en iyi rulet siteleri
Mexmûr’un yöneticileri: Hükümet ablukadan vazgeçip, halkı dinlemeli
  • Rojev
  • Güncel
  • Mexmûr’un yöneticileri: Hükümet ablukadan vazgeçip, halkı dinlemeli

Mexmûr’un yöneticileri: Hükümet ablukadan vazgeçip, halkı dinlemeli

Mexmûr Kampı yöneticileri, kampı abluka altına almak isteyen hükümete, “Kararından vazgeç, halkı dinle” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Mayıs 23, 2023 07:00
Mexmûr’un yöneticileri: Hükümet ablukadan vazgeçip, halkı dinlemeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Mexmûr Kampı yöneticileri, kampı abluka altına almak isteyen hükümete, “Kararından vazgeç, halkı dinle” çağrısı yaptı. 
 
Türkiye’nin sık sık hava saldırılarıyla hedef aldığı Mexmûr Kampı, Irak ordusu tarafından 4 gündür abluka altına alınmış durumda. Ordu, kampın etrafının tel örgülerle kapatılıp, kuleler kurmak istiyor. Buna karşı çıkan Mexmûrlular, 7’den 70’e ablukaya karşı direniyor. Mexmûr halkının direnişi sonrasında müzakereyi kabul etmek durumunda kalan Irak ordusunun bugün kamp hakkında nihai kararını vermesi bekleniyor. Mexmûr Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Bilen ve Mexmûr Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Bêwar Önver yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.  
 
‘HERKES DİRENİŞE GEÇMELİ’
 
Irak’ın kampın etrafını tel örgülerle çevreleyerek abluka altına almak istediğini ifade eden Mexmûr Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Bilen, halkın bunu asla kabul etmeyeceğine vurgu yaptı. Mexmûrluların 30 yıldır direndiğini belirten Bilen, “Halk hiçbir zaman saldırıları kabul etmedi ve saldırılara karşı asla baş eğmedi. Yine direnişe geçeceğiz ve Mexmûr’un direnişini yükselteceğiz” dedi. 
 
Mexmûr’a gidiş gelişlerin yasaklandığını belirten Bilen, “Eğer böyle devam ederse bölge büyük bir risk altına girer. Erzak, ilaç, su ve gıda gibi temel ihtiyaçlar konusunda ciddi sorunlar yaşarız. Saldırının ilk gününde bir kişi yaralandı ve yaralımız saatlerce burada kaldı. Irak Hükümeti’nin bu girişimini kınıyoruz. Burada ciddi bir sorun var. Herkesin direnişe geçip Mexmûr Kampı’na sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. 
 
HALK DİRENİŞİNDE KARARLI 
 
Irak’ın ablukasına halkın direnişle karşılık verildiğini ifade eden Mexmûr Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Bêwar Önver ise, halkın Irak ordusunun önüne geçerek ilerlemesini engellediğini hatırlattı. Halkın direnişinin devam ettiğini ifade eden Önver, “Kamp etrafında çok sayıda asker var. Ama kamp halkı da direnişte kararlıdır. Irak hükümetinin bu girişimi çok yanlıştır. Hükümet, Irak toprağını sömürmek isteyenlere hizmet ediyor. Hükümet, Irak’ta demokrasi adına hiçbir şey yapmıyor ama kendini demokratik bir hükmet gibi göstermeye çalışıyor. Bu girişimleri onları çok zor duruma sokacak. Biz her zaman diyalogla bir şeylerin çözüleceği taraftarıyız” diye belirtti. 
 
DESTEK ÇAĞRISI 
 
Önver, şunları söyledi: “Kimse zorbalıkla Mexmûrluların iradesini kıramaz. Irak hükümeti bu girişimi bir kez daha gözden geçirmeli ve bu karardan vazgeçmelidir. Hükümetle görüşmeler yapıldı ve belirli diyaloglar gerçekleştirildi. Fakat şimdilik herhangi bir sonuç yok. Görüşmeye askeri yetkililer geldi ama onlar da ‘bu bir emirdir’ diyor. Irak hükümeti bu kararından vazgeçmeli ve halkı dinlemelidir. Irak Hükümeti son zamanlarda Türk devletiyle ittifak kurmuş. Kuşatma başladığı gibi Türk yetkililer ve Türk televizyonları bunu açıkça dile getirdi. Konu sadece tel örgüler değil. Dört parça Kurdistan’daki halkımızı Mexmûr’u desteklemeye çağırıyoruz.”  
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.