en iyi rulet siteleri
Misirc’ta miting: 14 Mayıs’ta Kürt düşmanlarını göndereceğiz
  • Rojev
  • Politika
  • Misirc’ta miting: 14 Mayıs’ta Kürt düşmanlarını göndereceğiz

Misirc’ta miting: 14 Mayıs’ta Kürt düşmanlarını göndereceğiz

Yeşil Sol Parti’nin Misirc’ta düzenlediği mitingde binlerce kişiye seslenen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, İçişleri Bakanı’nın “darbe” açıklamasına tepki göstererek, “Halkın iradesini tanımayalar, bugün gelmiş bize seçim için darbe diyor. 14 Mayıs günü darbecileri, Kürt düşmanlarını göndereceğiz” dedi.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 14:32
Misirc’ta miting: 14 Mayıs’ta Kürt düşmanlarını göndereceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SÊRT – Yeşil Sol Parti’nin Misirc’ta düzenlediği mitingde binlerce kişiye seslenen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, İçişleri Bakanı’nın “darbe” açıklamasına tepki göstererek, “Halkın iradesini tanımayalar, bugün gelmiş bize seçim için darbe diyor. 14 Mayıs günü darbecileri, Kürt düşmanlarını göndereceğiz” dedi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Sêrt’in Misirc (Kurtalan) ilçesi Ahmedê Xanî Parkı Saat Kulesi önünde binlerin katılımı ile miting gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti bayrakları ile donatılan alana girişiler ile sanatçıların sahne almasına ilişkin polis çeşitli engeller çıkardı. Tüm engellemelere rağmen binler zafer işareti, zılgıt ve “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde alana aktı. Alanda binlerce kişi müzik eşliğinde halaya durdu. 
 
Mitinge Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Parti Sêrt milletvekili  adayları Tuncer Bakırhan, Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Abdullah Çetin ile Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve binlerce yurttaş katıldı. 
 
POLİSİN ENGELLEMELERİ DİRENİŞE ÇARPTI ALAN DOLDU
 
Yeşil Sol Parti vekil adayı Sebahat Erdoğan Sarıtaş, alanı dolduran binleri selamlayarak konuşmasına başlarken, alandaki coşkunun 14 Mayıs günü sandıklara yansıyacağını söyledi.  Adaylardan Tuncer Bakırhan ise “Çok değerli Kurtalanlı yoldaşlarım, sizinle tekrar birlikte olmaktan dolayı gururluyum. Tüm baskı ve zulüm politikalarına rağmen alanları doldurduğunuz için teşekkür ederiz. Antidemokratik sistemi kendine ilke edinmiş bu iktidarın polisi, 15 yaşın altındakileri alana almadı. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir uygulama yok. Şu an alana alınmayan ve bizi parkta izlemek zorunda kalanlara buradan selam olsun. Tek adam sistemi çok iyi bilsin ki onları göndermek için yüzbinler ile bir araya gelip onları göndereceğiz. Kadınları yok sayanları, kadın yoldaşlarımız gönderecek.  Okul önlerinde uyuşturucu satışını engellemeyenler, bugün mitinge katılan gençlerimizi, çocuklarımızı engellemeye çalıştı. Bu hukuk dışı uygulamaya karşın gençlerimiz direnişini gösterecektir.  İrademize kayyım atayanları halkımız, 14 Mayıs günü gönderecek. İnsanları açlığa sürenleri sandığa gömeceğiz” dedi.
 
‘TEK ADAM REJİMİ GİDECE
 
“Kurtalan seninle gururu duyuyor” sloganı eşliğinde sahneye çıkan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise halkın direnişi karşısında kimsenin duramayacağını söyledi. “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde başlatılan tecrit sonrası halka savaş açıldı. Özgürlük, demokrasi, barış ve haklarımız tecrit altında. Tecrit devam ettiği sürece kimse demokrasiden bahsetmesin. İsmini söylemek istemediğim İçişleri Bakanı 14 Mayıs için darbe diyor. Halkın iradesini tanımayan, kayyım atayanlar, bugün gelmiş bize seçim için darbe diyor. 14 Mayıs günü darbecileri, Kürt düşmanlarını göndereceğiz. Siyasi soykırım operasyonları da sizi kurtaramaz. 14 Mayıs günü bu halk size en büyük operasyonu gerçekleştirecek. Korkuları büyük olanların saldırıları da büyük olur. Bundan kaynaklıdır saldırıları. Bugün burada Misirc halkı direnişini ortaya koymuştur. Tüm baskı ve zulümlere karşın direnişini göstermiştir.  Kürt düşmanlığı ile kendini var etmeye çalışan iktidarların tarihlerinle bakın hepsi de tarihin çöp sepetinde” dedi.  
 
‘ÇÖKE ÇÖKE YOK OLDULAR’
 
İktidarın “Çöktürme planı” ile gelip çöke çöke yok olduklarını kaydeden Öztürk, “Kürt sorununu basık ve zulüm ile çözmeye çalışanlar çözüldü, hepsi gitti, AKP-MHP iktidarı da gidecek. Amerika, Rusya ve Almanya’ya gitme yerine İmralı’ya gidilseydi, şimdiye kadar Kürt sorunu çözülmüştü. Ancak bize teslim olmayı dayattılar, onurlu barış teklifini reddettiler” diye konuştu. 
 
AMED MERKEZLİ OPERASYONA TEPKİ
 
Amed merkezli operasyonlara karşı muhalefetin sessizliğine tepki gösteren Öztürk, “Mesele Kürt olunca zihniyet aynı oluyor. 100 yıllık Kürt inkarı devreye giriyor. Biz bunları kabul etmiyoruz. Eğer demokrasi ve barış isteniyorsa buna güçlü bir şekilde ses çıkarılmalı. Bu ses ortak ses olmalı. Baskı ve zulüm karşısında bir duruş olmalı. Yine her zamanki gibi bu baskı ve zulümlere karşı direnişimizi göstereceğiz, daha öncede göstermiştik. Herkes çevresini, ikna olamayanları ikna etsin. Bilinsin ki gün hesap sorma günü. 14 Mayıs günü bu halk kendine yapılan baskı ve zulümleri unutmayacak. Misirc halkıda direnişini ortaya koyarak onları buradan gönderecektir” diye konuştu.
 
Miting çekilen halay ve “Jin jiyan azadî”, “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları eşliğinde sona erdi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.