en iyi rulet siteleri
MED-DER Kürt Dil Bayramı’nı kutladı

MED-DER Kürt Dil Bayramı’nı kutladı

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na dair açıklama yapan Mezopotamya Dil Kültür ve Araştırma Derneği, “Kürt dili resmi diil ve eğitim dili olana kadar mücadele sürecek” vurgusu yaptı.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 17:00
MED-DER Kürt Dil Bayramı’nı kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED – 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na dair açıklama yapan Mezopotamya Dil Kültür ve Araştırma Derneği, “Kürt dili resmi diil ve eğitim dili olana kadar mücadele sürecek” vurgusu yaptı.

Mezopotamya Dil Kültür ve Araştırma Derneği (MED-DER), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na dikkat çekmek için yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, kritik bir seçim sonunda 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı karşıladığı belirtilerek, “Seçim sonuçları bizlere bir kez daha fazla mücadeleyi büyütmeliyiz” belirtti.

Kürt halkı tüm zorlu ve risklere rağmen bugüne kadar varlığını korumak için ayakta kalmaya başardığı belirtilen açıklamada, “Kürt halkı bu zorlu süreçleri geride bıraktı ve dilini tarihi süreçte kabul ettirdi ve hiçbir güç güç bugüne kadar unutturamadı ve bundan sonra da dilimiz unutturmayacaklar. Hawar Dergisi, 15 Mayıs 1932’de Şam’da çıkarıldı ve bugün aynı zamanda Kürt Dil bayramı olarak kabul edildi. halkımızın içinde bulunduğu zorlu bir süreçte Celadet Bedirxan ve arkadaşlarının ısrarlı çabaları sonucunda Hawar Dergisini çıkartmayı başardılar. Dilimizin temeli bu kadar güçlü bir şekilde bugüne gelmesinde o dönem yapılan ısrarlı çalışmanın sonucudur. bu nedenle bir kez daha Celadet Bedirxan ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz ve onların mücadele sözünü yeniliyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘RESMİ VE EĞİTİM DİLİ OLANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM’

Açıklama şöyle sonlandırıldı: “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda bir kez da Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olmalıdır. Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. biler dilimizi varlığımız her türlü şartlar altında koruyacağız. hiçbir dilimizi yok edeme.”

Yazılı açıklamaya imza atan kurumlar ise şunlar:

Destar Dergisi (Kowara Destarê)

Amed Kürt Enstitüsü – ( Enstîtuya Kurdî ya Amedê

İstanbul Kürt Enstitüsü ü (Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê)

Avesta Dil ve Kültür Araştırma Derneği (Komeleya Lêkolînên Çand û Ziman a Avestayê) – Îzmîr

Botan Dil ve Kültür Araştırma Derneği  (Komeleya Lêkolînên Çand û Ziman a Botan – Sêrt)

Ferat Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Ferat Der) Semsûr

Elih Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARİ-DER) Êlih

Wan Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği  (Arsîsayê)  Wan

Amed Kürt Edebiyat Deneği (Komeleya Wêjekarên Kurd – Amed)

Cizre Birca Belek Dil ve Kültür Derneği (Komeleya Ziman û Çandê ya Birca Belek – Cizîr

Ankara  Dil Kültür Sanat Derneği (Anka-Der) Ankara

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.