en iyi rulet siteleri
Mexmûr ve Şengal saldırıları protesto edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Mexmûr ve Şengal saldırıları protesto edildi

Mexmûr ve Şengal saldırıları protesto edildi

Mexmûr ve Şengal’a yönelik saldırıların protesto edildiği yürüyüşlerde, BM’ye acilen müdahale etme çağrısında bulunuldu.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 20:00
Mexmûr ve Şengal saldırıları protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Mexmûr ve Şengal’a yönelik saldırıların protesto edildiği yürüyüşlerde, BM’ye acilen müdahale etme çağrısında bulunuldu.

Şengal Genç Kadın Birliği (YCJŞ) öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağır tecrit ve Mexmûr ile Şengal’e yönelik saldırılara karşı Şengal’de kitlesel bir yürüyüş düzenlendi.YCJŞ Üyesi Avesta Êzidi tarafından okunan açıklamada, “Önder Apo’nun fikirlerinin gelişmesinin önüne geçebilmek için kirli planlar yapan Türk devleti, Önder Apo’nun felsefesiyle örgütlenen herkesi hedef haline getirmektedir” denildi.

Türkiye’nin Şengal ve Mexmur’a yönelik saldırılarının devam ettiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mexmur Kampı’nın etrafını tel örgülerle çevirmek istiyorlar. Bizler bu durumun devam etmesi halinde Mexmur’la birlikte direnişe katılırız. Düşmanın halkımıza yönelik kirli planlarını gerçekleştirmesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü Mexmur ve Şengal’e yapılan saldırılar birbirinden ayrı değildir. Geçtiğimiz yıl aynı saldırı konseptiyle Şengal’e saldırmak ve halkımızı yok etmek istediler.”

TİRBESPİYE

Suriye Devrimci Gençlik Hareketi ve Tirbespiye Genç Kadınlar Birliği ise, Irak ordusunun Mexmûr Kampı’na yönelik kuşatmasını kınamak için alanlara çıkarak BM’ye acilen müdahale etmesi çağrısında bulundu.

İlçenin batısındaki Gençlik Birliği Merkezi önünde yürüyüşe başlayan gençler, “Şehit Rustem Cûdî (Mexmûr) Mülteci Kampı’ndaki halkın direnişini selamlıyoruz” yazılı pankartı açtı. Yürüyüş ilçe merkezinde mitinge dönüştü.

TIL HEMÎS

Demokratik Birlik Partisi (PYD) binası önünde toplanan sivil kurumu üyesi onlarca kişi de Başsavcılık Meydanı’na kadar yürüdü. Burada konuşan Gençlik ve Spor Komitesi Üyesi Mihemed El Salim, Irak hükümetinin Mexmûr Kampı mültecilerine yönelik saldırılarını kınadı.

Kamp sakinlerin ve direnişlerini desteklediklerini belirten El Salim, BM’ye kampın kendi gözetiminde olması nedeniyle Irak hükümetinin eylemlerini derhal durdurması çağrısında bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.