 
MSD ile ortak amaçlarının Suriye halkının acılarını sonlandırmak olduğunun altını çizen El Domanî, Suriye halkının bugün birçok engelle karşı karşıya olduğunu, BM’nin 2254 sayılı kararı, Astana toplantıları ve “silahsız bölgelere” saldırıların ardından devletlerin de mevcut sorunları kullandığını belirtti.
 
EFRÎN ÖRNEĞİ
 
El Domanî, tüm bu gelişmeler sonucunda Suriye’de demografik değişimlerin meydana geldiğini, güney bölgelerinin Şam hükümetine teslim edildiğini ve halkın Suriye’nin kuzeyine göç ettiğini kaydetti. El Domanî, “Ayrıca işgalci Türk devleti de Kuzey ve Doğu Suriye’ye çok sayıda askeri saldırı düzenledi. Saldırılar sonucunda binlerce yurttaşımız göçertildi, Efrîn bunun örneğidir.”
 
Aram El Domanî, konuşmasının devamında Suriye’de siyasi bir çözüm ve demokratik değişim sağlamak için ulusal demokratik güçler arasında ortak bir form bulduğu için MSD’ye teşekkür etti.
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.