en iyi rulet siteleri
Metruk binayı mücadele mekanına dönüştürdüler
  • Rojev
  • Kadın
  • Metruk binayı mücadele mekanına dönüştürdüler

Metruk binayı mücadele mekanına dönüştürdüler

Yeşil Sol Parti’li kadınların, “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” iddiası Kartal ilçesindeki kadın seçim bürosunda somutlaştı. Metruk bir binayı buluşma mekanına dönüştüren 20 kadın, rengi ve emeğiyle farkındalığını bir kez daha ortaya koydu.

ABONE OL
Nisan 29, 2023 06:33
Metruk binayı mücadele mekanına dönüştürdüler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Yeşil Sol Parti’li kadınların, “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” iddiası Kartal ilçesindeki kadın seçim bürosunda somutlaştı. Metruk bir binayı buluşma mekanına dönüştüren 20 kadın, rengi ve emeğiyle farkındalığını bir kez daha ortaya koydu. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs seçimleri için iddialı olduğu İstanbul’da hummalı bir çalışma yürütülüyor. 10 milyonun üzerinde seçmenin oy kullanacağı İstanbul’un 39 ilçesinde 300’e yakın seçim bürosu açıldı. Bürolarda çalışmalara katılanlar ise çalınmadık kapı bırakmıyor. Kartal ilçesinde 7 seçim bürosu açılırken, Yukarı Mahalle’de açılan kadın seçim bürosu yoğun ilgi gören büroların başında geliyor.  
 
KADIN RENGİ VE FARKINDALIĞI 
 
Daha adaylar belirlenmeden büro için arayışa giren kadınlar, gözlerine kestirdikleri metruk binayı kendi imkanlarıyla adeta yeniden var etti. Büroda geceli gündüzlü çalışan yaklaşık 20 kadın, binayı temizledikten sonra sarı, mor ve beyaz renklerine boyayarak, mahallenin en renkli binası haline getirdi. Binanın önünde bulunan yaklaşık 20 metrelik duvara ise, “Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” yazıldı. Bu duvar da zamanla mahalledeki kadınların önünde fotoğraf çektiği bir alan haline geldi. Kadınlar, ayrıca seçim bürosunun bulunduğu caddeyi boydan boya Yeşil Sol Parti flamalarıyla donatarak, renklendirdi.  Büronun eski yıkık, dökük dış cephesi kadınların yaklaşık 10 metre uzunluğundaki “Jin, jiyan azadî-kadın yaşam özgürlük” yazılı pankartıyla daha güzel bir görünüme kavuşturuldu.
 
Büronun tüm pencerelerine renga renk çiçek saksıları konulurken, içerisi “İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Bedenime dokunma”, “Erkek-devlet şiddetine son vereceğiz”, “6284 nolu yasayı uygula”, “Dünyanın bütün kadınları birleşin” dövizleriyle donatıldı.
 
‘ÇOK RENKLİ, ÇOK SESLİYİZ’ 
 
Büronun sorumlularından Selma Karaman, çalışmalarıyla ilgili “Çok zor bir çalışmaydı ama oldukça da keyifliydi” dedi. Kadın emeğinin farkındalık yarattığını belirten Karaman,  “Kadının elinin değdiği her yer güzelleşiyor. Bu büronun her kademesinde 20 kadın arkadaşımızın ciddi emeği var. Çok renkliyiz, çok sesliyiz.  Çalışmalara her gün 20 kişi katılıyoruz. Çalışmaları beraber yürütüyoruz” diye belirtti. 
 
Büroyla ilgili olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Karaman, “Büromuz öncesinde metruk bir binaydı. Son halini görenler mahalleye renk geldiğini söylüyor. Özellikle de duvara yazılı olan ‘Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’ yazısı oldukça dikkat çekiyor. Her kesimden insanlar büroya geliyor ve bu bizi oldukça mutlu ediyor. Kadın çalışması sadece bir siyasi partiye ait bir çalışma değildir. Kadının gücünü açığa çıkarıp bunu örgütlülüğe dönüştürmeyi hedefledik, bundan dolayı da büroyu açtık. Bu durum oldukça moral ve motivasyon sağlıyor” ifadelerini kullandı. 
 
SEÇMENİN TUTUMU 
 
Mahalledeki seçim çalışmalarına da değinen Karaman, şöyle dedi:  “İktidarın baskılarından dolayı birçok seçmenin direk ‘Bizde sizinleyiz’ diyemediğini görüyoruz. Mesela pazarlarda birçok kadın dağıttığımız bildiriyi almıyor ama omzumuza dokunarak ‘Biz sizdeniz, rahat oldun’ diyorlar. Kadınlar olarak 15 Mayıs sabahı mutlu bir tablonun ortaya çıkacağını düşünüyoruz.”
 
MA / Ergin Çağlar 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.