en iyi rulet siteleri
Mersin’de onbinler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı
  • Rojev
  • Güncel
  • Mersin’de onbinler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı

Mersin’de onbinler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı

Mersin Newrozu’nda onbinler tek ağızdan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü haykırdı.

ABONE OL
Mart 19, 2023 11:30
Mersin’de onbinler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Mersin Newrozu’nda onbinler tek ağızdan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı. 
 
Mereş depreminde hayatını kaybedenlere adanan ve “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz’a sağanak yağışa rağmen Mersin, Adana ve Osmaniye’den 7’den 70’e onbinlerce kişi katıldı. 
 
Newroz alanından “Biji Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları yükselirken, halk PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı.
 
Polis arama noktasında Emek ve Demokrasi Platformu’nun “Yaşasın Newroz. Newroz piroz be” yazılı pankartıyla, Amedspor’un bayrakları ve “Direniş Akdeniz” yazılı bazı pankartları alana alınmadı.
 
NEWROZ ATEŞİ ‘BİJİ SEROK APO’ SLOGANIYLA YAKILDI
 
Newroz ateşini HDP’li vekiller Fatma Kurtulan ve Rıdvan Turan ile Barış Anneleri alkış, zılgıt ve “Biji Serok Apo” sloganları eşliğinde yaktı. HDP Mersin İl Eşbaşkanları Bedriye Kuş, Hoşyar Sarıyıldız ve Newroz Tertip Komitesi Sözcüsü Özgür Çağlar, kitleyi selamlayarak, halkın Newrozu’nu kutladı. 
 
Daha sonra Asrın Hukuk Bürosu’nun Newroz’a gönderdiği mesaj okundu. Amedspor forması giyen gençler sahneye çıkarken, kitle alkış, zılgıt ve “Amedspor halktır, halk burada” sloganı attı. 
 
‘ACIMIZ YENİ BİR YAŞAMIN HARCI OLACAK’ 
 
Newroz ateşinin yakılmasının ardından konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, deprem bölgesinden hala “Sorulacak bir hesap var, kurulacak bir yaşam var” sloganlarının yükseldiğini ifade ederek, “Çok acılıyız, acımız yeni yeni yaşamın harcı olacak” dedi. Gözen, depremde halkı yalnız bırakan iktidardan hesap soracaklarını ve yeni yaşamı beraber kuracaklarını vurguladı. 
 
Halkların Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, AKP iktidarından 14 Mayıs’ta kurtulacaklarını söyledi. Devletin depremde halkı ölüme terk ettiğini söyleyen Uğur, “Yolumuz açık onları göndereceğiz” dedi.
 
TECRİDE DİKKAT ÇEKİLDİ
 
Kürt siyasetçi Sırrı Sakık da, Newroz’un halkların özgürlük ateşi olduğunu söyledi. Depremde yaşamını yitirenleri anan Sakık, depremzedelerin acılarını paylaştıklarını ifade ederek, “AKP ve MHP faşizmi bir depremin altında kaldı” dedi. AKP ve MHP’yi bu seçimlerde göndereceklerini dile getiren Sakık, devletin yüzyıl boyunca Kürt halkını imha ve inkar yönetimiyle yönettiğini, bu yüzyılda tekçi anlayışı değiştireceklerini belirtti. 
 
Sakık, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinerek, tecridin bir insanlık suçu olduğunu ve derhal kaldırılması gerektiğini vurguladı.
 
Newroz, sanatçı Cevdet Bağca, Derya Cengiz ve Dengbej dinletisi ile devam ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.