en iyi rulet siteleri
MKGP’den tutuklu gazetecilerin duruşmasına katılım çağrısı
  • Rojev
  • Güncel
  • MKGP’den tutuklu gazetecilerin duruşmasına katılım çağrısı

MKGP’den tutuklu gazetecilerin duruşmasına katılım çağrısı

MKGP, 7 aydır tutuklu olan 10 gazetecinin yarın görülecek ilk duruşmasına katılım çağrısında bulundu.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 11:30
MKGP’den tutuklu gazetecilerin duruşmasına katılım çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – MKGP, 7 aydır tutuklu olan 10 gazetecinin yarın görülecek ilk duruşmasına katılım çağrısında bulundu. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabiri Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Hakan Yalçın, Selman Güzelyüz, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, gazeteci Hamdullah Bayram ile tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zemo Ağgöz ve bir süre MA Ankara bürosunda stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya çok sayıda basın örgütü temsilcisi ve gazetecinin izlemesi bekleniyor.  
 
Duruşmaya dair yazılı açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP), Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünya sıralamasında 180 ülke arasında 165’inci sıraya gerileyerek, oldukça vahim bir duruma düştüğüne dikkat çekti. MKGP, “Sadece Nisan ayında 27 gazeteci gözaltına alınırken, Özgür Kürt Basını’na yönelik son 11 ay içerisinde gerçekleşen operasyonlarda 34 gazeteci tutuklandı” diye kaydetti. 
 
‘HAKİKAT MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR’
 
İktidarların tarih boyunca toplum karşıtı politikalar uygulayarak, bu politikalarını teşhir eden tüm güçlere karşı başlattıkları saldırılardan sonuç alarak geleceklerini bunun üzerinden inşa etmeye çalıştıklarını belirten MKGP, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “İktidarların karartma politikalarına karşı mücadele eden Özgür Basın ise her şart ve koşul altında gerçekleri açığa çıkarmaya ve halkın çıkarlarını savunmaya devam eden bir yerde durdu. Gerçekleri görünmez kılmaya çalışan eril zihniyetin hakim olduğu iktidarlara karşı özgürlüğü ve demokrasiyi savunan Özgür Basın geleneği hakikatleri yazmaktan hiçbir zaman geri durmadı.  Son bir yıldır basına uygulanan baskının had safhada olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Özgür Kürt Basını nefes alamaz hale getirilmeye çalışılıyor. Tüm baskı, gözaltı, tutuklama, şiddet ve tacizlere karşı kalemleriyle, kameralarıyla direnen basın emekçileri en zorlu koşullar altında bile hakikat mücadelesini vermeye devam etti ve ediyor.” 
 
DURUŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI 
 
Yarın, saat 10.00’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma için duyarlılık çağrısında bulunan MKGP, “Gazeteciliği suç olarak gören iktidarın antidemokratik politikalarına karşı hakikatleri savunmak adına bütün demokratik kamuoyunu gazetecilerle dayanışmak için duruşmaya çağırıyoruz” diye belirtti. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.