DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315738-0,51%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mehmet Öcalan: Tecride karşı demokratik tepki gösterilmeli
  • Rojev
  • Güncel
  • Mehmet Öcalan: Tecride karşı demokratik tepki gösterilmeli

Mehmet Öcalan: Tecride karşı demokratik tepki gösterilmeli

PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan haber alamadıklarına dikkati çeken kardeşi Mehmet Öcalan, tecride karşı demokratik tepkilerin büyütülmesini isteyerek, "Yarın geç olabilir" uyarısı yaptı.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 06:30
Mehmet Öcalan: Tecride karşı demokratik tepki gösterilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alamadıklarına dikkati çeken kardeşi Mehmet Öcalan, tecride karşı demokratik tepkilerin büyütülmesini isteyerek, “Yarın geç olabilir” uyarısı yaptı. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 25 Mart 2021’den bu yana haber alınamıyor. Aile ve avukatların yaptığı başvurular sonuçsuz kalırken, en son Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildiği ortaya çıktı. Öcalan ile 25 Mart 2021’de kesintili bir telefon görüşmesi gerçekleştirebilen kardeşi Mehmet Öcalan, görüş başvurularının reddedilmesi ve ağırlaştırılmış tecride tepki gösterdi.  
 
‘DEVLET HUKUKUNA UYSUN’
 
Abdullah Öcalan ve aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için yapılan görüş başvurularının engellenmesinin tecridi aşan bir durum olduğunu belirten kardeş Öcalan, dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir uygulamanın olmadığına işaret etti. Yaşananların ağır bir hak ihlali olduğuna dikkati çeken Öcalan, “Devlet düşman olarak bakabilir ama hukukta hakları var. Adadaki bu insanların avukat ve aileleriyle görüşme hakları var. 2,5 senedir engelleme var. Bu tecrit değildir. Tecrit bir dönem olur. Ama 24 yıldır bu böyle sürüyor. Öcalan’ın hem politik hem hukuki hem de insani hakları var. Devlet kendi yasa ve hukukuna ne kadar uyuyor? Bu kabul edilmemelidir. 2015 yılından bu yana çok büyük yasaklamalar oldu. Büyük baskılar var. Başkan ve arkadaşları hakkında neler olduğunu bilmiyoruz. Onlardan haber alamıyoruz. Hükümet, devlet kendi yasalarına dahi saygı göstermiyor” şeklinde konuştu. 
 
‘YAPAY’ CEZALAR
 
Abdullah Öcalan’a en son 6 aylık görüş yasağı verilmesine de tepki gösteren Öcalan, “Disiplin cezaları, koster falan bunlar yapay cezalardır. Başkan ve yanında kalanların hepsi akıllı insanlar, pratiklerini biliyoruz. Denizin ortasında, dört duvar arasında ne suç işlemişlerki 6 ay ceza vermişler? Akıl alır gibi değil” diye kaydetti. Herhangi bir “ceza” verildiğinde gerekçesinin de olması gerektiğini ifade eden Öcalan, “Bir şey yapacaksanız açık açık yapın. Yapay yapmayın, açık açık ‘görüşe izin vermeyeceğiz, onlarla her türlü görüşmeyi engelledik’ deyin. ‘Kürt sorununu çözmeyeceğiz, Başkanla kimseyi görüştürmeyeceğiz’ dediğinizde vicdanlar bunu kabul eder; Ama ortada bir şey yokken böyle yasakların verilmesi çok inandırıcı değil” diye konuştu. 
 
‘ÇÖZÜM ÖCALAN’DA’
 
PKK Lideri ile görüşme talebiyle başvuruda bulunan avukatlara teşekkür eden Öcalan, insan hakları savunucuları ve avukatların görüşlerine izin verilmesi çağrısı yaptı. Öcalan, “Bir avukat heyeti gidip görüşse kıyamet mi kopacak” tepkisinde bulundu. Kürt sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Öcalan, bunun içinde avukat ve aile görüşmesinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Öcalan, “Biz Kürt sorunun bir gün sonra değil, hemen çözülmesini istiyoruz. Bunun çözümününde kimde olduğunu devlet ve halk biliyor. Bir an önce İmralı Adası’nın kapısı aile ve avukatları açılmalıdır” ifadelerini kullandı.  
 
‘GÜÇLÜ TEPKİ’ ÇAĞRISI  
 
İmralı ziyaretlerinde ağabeyi Abdullah Öcalan’ın “Devlet devlet olsa yasal haklarımı kullanmaya izin verir. Mahkemelerim var, sorunlarım var” dediğini paylaşan Öcalan, “Kürtler üzerinden nasıl iktidar olurum” anlayışının bir kenara bırakılması gerektiğini ifade etti. Öcalan, can alıcı sorunların çözümünün yolunun İmralı olduğunu vurgulayarak, “Bugün Abdullah Öcalan’a sahip çıkmazsak yarın çok geç olabilir. Bir çözüm olacaksa bir an evvel demokratik tepkilerin gösterilmesi gerekiyor. Demokratik tepkilerimizi göstermeliyiz. Halk sokaklara çıkarak, demokratik tepkisini göstermeli. Avrupa, Türkiye, İran fark etmez kim neredeyse bulunduğu yerde tepki göstermelidir. Çünkü Türkiye’nin yasaları tepkilere göre çalışıyor. Demokratik tepkileri güçlü gösterelim, bugün göstermezsek yarın çok geç kalabilir” şeklinde konuştu. 
 
MA / Müjdat Can

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.