Medine Kara davası: Failin tutuklanma talebine ret
  • Rojev
  • Kadın
  • Medine Kara davası: Failin tutuklanma talebine ret

Medine Kara davası: Failin tutuklanma talebine ret

Dörtyol'da Medine Kara'nın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesi sonrası hakkında "eşe karşı basit yaralama" suçlamasıyla dava açılan Ahmet Kara’nın tutuklanması talebi reddedildi.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 14:00
Medine Kara davası: Failin tutuklanma talebine ret
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – Dörtyol’da Medine Kara’nın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesi sonrası hakkında “eşe karşı basit yaralama” suçlamasıyla dava açılan Ahmet Kara’nın tutuklanması talebi reddedildi.  
 
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 8 Eylül 2017 tarihinde intihar ettiği iddia edilen Medine Kara’nın şüpheli ölümü sonrası Ahmet Kara hakkında “eşe karşı basit yaralama” iddiasıyla dava açılmıştı. Tutuksuz yargılanan Kara hakkındaki davanın 3’üncü duruşması Dörtyol 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kara duruşmaya katılmazken, avukatı ile Medine Kara’nın ailesi ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 
 
TANIK: OLAY GÜNÜ MEDİNE’Yİ GÖRMEDİM
 
Dosyaya konulan yeni evrakların okunması sonrası tanık E.B. dinlendi. Medine ve Ahmet Kara ile aynı binada oturduklarını, ara sıra tartışmalarını duyduğunu ifade eden tanık E.B., “Medine ile konuştuğumuzda bana Ahmet ile anlaşamadıklarını ve bu yüzden tartıştıklarını söylerdi. Ancak Ahmet’in kendisine vurduğu yönünden bana bir şey anlatmadı. Ben de böyle bir şeyi hiç görmedim. Olay günü akşam ezanına kadar ben evde idim, saat gündüz 14.45 gibi Ahmet’in işe gittiğini biliyorum, gecede bir civarında gelmiş, ben dışarda misafirlerin bıraktığı bardakları topluyordum. Ahmet eşimin yanına gelip, Medine’nin kapıyı açmadığını söylemiş. ‘Sonra da balkondan eve çıkmış’ dedi. Olay günü Medine’yi görmedim. Olaydan 2 gün önce Medine’nin evine gitmiştim. Evi derli topluydu, bana tartışmalarından hiç bahsetmedi, ben de ona sormadım” diye konuştu. 
 
‘SESLER DUYDUM’
 
Bir diğer tanık T.B., “Ölümünden önceki bir tarihte bir akşam seslerini duydum ve alt kata indiğimde Ahmet evden dışarı çıkıyor, Medine de bana gelecekmiş, bu şekilde kapı önünde karşılaştım. Sonra Medine benim evime geldi. Elini yüzünü yıkadık, kolonya ve ağrı kesici verdim ve bir de kahve içtik. Kendisiyle fazla samimi olmadığım için ne olduğunu sormadım, o da anlatmadı. Ancak diğer komşular polise haber vermiş, bu yüzden apartmana polislerin geldiğini gördüm. Medine’ye söyledim ancak kendisi polislerin yanına gitmedi. Şikayetçi olmayacağını söyledi” diye kaydetti. 
 
Soruşturma aşamasındaki beyanları sorulan T.B., “Evime geldiğinde Medine, Ahmet’in kendisinin saçını çektiğini söyledi Medine’nin saçı da dağınık haldeydi. Yine anlattığım gibi polisler Medine’nin evine geldi. Medine’ye şikayetçi olmasını söyledim ancak o istemedi” diye kaydetti. 
 
‘KIZIMI AHMET ÖLDÜRDÜ’
 
Medine Kara’nın babası Ali Ok, “Kızımı kocası Ahmet öldürmüştür. Kardeşi Mehmet ile asıp intihar gibi göstermişlerdir. Medine’nin öldürüldüğünü düşünüyorum” dedi. 
 
Medine Kara’nın aile avukatı İsa Ayan, Medine Kara’nın sanık tarafından sistematik şekilde işkenceye maruz bırakıldığını bu nedenle tutuklanması gerektiğini ifade etti. Ayan, sanığın alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasını talep ederek, “Medine’nin tuttuğu günlükler dikkate alındığında bu şekilde işkenceye maruz kalan bu kişinin kendi yaşam hakkından kendi isteğiyle vazgeçmesi mümkün değildir. Mevcut dosyada suç sübuta ermiştir. Sanığın teşdiden cezalandırılmasını talep ederiz” ifadelerini kullandı.
 
TUTUKLULUK TALEBİ
 
Kara’nın bir diğer avukatı Mehtap Sert, Medine’nin mesajlarına işaret ederek, “Bu mesajların sonradan oluşturulma ihtimali yoktur. Yine Medine tarafında tutulan ve yazı incelemesiyle de kendisine ait olduğu tespit edilen günlükte sanık tarafından uygulanan işkence ve eziyet kayda alınmıştır. Bu delilin de sonradan oluşturulması mümkün değildir. Yine bu celse dinlenen tanıkların beyanlarına göre evde çıkan tartışma üzerine komşular polisi aramışlardır. Demek oluyor ki bu tartışma komşuların polise haber verecek düzeyde rahatsız edecek boyuta ulaşmıştır. Sanığın tutuklu yargılanmasını veya ev hapsi gibi adli kontrol tedbirine tabi tutulmasını talep ederiz” dedi.
 
Ahmet Kara’nın avukatı Tamer Demirci ise, “Her evde ve her evlilikte seslerin yükseldiği bağırıp çağırmaların olduğu olağandır” savunması yaptı. Fiziksel şiddete dair delil bulunmadığını iddia eden Demirci, beraat talep etti.  
 
Savcılık, eksik hususların giderilmesi ve sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesini istedi.
 
Mahkeme, avukatların sanığın tutuklanmasını talebini reddetti. Mahkeme, duruşmayı 10 Mayıs’a erteledi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.