en iyi rulet siteleri
Mimarlar Odası mahallenin satış ihalesi için uyardı: Teminatlarınız bloke edilir
  • Rojev
  • Güncel
  • Mimarlar Odası mahallenin satış ihalesi için uyardı: Teminatlarınız bloke edilir

Mimarlar Odası mahallenin satış ihalesi için uyardı: Teminatlarınız bloke edilir

Fabrika Mahallesi satışı için ihaleye girecek kişileri uyaran Mimarlar Odası Şube Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ödenecek olan ihale teminatının mahkeme sonuçlanana kadar bloke edileceği uyarısında bulundu.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 09:30
Mimarlar Odası mahallenin satış ihalesi için uyardı: Teminatlarınız bloke edilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBKIR – Fabrika Mahallesi satışı için ihaleye girecek kişileri uyaran Mimarlar Odası Şube Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ödenecek olan ihale teminatının mahkeme sonuçlanana kadar bloke edileceği uyarısında bulundu. 
 
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir Belediyesi’ni borç altında bırakan kayyım, Fabrika (İplik) Mahallesi’ni satışa çıkardı. Kayyım mahallede bulunan 49 bin 879 metrekarelik araziyi satışa çıkarılması tepkilere rağmen durdurulmadı. Mahallenin satışı için yarın ihale açılıyor.  
 
Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ihaleye girecek olan kişi ve şirketleri teminatlarının bloke altında kalabileceği yönünde uyardı.
 
YÜRÜTMENN DURDURULMASI DAVASI
 
Kahraman, belediyenin en az 340 hane ve bir caminin bulunduğu mahalleyi satışa çıkarmasına karşı Mimarlar Odası olarak davanın öncelikli ele alınması ve yürütmenin durdurulması kapsamında Diyarbakır 3’üncü İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını, mahallenin satışa çıkarılmasına karşı girişimlerde bulunduklarını belirterek, ihaleye katılacaklara uyarılarda bulundu. 
 
İHALEYE GİRECEKLERE UYARI
 
İhaleye katılım durumunda teminat bedeli olarak kişi ve şirketlerin en az 5,5 Milyon TL, teminat bedeli yatırmak zorunda olduğunu söyleyen Kahraman, “Gerek odamızın gerekse diğer vatandaşların başlatmış olduğu bir takım hukuki süreçler bulunmakta. Mahkeme başvuruları sürerken açıkçası ihaleye dair yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemenin öncelik göstererek böyle bir davayı görmesi gerekiyor. Ancak ola ki bu durum gerçekleşmezse dahi ihalenin iptal edileceğine dair elimizde güçlü veriler bulunmakta. Gerek 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, gerekse de Afet Riski Altındaki Yapıların Dönüştürülmesi Kanunu açık bir şekilde böyle bir satışın gerçekleştirilemeyeceğini, gerçekleşmesi gereken bu kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarının ilgili kurum eliyle yapılmasını net bir şekilde ifade ediyor” dedi.
 
TEMİANT BLOKE EDİLEBİLİR
 
Bu dayanaklara istinaden hukuki süreçleri başlattıklarını belirten Kahraman, davayla bu ihalenin iptal edileceğini öngördüklerini söyledi. Kahraman, “Dolayısıyla ihale süresi boyunca, ihaleye teminat bedeli olarak yatırılacak olan 5,5 Milyon TL ve üzerindeki paraların dava süreci tamamlanıncaya kadar bloke olacağını da göz önünde bulundurmalı, ihaleye katılanlarında bunu dikkate alması noktasında uyarıda bulunuyoruz. Halkla, vatandaşla dayanışma göstererek böyle bir durumu da göz önünde bulundurduklarında buna göre tedbirli olmalarını belirtmekte fayda var” dedi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Yenişehir Belediye binasının önünde bulunan imarsız yapılaşmaya sahip yaklaşık 340-390 arasında ev ile mahalle camisinin bulunduğu araziyi ilana veren kayyım, bunun gerekçesini ise Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Kasım 2021 tarihinde almış olduğu “Dokuzçeltik Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” kararına dayandırdı. Satış alanı 30004 ada 3 parsel, 30004 ada 2 parsel, 30006 ada 2 parsel ve 30007 ada 1 parseli kapsarken, ihalenin 20 Eylül’de kapalı bir şekilde yapılması bekleniyor. 
 
Satışa ilişkin tepki gösteren Diyarbakır Mimarlar Odası ise Diyarbakır 3’üncü idare Mahkemesi’ne davanın öncelikli olarak ele alınması ve yürütmenin durdurulması kapsamında itirazda bulunmuştu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.